Bizi Takip Edin

Manşetler

Sağlıklı Kentler Birliği Mersin’de Toplandı

18.10.2016

14-15-16 Ekim tarihlerinde “Sağlıklı Kentler İçin Yenilenebilir Enerji” başlıklı konferans ve 25.olağan meclis toplantısı Mersin Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleşen konferansa Sağlıklı Kentler Birliği Başkan vekili ve Gebze Belediye Başkanı Adnan KÖŞKER, Mersin valisi Özdemir ÇAKACAK, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhanettin KOCAMAZ, üye belediye başkanları, meclis üyeleri, kurum ve kuruluşların ilgili yöneticileri, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği koordinatörleri, uzmanlar ve basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmaları öncesinde Mersin’in anlatıldığı kısa bir tanıtım filmi katılımcılarla paylaşıldı.

Ardından, Sağlıklı Kentler İçin Yenilenebilir Enerji başlığında yapılan konferans ile ilgili Sağlıklı Kentler Birliği tarafından hazırlanan “Karbon Salınımımızı Azaltıyoruz” başlıklı bilgilendirme filmi katılımcılarla paylaşıldı.

“Sağlıklı Kentler İçin Yenilenebilir Enerji” başlığının ele alındığı buluşmada açılış konuşmasını yapan Konferans Düzenleme Kurulu Başkanı Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cengiz TÜRE, fosil enerji kaynaklarının kullanımının dünya enerji ihtiyaçlarının karşılanmasında uygun olmadığının artık aşikâr hale geldiğinin altını çizdi.

Bu kaynakların ekonomik ömrünü doldurduğunu ve hızla tükendiğine dikkati çeken Prof. Dr. TÜRE, “Uzun yıllar fosil yakıtların sefasını süren insanlar artık bu kaynakların cefasını çekiyor. Bu kaynaklardan doğan sorunlar günümüzde sadece sosyo-ekonomik değil sosyo-ekolojiktir. Çevre koruma politikaları artık kaynak kullanımı ve bu kaynakların daha verimli hale getirmeyi hedefler hale gelmiştir. Çevrenin korunması ve sürdürülebilir hale gelmesi için 3E sisteminin yani Ekonomi-Ekoloji-Enerji’nin bir arada yürütebilmesi şarttır. Sağlıklı Kentler Birliği de bugün yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının daha da artırılması ve doğru kullanılabilmesini masaya yatırmak için bir araya geldi.” diye konuştu. Mersin Konferansı’nın bir diğer gündem maddesi olan karbon gazı salınımı konusuna da değinen Prof.Dr. TÜRE, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın en önemli sebebinin sera gazları olduğunun altını çizdi. Karbon gazı salınımının ülkemizde her geçen gün arttığına dikkati çeken Prof.Dr. TÜRE, aynı hızla şehirlerin de bu konuda bilinçlendiğini ve karbon ayak izi tespiti ve engellenmesi konusunda önemli çalışmalar yapmaya gayret gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Belediye Başkanı Burhanettin KOCAMAZ yaptığı açılış konuşmasında, 1970’li yıllardan itibaren sanayideki hızlı gelişme ve nüfus artışının çevre kirliliğini artırdığını hatırlattı. Çevreye verilen bu tahribatın iklim değişikliklerine, kaynakların kıtlığına kadar ulaştığının altını çizen Kocamaz, “Bu nedenle su ve enerjinin daha verimli kullanımı, enerji kullanımının çevre üzerindeki etkilerinin artmasını engelleme gereği doğmuştur. Çevre bilinci koruyucu hekimlik gibi önlem alıcı modern bir bakış açısıdır. Herkes ve her şey için sürdürülebilir bir yaşam oluşturmayı amaçlar. Sağlıklı kentler oluşturma vizyonu ve gayreti, geleceği şekillendirme konusunda bizlere önemli sorumluluklar yüklemektedir. Gelecek nesillerin de kullanabileceği çevreci kaynaklar oluşturmalıyız. Enerji verimliliği, üretim ve kaliteyi düşürmeden enerjiyi yerinde kullanmaktır. Türkiye tükettiği petrolun yüzde 10’unu üretebilmektedir. Bu rakam bile enerji verimliliğine ne kadar ihtiyaç olduğu göstermektedir. İnsan yaşamı doğaya endeksli bir varlıktır. Bu nedenle herkes ve herşey için sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji şarttır” diye konuştu.

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanvekili ve Gebze Belediye Başkanı Adnan KÖŞKER ise üretme ve kar etme amacıyla doğan insanoğlunun çevreye verdiği zararı sonradan fark ettiğini belirtti. Her zaman olduğu gibi bugün yine üretim için enerjiye ihtiyacının vazgeçilmez bir unsur olduğuna dikkati çeken KÖŞKER, “Fosil yakıtlara dayalı enerji üretimi ile yaşadığımız ekolojik ve çevresel sorunlar, enerjinin temiz ve sağlıklı olan yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu nedenle enerji üretim yöntemlerimizi çeşitlendirmek ve yenilenebilir enerji kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmalıyız. Ülkemizin yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça zengin bir coğrafyada bulunması sevindirici. Rüzgar, güneş, jeotermal, hidrolik, biokütle gibi birçok yenilenebilir enerji kaynağı ülke sınırlarımızda bolca mevcut ve hatta rüzgar enerjisine yönelik yatırımlara ise her gün bir yenisinin daha eklendiğini görüyoruz. Fakat tabi ki bunlar yeterli değil” şeklinde konuştu.

Başkan Köşker, bir yandan yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanırken diğer taraftan da enerji verimliliği, yeşil binalar, yalıtım ve enerji tasarrufu gibi alanlarda da yapılması gereken birçok çalışma olduğunun altını çizdi.

