Bizi Takip Edin

Manşetler

Sağlıklı Kentler Birliği Denizli’de Toplandı

09.05.2017

5-6-7 Mayıs tarihlerinde Sağlıklı Kentler Birliği 26.olağan meclis toplantısı ve “Sağlıklı Kentlerde Jeotermal Kaynakların Kullanımı” başlıklı konferans Denizli Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Konferansa Denizli Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, üye belediye başkanları, meclis üyeleri, kurum ve kuruluşların ilgili yöneticileri, Sağlıklı Kentler Birliği koordinatörleri, uzmanlar ve basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmaları öncesinde Denizli’nin anlatıldığı kısa bir tanıtım filmi katılımcılarla paylaşıldı.

Konferansın Düzenleme Kurulu Başkanı, Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesi Toprak Bölümü Emekli Öğretim Üyesi ve Birlik Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ünal Altınbaş açılış konuşmalarında söz alarak konferansın içeriği konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, meclis toplantısı öncesindeki konuşmasında, Denizli’de hem 26. olağan meclis toplantısını gerçekleştirmek hem de ‘Sağlıklı Kentlerde Jeotermal Kaynakların Kullanımı’ konusunu ele almak amacıyla bir araya geldiklerini ifade etti. Konferans kapsamında jeotermal kaynakların özellikleri, potansiyelleri, sağlıkta, turizmde, enerji ve tarımda jeotermal kullanımı konularında uzmanları dinleme fırsatı bulduklarını söyleyen Başkan Altepe, programın oluşmasını sağlayan Prof. Dr. Ünal Altınbaş’a teşekkür etti.

Başkan Altepe, yaptığı konuşmada, Sağlıklı Kentler Birliği olarak gerçekleştirdikleri faaliyetlere de değindi. Birlik olarak en son Mersin’de toplandıklarını ve karbon ayak izi konusunda yapılan çalışmaları masaya yatırdıklarını belirten Başkan Altepe, madde bağımlılığı ile mücadele, şehir sağlık profili eğitimi, üniversite öğrencilerine verilen destekler, karbon salınım envanterinin hesaplanması ve karbon ayak izinin azaltılması ve fiziksel aktivite konusuna dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen bisiklet turları konularında yapılan faaliyetler konusunda Birlik üyelerini bilgilendirdi.

Başkan Altepe, ayrıca Birlik üyesi olacak yeni belediyeleri tebrik etti. Her üye belediyeyle ayrı bir heyecan duyduklarını, en son Mersin’de 64 olan üye sayısının Denizli toplantısıyla birlikte 67’ye çıkartıldığını vurgulayan Başkan Altepe, “Balıkesir’in Burhaniye, Kocaeli’nin Körfez ve Antalya’nın Gazipaşa belediyelerinin üyelik başvurularını görüşüp bu meclis toplantısında karara bağlayacağız. Kendilerine şimdiden hoş geldiniz diyorum.” dedi.

Başkan Altepe, organizasyon kapsamında yapılan ağırlama nedeniyle Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a da teşekkür etti.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da yaptığı konuşmada, hem jeotermal kaynaklar hem de bu kaynakların kullanımı konusunda Denizli’nin Türkiye’ye örnek olduğunu dile getirdi. İl sınırları içerisindeki jeotermal kaynaklarda 30 dereceden 250 dereceye kadar su alınabildiğini kaydeden Zolan, bu kaynakların her birinin içeriğinin farklı olduğunu ifade etti. Pamukkale’de şeffaf su bulunurken Karahayıt’ta kırmızı renkte su alınabildiğini vurgulayan Zolan, “Sarayköy Ovası’nda ise 250 dereceden su alabiliyoruz. Orada elektrik üretiyoruz” diye konuştu. Zolan, Birlik üyesi belediyelerin temsilcilerini 2000 yıl önce bile şifa dağıtan Karahayıt’ta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Denizli Valisi Ahmet Altıparmak ise konuşmasında, Türkiye’deki termal sağlık turizminin yaşadığı sıkıntılara değindi. Ülkede yer altı kaynakları bakımından bölgesel farklılıklar gösteren birbirinden değerli kaynak sularının bulunduğunu ifade eden Altıparmak, başta Sağlıklı Kentler Birliği üyesi belediyeler olmak üzere kamunun bu alanda çekici yatırımlar yapmak durumunda olduğunu kaydetti. Birlik yetkililerinden termal kaynakların kullanımının yaygınlaştırılması konusunda tesis ve hizmet anlamında etkin lobicilik yapmalarını isteyen Altıparmak, “Elimizde büyük bir termal güç var. Dünyadaki gelişmelere uygun olarak, kendi insanımız için de hızlı bir şekilde yaşanabilir şehirler oluşturmak zorundayız. Bu konuda en büyük handikap, mevzuat eksikliğidir.  Sağlıklı Kentler Birliği etkin bir lobicilik yapacak güce sahip. Mevzuatlar iyileştirilip, hızlı bir şekilde termal kültür oluşturmalıyız” diye konuştu.

Konuşmaların Ardından 26. Olağan Meclis Toplantısına Geçildi.

