Bizi Takip Edin

Manşetler

Sağlıklı Şehirler, Tütünsüz Şehirler Konferansı Yapıldı

04.06.2021

Danışma Kurulu Üyemiz Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı (E.) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel İrgil ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalından Prof. Dr. Dilek Aslan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Sağlıklı Şehirler Tütünsüz Şehirler” konferansı Birlik Müdürü Murat Ar’ın moderatörlüğünde online olarak gerçekleşti.

Doç. Dr. Emel İrgil, “Sağlıklı Şehirler Kavramı ve Bileşenleri”, Prof. Dr. Dilek Aslan “Tütünsüz Şehirler; Neden? Nasıl?” başlıklı sunumlarını katılımcılarla paylaştılar.

Murat Ar, yaptığı açılış konuşmasında üç ayda bir yayınlanan Sağlıklı Kentler Birliği’nin kurumsal dergisi Kentli’nin 39.sayısını Tütün Bağımlılığı konusuna ayırdıklarını ve bu sayıda tütünün tarihi, pandemi öncesi tütün bağımlılığı ile mücadelede yapılmak istenenler, yapılananlar, pandemi sürecinde tütün bağımlılığının artması gibi konuları ele aldıklarını belirtti. Artan tütün bağımlılığına rağmen tütünsüz şehirler, tütünsüz kampüs projelerinin de gündeme geldiğini ve derginin basımını tamamladıktan sonra 31 Mayıs “Tütünsüz Dünya Gününde” böyle bir etkinlik yapma fikri ortaya çıktığını söyledi.

Doç. Dr. Emel İrgil, sunumunda DSÖ Sağlıklı Şehirler Ağının kuruluş amacı, 5’er yıllık fazlarda ele aldıkları konulara değinerek, tütün kontrolünün 7.Fazın öncelikli konuları arasında bulunduğunu belirtti. İrgil, dünyada 1,3 milyar tütün kullanıcısı olduğunu, 1,2 milyon ikinci el kullanıcı olmak üzere her yıl yaklaşık 8 milyondan fazla kişinin tütüne bağlı sebeplerden hayatını kaybettiğini söyledi.

İrgil, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenebilir bir sorun olduğunu, bağımlılığı gidermekle ilgili kararlı tutum ve davranışların sonuç verebileceğini, sigaranın yalnızca içeni ilgilendiren bir sorun olmadığı için daha sağlıklı toplumlar oluşturabilmek amacıyla üretilen politika ve programların toplum tarafından kabul edilip uygulanması gerektiğini ve tütüne karşı mücadelenin tüm toplumda ve toplumla birlikte yapılması gerektiğini belirterek sunumunu tamamladı.

Prof. Dr. Dilek Aslan, sunumunda tütünsüz şehirler kavramını, gerekçelerini, modelin amacı ve temel bileşenleri tanıtıp düşünülen sistemi katılımcılarla paylaştı. Yurt dışından yapılan örneklere değinen Aslan, tütünsüz şehirler için başlıca 6 adımı tanıttı. Basit, kolay uygulanabilir, kapsayıcı bir mevzuat; karşı çıkmalara yönelik hazırlık ve eylemlilik; iyi bir planlama, uygulamalar için kaynak ayırma; toplum katılımı; uygulamaların tanıtımı, medya ile iletişim ve uygulamaların ve etkilerinin izlenmesi, sonuçların değerlendirilmesi olarak tanımladığı adımları anlattıktan sonra ne yapılması ile ilgili yöntemi katılımcılarla paylaştı.

Sunumların ardından katılımcıların deneyimleri ve geleceğe dair düşünceleri alınarak konferans sona erdi.

Konferansta yapılan sunumlara https://www.skb.gov.tr/wp-content/uploads/2021/06/Doc.-Dr.-Emel-Irgil.pdf ve https://www.skb.gov.tr/wp-content/uploads/2021/06/Prof.-Dr.-Dilek-Aslan.pdf sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Bu Haberi Paylaşın