Bizi Takip Edin

SKB Haberleri

Sağlıklı Kentler’in Eskişehir zirvesi

09.09.2011

Türkiye Sağlık Kentler Birliği üyeleri, 22 – 24 Eylül tarihlerinde Eskişehir Tepebaşı’nda buluşuyor.

 

“Şehirlere Sağlıklı Dokunuş” sloganıyla Türkiye’de yaşanabilir kentler oluşturmak için çalışmalarını sürdüren Sağlıklı Kentler Birliği, 22-24 Eylül tarihleri arasında Eskişehir’de Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek “7. Yıl Konferansı”nda bir araya geliyor. “2020 Sağlık Politikaları ve Yerel Seviyede Sağlığın Yönetimi” ana temasıyla düzenlenecek olan konferansta Türkiye’de sağlıklı mekan ve topluluklar oluşturulması için neler yapılabileceği ve yerel yönetimlerin bu konudaki sorumlulukları değerlendirilecek. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’ndan uzmanlarla çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin bilgi ve tecrübelerini paylaşacağı toplantıda, üye belediyeler de örnek uygulamaları hakkında bilgiler verecek.

Kentlerin sağlığı mercek altında

İki gün sürecek olan konferansta “2020 Sağlık Politikaları ve Yerel Seviyede Sağlığın Yönetimi” ana başlığı altında 4 ayrı oturum gerçekleştirilecek. 23 Eylül Cuma günü, belediye başkanlarının katılacağı ve “Yerel Yönetimlerle Yeni Sağlık Politikasının Oluşturulması” ele alınacağı ilk oturuma, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Seraceddin Çom da yer alacak. İkinci oturumda ise katılımcılık ve yönetişim çerçevesinde “İletişim Stratejileri, Ortaklıklar Kurulması ve Yeni Mekanizmaların Oluşturulması” konusu tartışılacak.

Konferansın 24 Eylül Cumartesi günü yapılacak ilk oturumunda “Sağlıklı Kentsel Çevrelerin Oluşturulması” konusu incelenecek ve fiziksel aktivite, sağlıklı şehir planlaması, ulaşım politikaları gibi konular ele alınacak. Eskişehir buluşmasının son oturumunda ise göç, yoksulluk, eğitim, eşitsizlikler gibi “Sağlığın Sosyal Belirleyicileri” gündeme taşınacak.

Ödüller sahiplerini buluyor

Birliğin 15. olağan meclis toplantısının da yapılacağı Eskişehir Tepebaşı buluşmasında, “Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Ödülleri” de sahiplerini bulacak. 18 belediyeden 45 projenin katıldığı yarışmada bu yıl ödül kazanan 5 belediye ödülüne kavuşacak. Derince Belediyesi, “Engelli Birey ve Ailelerine Destek” projesiyle ‘Sosyal Sorumluluk Projeleri’, Muğla Belediyesi “Muğla Kenti İçin Bisiklet Yolu Projesi” ile ‘Sağlıklı Şehir Planlaması’, Denizli Belediyesi “Hareketli Yaşa, Egzersiz Yap Ödülün Sağlık Olsun” projesi ile ‘Sağlıklı Yaşam’; Antalya Büyükşehir Belediyesi “Antalya Güneşevi ve Ekolojik Eğitim Merkezi” projesi ile ‘Çevre’ kategorilerinde ödül alacak.

Başarılı çevre projelerini teşvik amacıyla da “Hersek Gölü Sulak Alan Canlılarını Koruma ve Çevre Düzenleme 1.Etap Avan” projesi ile yarışmaya katılan Yalova’nın Altınova Belediyesi’ne ‘Özel Çevre Teşvik Ödülü’ verilecek. Sağlıklı Kentler Birliği’nin 7. yıl konferansı, Tepebaşı Belediyesi’nce düzenlenecek teknik gezi ve şehir turuyla sona erecek.

Bu Haberi Paylaşın