Bizi Takip Edin

Manşetler

Sağlıklı Kentler Birliği Karşıyaka’da Toplandı

23.10.2020

Sağlıklı Kentler Birliği 34. Olağan Meclis Toplantısı 21 Ekim 2020 tarihinde İzmir Karşıyaka Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

Meclis Toplantısına İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ev sahibi Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay,  üye belediye başkanları, meclis üyeleri, üye belediye koordinatörleri ve basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmaları öncesinde Karşıyaka’nın anlatıldığı kısa bir tanıtım filmi katılımcılarla paylaşıldı

Toplantının açılış konuşmasını yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, pandemi döneminde bu toplantının çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “Sağlık yalnızca hasta olunduğunda anımsanacak bir değer değildir. Bu süreç bilimin, bireysel ve toplumsal duyarlılığın, örgütlenmenin, ekonomik ve sosyal önlemlerin her şeyden önce uzmanlığa saygının ne kadar önemli olduğunu kanıtladı. Sağlıklı Kentler Birliği bu anlamda tam da bu ihtiyaca yanıt bulmak için büyük ve önemli bir girişimdir. Sağlık bütüncül bir yaklaşım gerektirmektedir. Sağlıklı Kentler Birliği’nin benimsediği 2030 yılı Sürdürülebilir Kalkınma İlke ve Amaçları kapsamındaki hedeflere baktığımızda sağlık kavramının ne kadar geniş, kapsamlı bir anlayış gerektirdiği görülmektedir” diye konuştu.

Cemil Tugay’ın ardından, Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, konuşmasında pandemi sürecine değindi. Pandemi nedeniyle sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın zorlu bir süreçten geçtiğini ifade eden Başkan Aktaş, “Her gün salgınla ilgili yeni bilgiler öğreniyoruz. Aşı çalışmaları için dünya seferber oldu. Fakat ne yazık ki hala salgına çare bulunabilmiş değil. Bireysel ve toplum olarak çok dikkatli davranmamız gerekiyor. Sağlık Bakanlığımızın ve sağlık çalışanlarının özverili çalışmalarına en büyük katkımız tedbiri elden bırakmadan önlemlere dikkat ederek olmalı. Pandemi ile yaşadığımız bu süreçte gerek belediyelerimizde gerekse Birliğimizde işlerimizi aksatmadan yürütmeye çalışıyoruz. Elbette hepimiz için çok zor oluyor” dedi. Pandemi sürecinde tüm belediyelerin gerçekten çok ağır sorumluluklar içinde büyük özveriyle çalıştığını ve çalışmaya devam ettiğini dile getiren Başkan Aktaş, “Gerek valiliklerimiz bünyesinde kurulan vefa destek gruplarına verilen desteklerle, gerekse vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına verilen destekler konusunda belediyelerimiz çok önemli roller üstlendiler. Bu süreçte belediyelerimizin bazı birimleri bakanlığımıza bağlı sağlık çalışanları gibi büyük bir özveri ile çalıştılar. Sahada çalışan personellerimiz de büyük bir övgüyü hak ediyorlar. Biz de bu süreçte ülkemizdeki ve yurtdışındaki belediyelerin iyi uygulamalarını sizler için bir araya getirmeye çalışıyoruz. Basılı yayınlarımızda dünyadan ve ülkemizden iyi uygulama örneklerini paylaşıyoruz” diye konuştu.

Başkan Aktaş, bu yıl 11’incisini düzenledikleri, 35 üye belediyeden 102 proje başvurusunun yapıldığı ve 9 belediyenin kategori ödülüne, 14 belediyenin de jüri özel ödülüne layık görüldüğü yarışmada derece alan tüm belediyeleri tebrik etti.

Birlik Başkanı Aktaş’ın ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer konuştu. Soyer konuşmasında, sağlıklı kent kavramının, kentlilerin yaşam koşullarının iyileştiği, ekonomik ve sosyal refahın artığı, psikolojik olarak da iyi hali temsil ettiğini söyledi. Belediyelerin kentlilere hizmet ederken katılımcılığı sağlayarak bunu sürdürülebilir hale getirilmesinin sağlıklı kentin temel şartı olduğunu dile getiren Soyer, “Kentleri de canlı organizmalar gibi tanımlayabiliriz. Kentlerin yaşamını sürdürebilmesi için tüm yapıların, kentte yaşayan insanların, tarihi ve kültürel değerlerin, altyapının, ekonomik ve sosyal yapının doğru ve sağlıklı işlemesi çok önemli. Yönettiğimiz kentlerdeki bu olumsuzlukları bugünden yarına değiştirmek mümkün olmayabilir. Esas olan kentlerimiz için sağlık bilincini koruyarak, geliştirerek bir kent yaratma anlayışına sahip olmamız. Yürüttüğümüz tüm çalışmaların üstünde sağlıklı kent olma çabası var” diye konuştu.

Soyer’in ardından İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger konuşmasında tarihi, sosyal, siyasi, teknolojik öğeleri bünyesinde barındıran, uygarlığın, refahın ve kültürün merkezi olan kentlerdeki nüfus artışına dikkat çekti. Cumhuriyet’in ilk yıllarında 13 milyon olan ülke nüfusunun yüzde 75’inin kırsalda kalan kısmının ise kentlerde yaşadığını hatırlatan Köşger, “Bugün tablo tam tersine döndü. Mantar gibi birden büyüyen, artan bir ivme ile gerçekleşen bu mekânsal dönüşüm nedeniyle kentler sağlıklı bir şekilde gelişemedi. Geldiğimiz noktada birçok kentte plansız yapılaşmalar nedeniyle ulaşım, sağlık, otopark, yeşil alan gibi sıkıntılar yaşanıyor. Bu noktada yaşanabilir sağlıklı kentler oluşturmayı amaç edinen Sağlıklı Kentler Birliği önemi bir fırsattır” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından 34. olağan meclis toplantısında 2021 yılı bütçesi ve 2021 yılı performans programı üyeler tarafından onaylandı. Başvurusu üzerine Ordu Gülyalı Belediyesi’nin üyelik kararı onaylanarak Birliğe üye sayısı 75’e ulaştı. Mecliste ayrıca, sözleşmeli personelin çalışma durumu ve Birliğin yeni tüzüğü onaylandı.

Son gündem maddesinde yılın ikinci meclis toplantısının Mayıs ayında Malatya Yeşilyurt Belediyesinin ev sahipliğinde yapılmasına karar verildi.

Meclis toplantısının ardından, Sağlıklı Kentler Birliği tarafından onbirincisi düzenlenen 2020 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışmasını kazanan belediyelere ödülleri verildi.

Ödül töreninin ardından toplu fotoğraf çekilerek meclis toplantısı sona erdi.

Bu Haberi Paylaşın