Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezinde Sona Doğru

12.05.2017

İnegöl Belediyesi’nin devam eden projelerinin şantiyelerini ziyaret ederek incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Başkan Yardımcıları Adil Kansu, Sabri Günaydın ve beraberindeki AK Partili meclis üyeleri ile parti yöneticilerinin katılımıyla Karalar bölgesinde Halhalca Mahallesi yolu üzerinde yapımı süren Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi’ni ziyaret etti. Yüzde 80’i tamamlanan merkezde çalışmaları yerinde inceleyen Aktaş, proje hakkında açıklamalarda da bulundu.

“CENABI HAKKIN YARATTIĞI HER CANLININ RAHAT YAŞAMAYA HAKKI VAR”
Müteahhit firma yetkililerinden bilgi alarak yapımı süren inşaatları inceleyen Aktaş, Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi’nin önemine de vurgu yaptığı açıklamasında şöyle konuştu: “Her hafta devam eden şantiyelerimizi yerinde gezerek bizatihi incelemeye çalışıyoruz. Bugün de Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezimizi incelemek üzere buradayız. Öncelikle şunu ifade edeyim, Cenabı Hakkın yarattığı her canlının rahat ve huzur içerisinde yaşamak gibi bir hakkı var. Nihayetinde sahipsiz hayvanlarla ilgili birkaç talihsiz olay yaşamış olsak da başından beri çok itinalı ve hassas davranıyoruz. Bu manada hepinizin bildiği gibi daha önce Bursa-Ankara karayolu üzerinde hemen organize sanayi bölgesinin yan tarafında bir alan tahsis etmiş ve orada bir düzenleme çalışması yaparak o bölgeyi yaklaşık 10-11 yıl boyunca yoğun bir şekilde kullanmıştık.”

DOĞAYLA İÇ İÇE BİR MERKEZ OLACAK
İnegöl’de zamanla her şeyin değiştiğini ifade eden Aktaş, “Şehirde her şey değişiyor. Aslında bizim çok daha kurumsal, profesyonel bir sahipsiz hayvanlar bakım ve tedavi merkezi yapmak gibi düşüncemiz vardı. Hamdolsun onu şuanda burada gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Doğayla iç içe, yeşillikler içerisinde şehrin kuzey batısında, yeni İnegöl’ün üst kısmında şehri de asla etkilemeyecek bir yer merkezimizi oluşturuyoruz. İnşallah yol çalışmaları da bu çalışmalara paralel olarak başlayacak. Bu sayede kırsal mahalle yolumuz da halledilmiş olacak” dedi.

38 BİN M2 ALANDA KURULUYOR
Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi hakkında teknik bilgiler de veren Aktaş, “Aralık ayında temel atma törenini soğuk bir günde gerçekleştirmiştik. Karalar-Halhalca Mahallesi yolu üzerinde 2 etaplı bir proje bu. 1. Etapta 6 bloğumuz var. Toplamda 1170 m2 kapalı alana sahip. İdari binamız, hayvan hastanemiz, köpek tedavi ünitemiz, kedi evimiz, yavrulu hayvan tedavi ünitesi ve şehrimizde maalesef bazen göze çarpan başıboş dolaşan atlarla alakalı at ahırımız mevcut. Bunları muhafaza edeceğimiz bir yerimiz bile yoktu daha önce. Yaklaşık 38 bin m2 bir alan var bize tahsis edilmiş olan. Bahçe ve çevre düzenlemesi bittiğinde de gerçekten çocuklarımızın okullardan gelip burayı bir eğitim merkezi gibi de kullanabileceği, ailelerin çocuklarını getirip burada rahatça vakit geçirebilecekleri güzel bir alan ortaya çıkacak. İleriki bir tarihte yapılması planlanan 2. Etapta yine köpek tedavi ünitemiz, yavrulu hayvan tedavi ünitemiz şehrin büyümesine paralel olarak kullanılacak alanlar. Yaklaşık 1 milyon 600 bin TL’likte bir maliyet söz konusu” diye konuştu.

YAŞAYAN BİR YER OLACAK
Başkan Aktaş, şuanda merkezin ilk etabının yüzde 80’lik bir kısmının tamamladığını da duyurdu. 2 aylık bir süre zarfında komple tamamlanacağını ifade eden Aktaş, “Allah nasip kısmet ederse 2 ay sonra bitirmeyi düşünüyoruz. Temmuz 15 gibi ramazan sonrasında hazır olacak. Güzel ve ihtişamlı bir açılış yapmayı da düşünüyoruz. Güvenlik uygulaması da söz konusu olacak. Nihayetinde burası yaşayan bir yer olacak. İnanıyor ve ümit ediyorum ki hem buradaki bir eksikliği çok kurumsal çok profesyonel bir şekilde çözmüş olurken beraberinde de sokaktaki hayvanları hor görüp, hakir görüp onlarla alakalı bir nefret duygusu oluşmasından ziyade onların en iyi şartlarda bakımlarının, tedavilerinin yapıldığı ortamı bizatihi herkes burada görme fırsatı bulacak” açıklamalarında bulundu.

Bu Haberi Paylaşın