Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Sağlıklı Toplum Sağlıklı Belediye

01.12.2014

mentese-saglikli toplum

Menteşe Belediyesi ve Menteşe Şehbal Baydur Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) işbirliğince “SAĞLIKLI TOPLUM, SOSYAL BELEDİYE” projesi hayata geçti. Proje kapsamında kırsalda yaşayan kadınların meme, rahim ve bağırsak kanseri taramaları yapılıyor.

Proje hakkında bilgi veren Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Menteşe Belediyesi olarak kırsalda yaşayan kadınlarımızın beden ve ruh sağlıklarına yönelik “SAĞLIKLI TOPLUM, SOSYAL BELEDİYE” projesini hayata geçirdik. Proje kapsamında Belediyemizden ve KETEM’den oluşan bir heyet, kırsaldaki kadınlarımıza ulaşarak meme, rahim ve bağırsak kanseri hakkında bilgilendirme yapıyorlar. Bu bilgiler ışığında kırsalda yaşayan kadınlar Belediyemiz tarafından ücretsiz servis araçlarımız ile alınıp, sağlık merkezlerinde sıra beklemeden yine ücretsiz taramaları yapılıyor. Aynı zamanda yine Belediyemiz bünyesinde bir psikoloğumuz ile ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Kısacası Menteşe Belediyesi olarak kırsalda yaşayan kadınlarımıza beden ve ruh sağlığı hizmeti veriyoruz. Şuana kadar Şenyayla, Dokuzçam, Sungur, Göktepe ve Çamoluk mahallelerimize ulaşarak burada yaşayan yaklaşık 100 kadına kanser taraması ve ruh sağlığı hakkında danışmanlık hizmeti verildi. Büyükşehir Yasası sonrası mahalle olan 48 Köy ve 4 Beldeye ulaşmayı hedefliyoruz. En ücra mahallelerimize kadar ulaşıp burada yaşayan kadınların beden ve ruh sağlığı kontrolleri yapılacak” dedi.

“SAĞLIKLI TOPLUM, SOSYAL BELEDİYE” projesi kapsamında kırsalda yaşayan Meme Kanseri taraması; 40-69 Yaş, Rahim Ağzı Kanseri taraması; 30-65 Yaş, Bağırsak Kanseri Taraması ise 50 ve 69 Yaş arası kadınlarda yapılıyor.

 

Bu Haberi Paylaşın