Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Sanal Değil Gerçek Oyun Oynadılar

28.04.2017

25 NİSAN 2017

BASIN BÜLTENİ

Sanal değil gerçek oyun oynadılar
– Çocuklar ‘Sokak Oyunları Şenliği’ ile eğlendi.
– Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘Sokak Oyunları Şenliği’, bu yıl 11. kez gerçekleştirildi.
– Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen öğrencilerle ulusal boyutta hayata geçirilen ‘Sokak Oyunları Şenliği’, Atatürk Stadı Meydanı’nda bir araya gelen çocuklara neşeli anlar yaşattı.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘Sokak Oyunları Şenliği’, bu yıl 11. kez gerçekleştirildi. Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen öğrencilerle ulusal boyutta düzenlenen ‘Sokak Oyunları Şenliği’, Atatürk Stadı Meydanı’nda bir araya gelen çocuklara neşeli anlar yaşattı.

Sokak Oyunları Şenliği, hızla gelişen teknolojiyle değişen yaşam koşullarında unutulmaya yüz tutmuş eski sokak oyunlarını araştırıp, tekrar gündeme getirerek yaşatılmasını sağlamak ve böylece çocuklar arasındaki sosyal iletişime katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 11. kez gerçekleştirildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı’nca, Bursa Kent Müzesi organizasyonu ile gerçekleştirilen şenlik, bu yıl 3. kez ‘ulusal’ boyutta hazırlanıyor olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Sokak Oyunları Şenliği’ne katılarak çocuklarla keyifli vakit geçirdi. Çocuklarla yakan top oynayan Başkan Altepe, sokak oyunlarının çocuklar için önemine değindiği konuşmasında, “Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklarımıza ve gençlerimize önem veriyoruz. Gençlerimiz ve çocuklarımız, geleceğimizdir. Bizler sokak oyunlarının keyfini çıkardık ama bugünün çocukları gelişen teknoloji yüzünden sokak oyunlarından daha uzak büyüyorlar. Teknolojiyle birlikte yaşam koşulları sürekli değişiyor. Sokak oyunları günümüzde yerini akıllı telefonlara bıraktı. Çocuklarımızın sokak oyunları keyfini yaşamaları, takım ruhu edinebilmeleri, birlik ve beraberlikle hareket edebilmeleri, sosyal iletişimlerinin kuvvetlenmesi gibi önemli hedeflerle bu yıl 11. kez ‘Sokak Oyunları Şenliği’mizi gerçekleştirdik. Şenlikle sokak oyunlarını tekrar gündeme taşıyoruz. Bu durum çocuklar arasındaki sosyal iletişime de katkı sağlıyor” diye konuştu.
Başkan Altepe, Bursa’nın yanı sıra Ağrı, Mersin, Düzce, İstanbul, İzmir, Şanlıurfa ve Yozgat’taki okullardan 70 öğrencinin geldiği şenlikte, Bursa’daki öğrencilerle birlikte toplam 17 okuldan 1300 öğrencinin sokak oyunlarını keşfettiğini sözlerine ekledi.

Şenlik kortejle başladı
Müzeciliği eğitim faaliyetleriyle harmanlayan Bursa Kent Müzesi’nin en önemli projelerinden biri olan ve 2007 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen ‘Sokak Oyunları Şenliği, bu yıl, Bursa’nın yanı sıra Türkiye’nin 7 bölgesinden gelen çocuklarla toplam 1300 çocuğu Bursa Atatürk Stadı Meydanı’nda bir araya getirdi. Renkli görüntülerin yaşandığı şenlik, Kültürpark eski Nikah Dairesi Kapısı önünden çocukların eğlenceli kortejiyle başladı. Kortejde, dünyayı oyunla yorumlayan dövizler taşıyan çocukların yürüyüşüne çocuk bando takımı da eşlik etti. Sokak oyunlarının hatırlatıldığı sloganlarla yürüyüşe renk katan çocuklar, etkinlikte ip çevirme, samıdık, yakan top ve körebe gibi oyunlar oynadı, çocuk olmanın keyfini doyasıya yaşadı.
Her bölgeden öğrenciler Bursa’ya geldi
Bursa’dan Abdurrahman Vardar İlkokulu, Şehit Bkm. Onb. Tolga Taştan İlkokulu, Nesrin Fuat Bursalı İlkokulu, Öğretmen Mehmet Aras İlkokulu, Ali Karasu İlkokulu, Ali Rıza Bey İlkokulu, Arif Nihat Asya İlkokulu, Hatice Salih İlkokulu, Ayşe Müzeyyen Tozluoğlu İlkokulu ve Şehit Faik Gökçen İlkokulu öğrencilerinin katıldığı şenliğe Ağrı, Mersin, Düzce, İstanbul, İzmir, Şanlıurfa ve Yozgat’tan öğrenciler de renk kattı. Şanlıurfa Eyyubiye Ortaokulu, Yozgat Sarıkaya – Kadıgüllü Şehit Halit Aksu İlkokulu, İstanbul Ataşehir İhsan Kurşunoğlu Ortaokulu, Ağrı Doğubeyazıt Çetenli İlk ve Ortaokulu, İzmir Konak İsmetpaşa Ortaokulu, Mersin Erdemli Kocahasanlı Yenimahalle İlkokulu ve Düzce Pakmaya İlkokulu öğrencilerinin Bursa’yı yakından tanıma fırsatı buldukları şenlik, çocuklar arasında iletişimin oyunla sağlanabildiğine işaret etti. Misafir öğrenciler, ayrıca Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’nin müzeleri ile tarihi ve turistik mekanlarını gezdi, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Göç Müzesi, Enerji Müzesi, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkez (BTM) ile Kapalı Çarşı, Koza Han, Yeşil Cami ve Ulu Cami’yi ziyaret edip Uludağ’ı da görme şansı buldu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın