Bizi Takip Edin

Manşetler

Sağlıklı Kentler Birliği 33. Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı

27.08.2020

Sağlıklı Kentler Birliği 33. Olağan Meclis Toplantısı 25 Ağustos 2020 tarihinde Bursa’da gerçekleşti.

Meclis Toplantısına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, üye belediye başkanları, meclis üyeleri, danışma kurulu üyeleri, üye belediye koordinatörleri ve basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmasını Birlik Başkanı Alinur Aktaş gerçekleştirdi. Aktaş yaptığı konuşmada COVID-19 salgını ile mücadele konularına değindi ve pandemi süreciyle birlikte belediyelerin sorumluluğunun arttığını söyledi. Toplumun herhangi bir sıkıntıda ilk başvurduğu, destek istediği kurumların başında belediyelerin geldiğini vurgulayan Başkan Aktaş, bu gerçeğin salgın sürecinde fazlasıyla kendini gösterdiğini belirtti. Başkan Aktaş, “Danışma hatlarının güçlendirilmesi, çözüm ve kriz merkezlerinin kurulması, evde kalmak zorunda olan kesime verilen destekler, evde bakım ve psikolojik destek hizmetleri, pazar yerleri ile ilgili düzenlemeler belediyelerin yine hızlı çözüm ürettikleri konular oldu. Bu süreçte doğan maske ihtiyacına çözüm üretebilen belediyelerimiz bile var. Sağlık Bakanlığımız tarafından yayınlanan uyulması gereken temizlik ve sosyal mesafe kurallarında yine belediyeler vatandaşlara rehberlik etti. Sokakların temizlenmesi ve ardından yapılan dezenfeksiyon çalışmaları, COVID-19’la mücadelenin sürekliliği açısından önemliydi. Kullanılan maske ve eldivenlerin bertarafı için ayrı atık kutuları konuldu. Belediyeler, iş planlarında olmayan birçok konu ile özverili olarak savaştılar. Bu savaş, hala dinamik şekilde devam ediyor” diye konuştu.

Başkan Alinur Aktaş, SKB’nin kuruluş amacı olan kent sağlığının geliştirilmesine yönelik rehberlik çalışmalarında her zaman vurgulandığı gibi akıllı kentler, güvenli kentler, dirençli kentler, sürdürülebilir kentler, dayanışmacı kentler, iklim değişikliğine uyumlu kentler gibi kavramların bu zaman diliminde büyük önem kazandığını ifade etti. Başkan Aktaş, “Bir başka deyişle bu kavramların önemi daha net anlaşıldı. Danışma Kurulu üyelerimizin rehberliğinde üye belediyelerimizin yaptıkları çalışmaları, iyi çözüm örneklerini, karşılaştıkları zorlukları öğrenmek amacıyla görüşmeler yaptık, anketler düzenledik. Problemleri, yaşanan tecrübeleri birer vak’a olarak değerlendirmek ve tavsiyeler geliştirmek amacıyla danışmalarımız çeşitli dökümanlar hazırladılar ve çalışmalarına devam ediyorlar. Birliğe ait web sayfasında oluşturduğumuz COVID-19 bölümünde, yerel yönetimlere rehberlik edebilecek birçok dökümana ve rapora yer verdik” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmasının ardından 33.Oğalan Meclis Toplantısına geçildi. Yapılan seçimler sonrasında Sağlıklı Kentler Birliği’nin encümen üyeleri ve plan ve bütçe komisyonu üyeleri şu isimlerden oluştu:

Sağlıklı Kentler Birliği Encümen Üyeleri: Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeleri: Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Haluk Mutluay, Şırnak Belediyesi Meclis Üyesi Ferit Batmaz, Çankaya Belediyesi Meclis Üyesi Anıl Çetin, Tepebaşı Belediyesi Meclis Üyesi Nazan Erşahin, Pamukkale Belediyesi Meclis Üyesi Sevgi Çölhan

33. Olağan meclis toplantısında, Birliğin 2019 yılı faaliyet raporu, 2019 mali yılı kesin hesabı, Birlik bünyesinde yeni müdürlüklerin açılması gündem maddeleri onaylandı.

Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin Birliğe üyelik başvurusu oy birliği ile kabul edildi ve üye sayısı 74’e çıktı.

Son gündem maddesine yılın ikinci meclis toplantısının Ekim ayında Edirne Belediyesinin ev sahipliğinde yapılmasına karar verildi.

Bu Haberi Paylaşın