Bizi Takip Edin

Manşetler

Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Toplandı

15.01.2015

skb-danışma kurulu

Sağlıklı Kentler Birliği’nin 2015 yılı ilk Danışma Kurulu toplantısı 12 Ocak 2015 tarihinde Bursa’da yapıldı. Sağlıklı Kentler Birliği hizmet binasında gerçekleştirilen toplantıya Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe ile Danışma Kurulu üyelerinden Bursa Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Erdem Saker, Anadolu Üniversitesi Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Türe, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Feza Karaer, Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Toprak Bölümü E. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Altınbaş ve Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Araş.Gör. Mukaddes Korkmaz Sürer katıldı.

Danışma Kurulu Toplantısında 6-8 Mayıs 2015 tarihlerinde Gebze’de yapılacak ‘’Yerel Yönetimlerin Gençlik Politikaları ve Bağımlılık ile Mücadele’’ konulu konferansın programı, Birlik üyelerine yönelik eğitim önerileri, Kentli dergisi formatına ve yeni kapak konusuna yönelik öneriler ile araştırma projeleri önerileri görüşüldü.

Gebze Konferansı
‘’Yerel Yönetimlerin Gençlik Politikaları ve Bağımlılık ile Mücadele’’ konulu konferans programı ile öneriler öncesinde Sağlıklı Kentler Birliği tarafından uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapılan Kentli dergisi, kamu spotları ve billboard afişleri çalışmaları Danışma Kurulu üyeleriyle paylaşıldı. Konferans programına yönelik önerilerin alınmasından sonra Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe gündemdeki en önemli konunun uyuşturucuyla özellikle sentetik uyuşturucuyla mücadele olduğunu vurguladı. Altepe, insanların uyuşturucudan uzak tutulması için uzun vadeli çalışmalar yapılması gerektiğini, yapılacak en önemli çalışmalardan birinin gençlerin sportif faaliyetlere teşvik edilmesi olduğunu söyledi.
Uyuşturucuya bulaşmış insanlara yönelik müdahaleler, kurulması gereken tedavi merkezlerinin kurulması için de Türkiye ve dünyadaki örnekleriyle ilgili taramalar yapıldığını belirten Altepe uyuşturucuyla ilgili olarak toplumu bilinçlendirmek ve harekete geçirmek adına kamu spotları hazırladıklarını ve RTÜK’ten onay çıktıktan sonra halkı bilinçlendirmek adına her mecrada gösterime sunulacağını da sözlerine ekledi.

Birlik Üyelerine Yönelik Eğitimler
İkinci gündem maddesi olarak 2015 yılı Çalışma Programında yer alan Birlik üyelerine yönelik eğitim başlıkları konusunda hangi konularda eğitim verilebilir, belirlenen konuların daha verimli olabilmesi için neler yapılabilir konusunda Danışma Kurulu üyelerinden öneri ve görüşler alındı.
Son gündem maddesi üç ayda bir yayınlanan ve her sayısında kent sağlığı ile ilgili farklı bir konunun ele alındığı Kentli Dergisinin formatına ve Nisan ayında yayınlanacak kapak konusu ile ilgili önerilerin alınmasıyla Danışma Kurulu toplantısı sona erdi.

skb-danışma kurulu

Bu Haberi Paylaşın