Sağlıklı Kentler Birliği’nin Mersin buluşmasında uzmanları ve yerel yöneticileri yaptığı tespitlerin ülkemizdeki idareci, üretici ve kullanıcılara yenilenebilir enerji konusunda yeni bir yol haritası sunacağına inandığını belirten Mersin Valisi Özdemir ÇAKACAK, çok yakın bir gelecekte yok olması öngörülen fosil enerji kaynaklarının yerini alacak yenilenebilir enerji kaynaklarının her geçen gün öneminin arttığını hatırlattı.

Açılış konuşmalarının ardından 25. olağan meclis toplantısında 2017 yılı bütçesi ve 2017 yılı performans programı üyeler tarafından onaylandı. Malatya Akçadağ Belediyesi’nin üyelik kararı onaylanarak üye sayısı 64’e ulaştı. Söz alan Akçadağ Belediye Başkanı Ali KAZGAN, Sağlıklı Kentler Birliği ne üye olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Nitelikli ve konforlu bir kent yaratmak için Birliğe üye olduklarını kaydeden Akçadağ Belediye Başkanı Ali KAZGAN, Birlik çatısı altında; kent yoksulluğu ile mücadele, yaşanabilir ve sağlıklı kentler, sağlıklı bir şehir oluşturmak için çalışacaklarını ifade etti.

Meclis toplantısının ardından, Sağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlenen 2016 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması’nda dereceye giren belediyelere ödülleri verildi. 2016 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması jüri başkanı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruşen KELEŞ konuşmasında, gelen projelerin hepsinin birbirinden değerli olduğunu, hem de belediyeler arasında rekabeti artırdığını söyledi.

Yarışma sonucuna göre;

Sosyal Sorumluluk Kategorisinde Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin – Genç Denizli Projesi,

Sağlıklı Şehir Planlaması Kategorisinde Kadıköy Belediyesi’nin – Bisiklet Yolları Projesi,

Sağlıklı Yaşam Kategorisinde Bilecik Belediyesi’nin – Akıllıyım Teknoloji Bağımlısı Değilim Projesi,

Sağlıklı Çevre Kategorisinde Çankaya Belediyesi’nin – Sokak Toplayıcılarının Topluma Entegre Edilmesi Projesi ödüllendirilirken

Güzel Gelecek Akademisi ile Gebze Belediyesi, Gönüllülük Çalışmaları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Aktif Şehir Projesi ile Karşıyaka Belediyesi ve Evsel Katı Atıklardan Elektrik Üretimi Projesi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi jüri özel ödülüne layık görüldü.

Ödül töreninin ardından, Anadolu Üniversitesi Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı, SKB Danışma Kurulu Üyesi ve konferans düzenleme kurulu başkanı   Prof. Dr. Cengiz TÜRE’nin oturum başkanlığını yaptığı, “Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Potansiyeli ve Geleceği” konu başlıklı oturuma geçildi. İlk söz alan, Anadolu Üniversitesi Porsuk MYO Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer DEMİR “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarımız ve Elektrik Üretimi” konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı. Demir’in ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin GÖKSU “Yeni Enerji Potansiyeli ve Sağlıklı Kentler İçin Değerlendirilmesi” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Oturumun son konuşmasını Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine ve İmalat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emin AÇIKKALP “Yenilenebilir Kaynaklar ile Enerji Eldesi – Çeşitli Öneriler” konulu sunumunu yaptı.

Toplantının ardından Kanlıdivane, Kızkalesi, Cennet Cehennem, Astım mağarası gezilerek konferansın birinci günü sona erdi.

Toplantının ikinci günü oturumlara geçilmeden, Kentsel Karbon Ayak İzi Envanteri veya Kentsel Sürdürülebilir Enerji Eylem Planlamalarını hazırlayan üye Belediyelere sertifikaları verildi. Sertifika alan üye belediyeler sırasıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bilecik Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Pendik Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesi sertifikalarını aldılar.

Sertifika töreni sonrası Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Murat AR’ın başkanlığını yaptığı “Kentlerin Enerji Vizyonu ve Yerel Yönetimler” konu başlıklı oturum gerçekleşti.

İlk söz alan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı/SKB Proje Koordinatörü Nalan FİDAN “Bursa’da İklim Değişikliği İle Mücadele İçin Enerji Verimliliği” konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı. FİDAN’ın ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Dr. Bülent HALİSDEMİR “Evsel Katı Atıklardan Elektrik Üretim Projesi” konulu sunumu gerçekleştirdi. Oturumun son konuşmasını Tepebaşı Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Suat YALNIZOĞLU “Yeni Nesil Belediyecilik” başlığında yaptı.

Konferansın son oturumunda, oturum başkanlığını Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı E. Öğretim Üyesi / SKB Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. Emel İRGİL’in yaptığı “Yenilenebilir Enerji ve Toplumsal Farkındalık” konu başlıklı oturum gerçekleşti. İlk söz alan, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi / SKB Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emine Didem EVCİ KİRAZ “Yenilenebilir Enerji Toplumsal Farkındalığının Tespiti ve Arttırılması Araştırmalarının Önemi” konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı. İlk sunumun ardından söz alan, Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi/ SKB Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İnci PARLAKTUNA “Yenilenebilir Enerji ve Toplumsal Farkındalık” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Oturumun son konuşmasını Konferans Düzenleme Kurulu Başkanı Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cengiz TÜRE “Toplumsal Ekolojik Zekanın Yenilenebilir Enerji İçin Önemi” konulu sunumunu yaptı.

Toplantının ardından Nusrat Mayın Gemisi, Kleopatra Kapısı, Ashab-ı Kehf gezilerek konferans sona erdi.

Bu Haberi Paylaşın