Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Sağlıklı Kent İçin Bir İmza Daha

18.08.2017

17 AĞUSTOS 2017

BASIN BÜLTENİ

Sağlıklı kent için bir imza daha
– Bursa Büyükşehir Belediyesi ile VM Medical Park Hastanesi arasında, bağımlılıkla mücadele konusunda protokol imzalandı.
– Bursa’da uyuşturucuyla mücadelede örnek ve 30 kişinin psikolojik destekten faydalanmasını sağlayacak olan protokolü, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile VM Medical Park Genel Müdür Yardımcısı Esra Molla imzaladı.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Medical Park Bursa Hastanesi arasında, bağımlılıkla mücadele konusunda protokol imzalandı. Bursa’da uyuşturucuyla mücadelede örnek ve 30 kişinin psikolojik destekten faydalanmasını sağlayacak olan protokolü, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile VM Medical Park Genel Müdür Yardımcısı Esra Molla imzaladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’yı daha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar kapsamında kurumlararası işbirliği faaliyetleri de gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda Bursa Büyükşehir Belediyesi ile VM Medical Park Bursa Hastanesi arasında, bağımlılıkla mücadele konusunda protokol imzalandı. Protokole göre, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı ile Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM) tarafından yürütülen uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele kapsamında Medical Park Bursa Hastanesi psikiyatri desteği verecek.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen protokol imza töreninde, Bursa’nın sağlıklı bir kent olması hedefiyle önemli bir adım daha atıldığını söyledi. Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi ile Medical Park Hastanesi arasında güzel bir işbirliği protokolünün gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Bursa’mızda özellikle uyuşturucuyla mücadele konusunda atılan adımlar bugüne kadar gerçekten hızlı bir şekilde gerçekleşti. Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’deki partneri ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin de başkanı olan Bursa Büyükşehir Belediyesi, sağlıklı bir toplum konusundaki adımlarını hızlı bir şekilde atıyor” diye konuştu.

Temel hedef sağlıklı toplum
Bursa’da, her türlü bağımlılıkla mücadele konusunda önemli faaliyetlerin gerçekleştirildiğini anlatan Başkan Altepe, “Son dönemlerde toplumsal yaşamı tehdit eden önemli bir faktördü, bağımlılık. Tüm bölgelerimizde de yoğunlaşmıştı. Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’mızın tüm kent dinamikleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte adımlar atmaktayız. Bu konuda her geçen gün yeni projeler gerçekleştiriliyor. Bursa’nın tam merkezinde, Doğanbey’de oluşturduğumuz Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM) bünyesinde bağımlılık konusunda rehberlik hizmeti yapılıyor. İnşallah gelecek hafta sonu da Kurşunlu’da bir rehabilitasyon merkezini hizmete alacağız” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, hastanelerde tedavi gören vatandaşların gerektiğinde rehabilitasyon merkezinden de faydalanabileceğini belirterek, “Bir yandan okullarda yapılan bilgilendirme çalışmaları, bir yandan STK’larla özellikle mahallelerde yapılan çalışmalar, muhtarlarla ilgili etkinlikler, 17 ilçede, ilçe belediyelerindeki koordinatörlerimizle gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ve spor aktiviteleri başta olmak üzere insanlara geziler ve meslek kursları açılması gibi faaliyetleri de sürdürüyoruz” dedi.

30 kişiye psikolojik destek
Başkan Altepe, bağımlılıkla ilgili durumlarda psikolojik desteğin önemli olduğunu da vurguladığı açıklamasında, “Bağımlılıktan kurtulma konusunda psikolojik desteğin de verilmesi gerekiyor ve uzun bir süreç bu. Hastanede birkaç gün tedavi olmakla hallolmuyor. Bu yüzden psikolojik destek çalışmalarında Medical Park Hastanesi ile protokolü gerçekleştiriyoruz. Her ay burada 30 kişiye Medical Park Hastanesi tarafından psikolojik destek verilecek” dedi.
Bu 30 kişinin psikolojik periyodik tedavisinin Medical Park Hastanesi’nce yapılacağını, ödemelerinin ise Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacağını belirten Başkan Altepe, “Bağımlılıkla ve uyuşturucuyla mücadelede atılan güzel bir adım oluyor. Bu konuda katkı sağlayan Medical Park Hastanesi’ne teşekkür ediyorum. Bursa’mız için hayırlı uğurlu olsun” dedi.
VM Medical Park Genel Müdür Yardımcısı Esra Molla da Büyükşehir Belediyesi önderliğinde, çağın sorunu olan uyuşturucuya karşı, özellikle Bursa’da başlatılan tüm projelere destek verdiklerini ve bağımlılıkla mücadelede Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yanında olduklarını söyledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Bu Haberi Paylaşın