Bizi Takip Edin

Manşetler

Sağlıklı Kentler Birliği Kahramanmaraş’da Toplandı

02.11.2017

25-27 Ekim tarihlerinde “Su Kaynakları ve Kentler” başlıklı konferans ve Sağlıklı Kentler Birliği 27.olağan meclis toplantısı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde gerçekleşen konferansa Sağlıklı Kentler Birliği Başkan Vekili ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Erkoç, üye belediye başkanları, meclis üyeleri, Birlik danışma kurulu üyeleri, kurum ve kuruluşların ilgili yöneticileri, üniversitelerden akademisyenler, Sağlıklı Kentler Birliği koordinatörleri, uzmanlar ve basın mensupları katıldı.
Açılış konuşmaları öncesinde Kahramanmaraş’ın anlatıldığı kısa bir tanıtım filmi katılımcılarla paylaşıldı.
“Su Kaynakları ve Kentler” başlığının ele alındığı buluşmada Konferans Düzenleme Kurulu Başkanı İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Handan Türkoğlu, davetimiz üzerine konferansa katılan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Bölgesel Sorumlusu ve Sağlık Yönetimi Program Yöneticisi Monika Kosinska, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkanvekili ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş açılış konuşmalarını yaptılar.

Açılış konuşmalarının ardından 27. olağan meclis toplantısında 2018 yılı bütçesi ve 2018 yılı performans programı üyeler tarafından onaylandı. Başvuruları üzerine Giresun Tirebolu, Mersin Aydıncık ve Çankırı Belediyelerinin üyelik kararı onaylanarak Birliğe üye sayısı 70’e ulaştı.

Meclis toplantısının ardından, Sağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlenen 2017 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışmasını kazanan belediyelere ödülleri verildi. 2017 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması jüri başkanı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi E. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş konuşmasında, gelen projelerin hepsinin birbirinden değerli olduğunu, hem de belediyeler arasında rekabeti artırdığını söyledi.

Ödül töreninin ardından, Bursa Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi, Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. Gül Sayan Atanur’un oturum başkanlığını yaptığı, “Su ve Ekoloji” konu başlıklı oturuma geçildi. İlk söz alan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Topbaş “Su, Ekoloji ve Çevre Sağlığı” konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı. Topbaş’ın ardından Prof. Dr. Handan Türkoğlu, Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü ve Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cengiz Türe adına “Su Ayak İzi’nin Kentler İçin Önemi” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Türkoğlu’nun ardından, İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Tanık “Yağmur Suyu Toplama, Biriktirme ve Geri Kullanımı” konu başlıklı sunumunu yaparak birinci oturum tamamlandı.

Toplantının ikinci günü Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. Alpaslan Türkkan’ın oturum başkanlığını yaptığı “Su Kaynakları ve Yönetimi” konu başlıklı oturuma geçildi. İlk söz alan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (E) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş “Su Kaynakları ve Su Hakkı” konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı. Keleş’in ardından Adnan Menderes Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı, Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz “Su Kalitesi ve Yerel Yönetimlerin Rolü” sunumunu gerçekleştirdi. Kiraz’ın ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yakup Karaaslan “Su Yönetiminde Kalite ve Miktar Yönetimi” konu başlıklı sunumunu yaptı.

İkinci oturumun ardından Sağlıklı Kentler Birliği’nin duyurusu üzerine şehir içi ulaşımında bisiklet kullanımının önemine değinmek, bisikletin etkin bir ulaşım aracı olduğu ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla 25-29 Eylül 2017 tarihlerinde “Haydi Çocuklar Bisikletle Okula” etkinliğimize destek veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlıklı Kentler Birliği Koordinatörü Tülay Aytekin Aktaş ile Bilecik Belediyesi Sağlıklı Kentler Birliği Koordinatörü Hülya Eçen Çalışkan’a teşekkür sertifikalarını Birlik Başkan Vekili Mehmet Ellibeş takdim ettiler.

Konferansın son oturumunda, oturum başkanlığını Prof. Dr. Handan Türkoğlu’nun yaptığı “Su Kaynakları ve Kentler: Kahramanmaraş” konu başlıklı oturuma geçildi. KASKİ Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Mustafa Uzunlar “Kahramanmaraş İçme ve Kullanma Suyu Yönetimi” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Uzunlar’ın ardından İTÜ Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayriye Eşbah Tunçay “Kentsel Drenaj ve Kent Ekolojisi” konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı.
Toplantının ardından yapılan gezi programları ile konferans sona erdi.

Bu Haberi Paylaşın