26. Olağan Meclis Toplantısı’nda gerçekleştirilen genel kurul sonucunda Sağlıklı Kentler Birliği’nin yeni encümen üyeleri ve plan ve bütçe komisyonu üyeleri şu isimlerden oluştu:

Encümen üyeleri:

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep ALTEPE,

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip UĞUR,

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun CENGİZ,

Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan ŞAHİN,

Gebze Belediye Başkanı Adnan KÖŞKER,

Bayındır Belediye Başkanı Ufuk SESLİ,

Karşıyaka Belediyesi Meclis Üyesi Müyesser ÖZUSLU.

Plan bütçe komisyonu üyeleri:

Ürgüp Belediye Başkanı Fahri YILDIZ,

Yalova Belediyesi Meclis Üyesi Güven YILMAZ,

Çankaya Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim YOLLU,

Odunpazarı Belediyesi Meclis Üyesi Gülten SEBER,

Ortahisar Belediyesi Meclis Üyesi Sezgin YILMAZ.

 Üye Sayısı 67 Oldu

Üç belediyenin başvurusu ile Birliğin 64 olan üye sayısı da 67’e çıktı. Balıkesir Burhaniye, Kocaeli Körfez ve Antalya Gazipaşa Belediyeleri, Sağlıklı Kentler Birliği üye belediyelerinin onayıyla yeni üyeler olarak Birlik içerisindeki yerini aldı. Üyelik kararı alınan Balıkesir Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Kocaeli Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran ve Antalya Gazipaşa Belediye Başkanı Dr. Adil Çelik birer teşekkür konuşması yaptı.

Ayrıca bir sonraki meclis toplantısının Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde yapılmasına karar verildi.

Konferansta Üç Oturum Gerçekleşti

Meclis toplantısın ardından, Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Aydın’ın oturum başkanlığını yaptığı “Jeotermal Kaynakların Özellikleri ve Potansiyelleri” konu başlıklı oturum gerçekleşti.

Oturumun ilk konuşmacısı, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Mühendisliği Bölümü (E) Öğretim Üyesi, Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Prof.Dr. Ünal Altınbaş “Jeotermal Kaynakların Oluşumları İle Bunların Kimi Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri” konulu sunumunu yaptı. Altınbaş’ın ardından Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Bülbül “Türkiye’nin Jeotermal Potansiyeli ve Kullanımına Genel Bir Bakış, Sorunlar ve Çözüm Önerileri” sunumunu gerçekleştirdi. Son olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı   Ali Aydın “Denizli’de Jeotermal Kaynak Potansiyeli” başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı.

1.oturumun ardından yapılan teknik geziyle konferansın ilk günü tamamlandı.

Toplantının ikinci gününde Prof.Dr. Ünal Altınbaş’ın oturum başkanlığını yaptığı “Sağlıkta Jeotermal Kullanımı” konu başlıklı oturuma geçildi. İlk olarak Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Alkan “Kaplıca Tedavisi” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Alkan’ın ardından Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Prof.Dr. Emine Didem Evci Kiraz “Turizm Sağlığı” konu başlığıyla katılımcılara bilgiler verdi. Son konuşmacı Nobel Tıp Merkezi Müdürü Dr. Turgay Sehil “Gelecekte Termal Sağlık Kenti Oluşturulması ve Markalaşma: Pamukkale Deneyimi” adlı sunumu gerçekleştirerek ikinci oturum sona erdi.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Murat AR’ın oturum başkanlığını yaptığı “Jeotermal Turizm, Jeotermal Enerji ve Tarımsal Kullanımı” konu başlıklı oturumda Adnan Menderes Üniversitesi Kuşadası Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Osman Eralp Çolakoğlu “Termal Kaynakların Turizm Amaçlı Kullanımı” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Çolakoğlu’nun ardından Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yılancı “Denizli’deki Jeotermal Sahaların Elektrik Üretimi ve Isıtmada Kullanım Olanakları” konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı. Denizli Tarım İl Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Güler Çimen “Denizli’de Jeotermal Isıtmalı Seracılık Faaliyetleri” konulu sunumunu gerçekleştirerek oturum sona erdi.

Bisikletle Bursa’dan Denizli’ye

Denizli buluşmasına, fiziksel aktivite ve aktif yaşam konusuna dikkat çekmek amacıyla Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği (BUBİDOSD), Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği (ENVERÇEVKO) ve Uludağ Bisiklet Topluluğu (ULUBİS) üyesi bisikletçiler de destek verdi.

Gönüllü bisikletliler “Şimdi hareket zamanı” sloganıyla Bursa’dan verilen start sonrası sırasıyla Harmancık, Tavşanlı, Çavdarhisar, Gediz, Uşak, Merkezefendi, Pamukkale ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlarını ziyaret ederek fiziksel aktivite ve aktif yaşam konusunda bilgilendirme yaptılar. Bisiklet turu kapsamında çekilen görüntülerden oluşan video konferans sonunda katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi.

Teknik gezi kapsamında Loodikya ve Pamukkale bölgesi gezilerek konferans sona erdi.

Bu Haberi Paylaşın