Bizi Takip Edin

SKB Haberleri

Sağlıklı Kentler Birliği 2013 Çevreci Tesis Ödülleri Sahiplerini Buluyor…

26.02.2013

 

Sağlıklı çevrelerin oluşturulması için kentlere öncülük eden Sağlıklı Kentler Birliği girişimiyle başlatılan ve ilki Bursa’da gerçekleştirilen Çevreci Tesis Ödülleri, 1 Mart 2013 tarihinde, İstanbul The Four Seasons Bosphorus Otel’de Birlik genelinde düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Sağlıklı kent bilincinin kentin her kesimine yayılması, kent sağlığının en önemli aktörleri olan sanayi kuruluşlarının çevreye karşı duyarlılığın artması amacıyla düzenlenen “Çevreci Tesis Ödülleri” töreni, Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep ALTEPE’nin açılış konuşmalarıyla başlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR’ın açılış konuşması yaparak katılacağı program sonunda Türkiye’nin birçok yerinden firma Çevreci Tesis olarak ödüllendirilecek.

Üye belediyelerin sınırlarında bulunan toplam 119 tesis arasından seçilen 36 çevreci tesis; İmar Planları, İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatları, Yapı Kullanma İzinleri, ÇED belgeleri, Atık Su Deşarj İzinleri, Emisyon İzinleri, İtfaiye Raporları, İşletme Belgeleri, Geçiş Yolu İzin belgeleri dahil olmak üzere çeşitli alanlarda uzun değerlendirmelere tabii tutularak bağlı bulundukları belediyeler tarafından belirlendiler. Atık su deşarjlarının tahkiki ve laboratuvar testleri de her belediyenin kendisi tarafından yaptırılarak tesislerin fiili durumda da çevreye duyarlılığı değerlendirildi.

Daha önce, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, Bursa’da faaliyet gösteren ve fiili durumda da çevreye duyarlı olduğu tespit edilen 4 tesis (Özdilek Tekstil, Saydam Tekstil, Delphi Otomotiv Sistemleri, Karsan Otomotiv) ile 3 Organize Sanayi Bölgesine(Bursa Organize Sanayi Bölgesi, Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi) Çevreci Tesis Ödülü verilmişti.

Yaşanabilir kentler için sağlıklı şehir projesine dört elle sarılan ve düşmeyen enerjisiyle 10’uncu yılına yaklaşan Sağlıklı Kentler Birliği, yaptığı organizasyonla çevreye duyarlı firmaları ön plana çıkarırken, diğer kurum ve kuruluşları bu yönde teşvik etmiş olacak.

 

Bu Haberi Paylaşın