Bizi Takip Edin

Manşetler

Sağlıklı Kentler Birliği Kırşehir’de toplandı

16.09.2014

Sağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlenen ‘10. Yıl Konferansı’ Kırşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 10-12 Eylül 2014 tarihlerinde yapıldı. Sağlıklı Kentler Birliği Toplantısına; Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Garnizon Komutanı J.Alb. Murat Bulut, Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam, Baro Başkanı Av. Mehtap Karaburçak Tuzcu, Sağlıklı Kentler Birliği üyeleri, il ve ilçe belediye başkanları, akademisyenler, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, koordinatörler ile basın mensupları katıldı.

3 gün süren toplantının açılış konuşmasını yapan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci Sağlıklı Kentler Birliğinin 10. Yıl Konferansını Kırşehir’de gerçekleştirmekten ve ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. “Ahiler ve Ozanlar diyarı” Kırşehir ile ilgili tarihi süreci katılımcılarla paylaşan Bahçeci günümüzde küresel ısınmanın olduğu, yeşil alanların kaybolduğu, betonlaşmanın olduğu, kuraklığın olduğu bir dönemde yaşadıklarını ifade etti.

SKB Kırşehir buluşmasi

Uyguladıkları projeleri katılımcılarla paylaşan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin ardından Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkan Vekili ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ise Sağlıklı Kentler Birliğini yeni döneminde de kent ve sağlıkla ilgili farklı konularda çalışmalara devam edeceklerini belirterek; iklim değişiklikleri, seller, şiddetli yağışlar, afet, meteorolojik olayların son zamanlarda çok sık yaşandığını söyledi. Ayrıca Köşker; son zamanlarda sentetik uyuşturucu maddenin de kullanımının arttığını belirterek bu konu hakkında da Birlik olarak çalışmalarda bulunacaklarını belirtti.

SKB Kırşehir buluşmasi

Köşker’in ardından kürsüye gelen Vali Özdemir Çakacak ise; “ Kentlerin planlanması, düzenlenmesi, yeşil alanlar, kültürel ve sosyal faaliyetler sadece yerel yönetimlerin kendi başına ilgilenebileceği alanlar değil. Bu alanlarda hem yerel hem de merkezi yönetim birlikte hareket ederse başarılı olur. Biz Kırşehir’de bunu başarıyoruz. Gerek valiliğimiz, gerek belediyemiz, gerek milletvekillerimiz, gerekse sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte hareket ederek Kırşehir’i her anlamda geliştirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu

SKB Kırşehir buluşmasi

Açılış konuşmalarının ardından ‘Sağlıklı Kentler Birliği 21. Olağan Meclis Toplantısı’ gerçekleşti.

SKB Kırşehir buluşmasi

Programın birinci oturumunun teması ‘Küresel Isınmanın Etkileri ve Küresel Isınma Eylem Planlaması’ idi. Oturumun başkanlığını Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Handan TÜRKOĞLU yaptı. Oturumda Prof. Dr. Ünal Altınbaş ‘21. Yüzyıl Modern Kentlerin Çevresel Sorunları Bağlamında Küresel Isınma Çıkmazı’, Prof. Dr. Ömer Faruk Tekbaş ‘ Küresel Isınma ve Toplum Sağlığına Etkileri’ , Prof. Dr. Cengiz Türe ‘Kentsel Küresel Isınma Eylem Planlamasında Karbon Ayak İzi Envanterinin Hazırlanması ve Önemi’ başlıklı konularda sunumlarını gerçekleştirdi.

SKB Kırşehir buluşmasi

Birinci oturumun ardından Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin bir sonraki konferansın konu başlığı olarak belirlenen Madde Bağımlılığı ve Gençlik Politikaları üzerine sunumunu katılımcılarla paylaştı.

SKB Kırşehir buluşmasi

1. Gün Ürgüp ve Göreme şehir turuyla devam etti.
Konferansın ikinci gününde 2. oturumun başkanlığını Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Barış Mater yaptı. Bu oturumda Prof. Dr. Feza KARAER ‘Kentlerin Su Yönetimi Ve İklim Değişikliğine Uyumun Sağlanması’; Araştırma Görevlisi Mukaddes Korkmaz SÜRER ‘Küresel Isınma Hakkında Uluslararası Düzenlemeler’; Yüksek Çevre Mühendisi Yıldız CİNDORUK ise ‘ İklim Değişikliği ve Yerel Yönetimler’ temalarını katılımcılarla paylaştı.

SKB Kırşehir buluşmasi

3. oturum Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan ERTÜRK başkanlığında toplandı. Bu oturumda Prof. Dr. Azime TEZER ‘ İklim Değişimine Kentsel Adaptasyon’, Doç. Dr. Osman BALABAN ‘Küresel Isınma ile Mücadelede Kentlerin Rolü’, Yrd. Doç. Dr. Asım Mustafa AYTEN, ‘Ülkemizde Sürdürülebilir Ulaşım ve Kent, Kayseri Örneği’ temaları üzerinde sunumlarını gerçekleştirdiler.

SKB Kırşehir buluşmasi

Üçüncü oturum sonrası kapanış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe katılımcılara teşekkürlerini iletti.

SKB Kırşehir buluşmasi

SKB Kırşehir buluşmasi

Program öğle yemeğinin ardından Cacabey Cami ve Meydanı, Ahi Evran Külliyesi, Kent Park ve Hılla Kütük Evi içeren teknik gezi ile sona erdi.

Bu Haberi Paylaşın