Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Sağlıklı Kadın ve Sağlıklı Toplum İçin İş birliği

10.03.2020

Kadınların sağlığa erişimlerini ve sağlıklı yaşam alışkanlığı edinmelerini sağlamak amacıyla Mezitli Belediyesi, Mezitli Kent Konseyi ve VM Medikal Park Mersin Hastanesi iş birliğiyle gerçekleştirilen ‘Sağlıklı Kadın Sağlıklı Toplum’ sosyal sorumluluk projesi tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Belirli aralıklarla bilgilendirme toplantıları ve sağlık kontrollerinin yapılan ‘Sağlıklı Kadın Sağlıklı Toplum’ projesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle özel bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.

Bugüne kadar 113 kadına ulaşılan ve 500 kadına ulaşmanın hedeflendiği projenin tanıtım toplantısına farklı kesimlerden çok sayıda kadının yanı sıra Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, VM Medical Park Mersin Hastanesi Genel Müdürü Dr. İlker Yılmaz, Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul ve çok sayıda davetli katıldı.

‘KADININ SAĞLIĞI TOPLUMUN SAĞLIĞIDIR’

Toplantıda sağlıklı bir toplum hedefiyle çalıştıklarını ve bunun yolunun sağlıklı kadınlardan geçtiğine vurgu yapan VM Medical Park Mersin Hastanesi Genel Müdürü Dr. İlker Yılmaz, “Ülkemiz nüfusunun yarısını oluşturan kadınlarımızın ve ailenin en önemli üyesi olan annenin sağlığı doğrudan kendisi için önemli olduğu kadar, doğacak çocukların sağlığı açısından da önemlidir. Anne sağlığı; aile sağlığından ve dolaylı olarak toplum sağlığından ayrı düşünülmemelidir. Sağlıklı kadın, sağlıklı gebe, sağlıklı çocuk ve sağlıklı toplumdur. Öğrenilmiş çaresizlik, tükenmişlik duygusu kadınlarımızın sağlık sorunlarıyla baş etme güçlerini oldukça zayıflatmaktadır. Kurumların temsilcileri olarak, bütün bunları göz önünde bulundurarak iş birliği ile sosyal sorumluluk projesi olan kadın sağlığı hizmeti kapsamında; sağlık bilgilendirme toplantıları yaparak kadınların kendilerine yönelik sunulan sağlık hizmetlerine ulaşılabilirliğin sağlanması ve bu hizmetlerden yararlanmasının arttırılmasını sağladık” dedi.

‘HEDEFİMİZ 500 KADINA SAĞLIK BİLİNCİ AŞILAMAK’

Göreve geldikleri zaman ilk yaptıkları projenin kadınlarda kanseri erken teşhis olduğunu hatırlatan Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, “O günden bu yana ‘daha neler yapabiliriz?’ diye çalışmaya başladık. Başta Mezitli Belediye Başkanımız Neşet Tarhan’ın da desteğiyle çeşitli sivil toplum örgütleriyle iş birliklerine gittik. Bu nedenle Neşet Tarhan Başkanımızdan söz ederken Kadın Dostu Başkanımız tabirini daha uygun görüyorum. Şu an henüz 113 kadına ulaştık ama kısa sürede hedefimizi 500 olarak belirledik. En temel insan hakkının her insana ulaşması gerektiğini düşünüyoruz. Bizi biz yapan değerli kadınlarımızın 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, kadınlarımızın sağlığa ulaşmasının devletimiz tarafından güvence altına alınmasını istiyoruz. Çalışmalarımızda Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Ey kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerine yükselmeye layıksın’ sözünün ışığında sürdürüyoruz” diye konuştu.

KADINLAR GÜVENDİKLERİ İÇİN MEZİTLİ’DE YAŞAMAYI TERCİH EDİYOR

Kadınlarla ilgili her projede Mezitli Belediyesinin mutlaka yer aldığına vurgu yapan Başkan Tarhan, Dünyada gelişmiş ülkelerde en çok önem verilen konularından birinin barınma, diğerinin de güvenli kentte yaşamak olduğunu söyledi. Mezitli’nin kadınlar için güvenli bir kent olduğunun altını çizen Başkan Tarhan, “Türkiye’de son yapılan nüfus sayımına göre, erkeklerin oranı yüzde 51, kadınların oranı ise yüzde 49’dur. Mezitli’de ise tam tersi yüzde 51’i kadın, yüzde 49’u erkek. Yaptırdığımız araştırmada, özellikle yalnız yaşayan kadınlar, Mezitli’yi kendileri için daha güvenli görüyorlar ve o nedenle Mezitli’de yaşamak istiyorlar. Yine son verilere göre, Mersin ve Türkiye’de nüfus artış hızı yüzde 2,2’lerde iken, Mezitli’de ise Türkiye’de hiç görülmeyen bir artışla yaklaşık yüzde 5,5 oranındadır. Yani, nüfus artış hızının neredeyse 3 katı. Bu da insanların Mezitli’de yaşamak istediğini gösteriyor. Onun için bizim de her alanda daha çok hizmet götürmemiz gerekiyor. En büyük hedefimiz sağlıklı bir kent oluşturmak. Bunun için sivil toplum kuruluşlarıyla farklı projeler geliştiriyoruz” şeklinde konuştu.

‘HER İNSANIMIZ AKTİF OLARAK YAŞ ALSIN DİYE ÇALIŞIYORUZ’

Gelişmiş ülkelerin gündemlerinde farklı şeylerin tartışıldığına dikkat çeken Başkan Tarhan, “Gelişmiş kentler artık ‘sağlıklı kent’ ifadesini kullanmaya başladı. Sağlıklı toplum için sağlıklı insanlar olması gerekir. Mezitli’de yaşayan insanların doğumdan itibaren ölüme kadar daha sağlıklı olmalarını istiyoruz. İnsanların, belli yaştan sonra yaşlılığı aktif olarak sürdürmelerini istiyoruz. Herkes aktif olsun, sosyal faaliyetlerde bulunsun istiyoruz. O nedenle bir Aktif Yaş Alma Merkezimiz vardı, ikincisini de hizmete açtık. Çok da başarılı oluyor. Gelişmiş ülkelerde belediyeler, çocuklar daha anne karnındayken annelerin daha iyi, daha sağlıklı beslenmeleri ve ölüm oranını düşürmek için ciddi çabalar harcıyorlar. Biz de bunun için Türkiye’deki Sağlıklı Kentler Birliğine üye olduk. Dünya Sağlıklı Kentler Birliği var; belediyeleri çok zor üye yapıyorlar. Biz 7’nci ve son fazındayız şu anda, bugünlerde üye olmak durumundayız. Sağlıklı Kentler Birliği’nin direktifleri ışığında birçok çalışmayı Mezitli’de gerçekleştiriyoruz. Bunu herkes için yapıyoruz ama önce kadınlar sağlıklı olacak ki, bizler de sağlıklı olacağız. Tabi ki erkeklerin de sağlıklı olmaları gerekiyor, toplumun sağlıklı olması gerekiyor. Daha çok spor yapmamız, daha iyi beslenmemiz gerekiyor. Dünyada tehlike olan obezitenin önlenmesi için çaba göstermemiz gerekiyor. Bu kapsamda birçok çalışma yürütüyoruz” dedi.

Bu Haberi Paylaşın