Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Sağlıklı Tohumlar Çankaya’da Çoğalacak

26.05.2015

cankaya-saglikli--tohum

Çankaya Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenleyeceği “Tohum Takas Şenliği” için ön çalışmalar başladı.

Çiftçileri buluşturan ve takas yoluyla sağlıklı tohumlar elde etmelerini sağlayan şenlik, sağlıklı yerli tohum bulmanın neredeyse imkânsız hale geldiği son bir kaç yıllık dönemde ziraatçılardan büyük destek görüyor.

Çankaya Belediyesi’nin üreticileri diğer üreticilerle ve tüketicilerle bir araya getireceği “Tohum Takas Şenliği” için hazırlık toplantılarına başlandı. Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan etkinliğe Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhsar Yanmaz, Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Tüketici Hakları Derneği, Güneşköy Derneği, Tayda (Güdül Kolektifi) ve Çiğdemim Derneği temsilcileri ile Çankaya Belediyesi’nin ilgili birimlerinin temsilcileri katıldı.

İlk toplantıda, üretici ve tüketicilerin şenlikten en iyi şekilde nasıl yararlanabileceği ve etkinliğin nasıl kalıcı hale getirilebileceğine ilişkin başlıklar ele alınırken, yerel çeşitlerin öne çıkarılması, daha sağlıklı tohum alma yöntemlerinin anlatılması, iyi tohum alabilmek için model alanlar oluşturulması da toplantıda değerlendirilen diğer konular arasında yer aldı.

SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN SAĞLIKLI TOHUMLAR

İlki gibi iki gün sürmesi ve Ankara’nın insan yoğunluğu en fazla olan bölgelerinden Sakarya Caddesi’nde düzenlenmesi düşünülen Şenlik kapsamında, yetiştiği bölgenin ekolojisine uyum sağlamış bitkilerden alınan tohumlar el değiştirerek üreticiler arasında takas edilecek.

Genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) gıda ürünlerinin çoğaldığı ve sağlıklı tohumun özel önem kazandığı günümüzde, kendi imkânlarıyla bir araya gelmesi mümkün olmayan yüzlerce üreticiyi buluşturacak olan Çankaya Belediyesi, etkinlikle halk sağlığını korumaya yönelik büyük bir adıma da öncülük etmiş olacak.

Paneller, etkinlikler ve film gösterimleri ile renklenecek olan Tohum Takas Şenliği’nde çocuklara yönelik doğa odaklı eğitimler, resim, müzik ve drama etkinlikleri de yer alacak. Şenliğin hazırlıkların ardından yaz sonu gibi başlaması planlanıyor.

 

Bu Haberi Paylaşın