Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Sağlıklı Kentler Birliği’nde yeni dönem

01.08.2009

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde hayata geçirilen Sağlıklı Kentler Birliği’nin 10. Olağan Meclis Toplantısı’nda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe birliğin başkanlığına seçildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bursa’da düzenlenen Sağlıklı Kentler Birliği 10. Olağan Meclis Toplantısı, Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen belediye başkanlarının katıldığı toplantıda, gizli oylama yöntemi ile yapılan seçimlerde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı oldu.

“Sağlıklı nesiller sağlıklı şehirlerde yetişir”

Konuşmasında, halkın yaşamaktan mutluluk duyacağı kentlerin inşa edilmesi amacıyla çalıştıklarını söyleyen Başkan Altepe, “Sağlıklı nesiller, sağlıklı şehirlerde gelişir. Sağlıklı şehir sorumlulukların paylaşıldığı şehirdir. Kentsel planlamadan ulaşıma, tarihi kültürel mirasın korunmasından göçe kadar her konu türlü kent sağlığını etkileyen faktörleri oluşturur. Bu noktalara dikkat etmeli, hayal ettiğimiz yaşanabilir şehirler için belediyeler olarak üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi. Belediye başkanlarının kentlerin sağlığından sorumlu doktorlar olduğunu belirten Altepe, sağlıklı şehir vizyonu ile katılımcılık ve halkla işbirliği anlayışı ile tüm sektörlerde yenilikler yaparak, plan ve projeler geliştirerek kentlerin daha iyi noktalara taşınması gerektiğinin altını çizdi. Birlik başkanlığına seçilmesi konusunda da kendisine destek verenlere teşekkür eden Başkan Altepe, “Sağlıklı Kentler Birliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kuruldu. Ancak ben ilk kez birliğin başkanı olarak görev yapacağım. Birliğimiz, üyelerimiz, belediyemiz ve ülkemiz için hayırlı olsun. Hep birlikte bu görev için, örnek kentler oluşturmak için kolektif bir şekilde çalışacağız. Sevdalısı olduğumuz kentleri geleceğe taşımak anlamında, sağlıklı bir çalışma yöntemi sürdüreceğiz. Deneyimlerimizin paylaşılmasında şehirleri yerinde görmenin önemi olduğunu düşünüyorum. Bu noktada da gerek yurt içi gerekse yurt dışında faaliyetlerimizi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Bursa Valisi Şahabettin Harput da toplantıda yaptığı konuşmada, sağlıklı bir ülkenin sağlıklı kentlerle var olabileceğini belirterek, birliğin oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Yeni üyelerle birlik güçlendi

Toplantıda ayrıca, yılda iki kez gerçekleştirilen olağan meclis toplantılarının ikincisinin bu yıl Ekim ayında Mardin’de yapılmasına karar verildi. Kocaeli İzmit ve Kocaeli Derince belediyelerinin birliğe üye olduğu toplantıda, üç üye belediyenin ayrılmasıyla Sağlıklı Kentler Birliği üye belediye sayısı 31 olarak tespit edildi. Sağlıklı Kentler Birliği’nin yeni dönem görev dağılımı ise yapılan seçimlerle aşağıdaki gibi belirlendi.

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanvekilleri

1. Başkanvekili – Mehmet Ellibeş (Kocaeli – Gölcük Belediye Başkanı)

2. Başkanvekili – Veli Korkmaz (Kırıkkale Belediye Başkanı)

Katip üyelikler

Asil Üyeler – Haydar Han

Hasan Aktürk

Yedek Üyeler – Mustafa Yılmaz

Ceyhun İrgil

Encümen Üyeleri

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe (Encümen doğal üyesi)

Mehmet Ellibeş

Mustafa Bozbey

Haydar Han

Celal Demir

Ahmet Süzer

Mehmet Beşir Ayanoğlu

Plan Bütçe Komisyonu

Ahmet Ataç

Fatih Çekgeloğlu

Yaşar Bahçeci

Hatice Çaloğlu

Nazım Usta

Bu Haberi Paylaşın