Bizi Takip Edin

Manşetler

Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresine Katıldık

21.04.2021

Danışma Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Didem Evci Kiraz’ın kongre başkanlığını yaptığı ve Sağlıklı Kentler Birliği olarak destekleyen kurumlar arasında yer aldığımız I. Uluslararası Sağlık ve İklim Değişikliği ve III. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongrelerine katıldık.

16-21 Nisan 2021 tarihlerinde internet üzerinden gerçekleştirilen kongrenin Yerel Yönetimler ve Sağlık başlıklı oturumuna Birlik Başkanımız Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Sağlıklı Şehir Yaklaşımı Ortak Noktamız; Encümen Üyemiz Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Kimseyi Arkada Bırakmamak başlıklı sunumları ile katıldılar. Oturumda diğer konuşmacılar Eski Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, İnsana Yatırım Yapmak; Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümünden Prof. Dr. Yeter Demir Uslu, Dünyada Yerel Yönetimler Sağlığın Neresinde; Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Taşdemir, Sağlığın Geliştirilmesinde Sağlık Bakanlığı ile Belediyelerin Birlikte Çalışma Alanları sunumları ile yer aldılar.

Birliğimizin Danışma Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Feza Karaer ve Prof. Dr. Cengiz Türe Sağlıklı Şehir Projeleri başlıklı oturumda İklim Değişikliği ve Kent Sağlığı ile Sağlıklı Kentler Birliği Üyesi Kentlerin İklim Değişikliğine Uyum Kapasitelerinin Belirlenmesi çalışmalarını paylaştılar.

İklim değişikliği ile mücadele çalışmalarını yapmış olan üye belediyelerimiz çalışmalarını Sağlıklı Kentler Birliği Üye Belediyelerin Projeleri başlıklı oturumda paylaştılar.

Büyükşehir Belediyeleri oturumunda İzmir Büyükşehir Belediyesinden Eylem Demircioğlu, İzmir’in İklim Kriziyle Mücadelesi ve Kentsel Sürdürülebilirliğine Yönelik Çalışmaları; Bursa Büyükşehir Belediyesinden Yıldız Odaman Cindoruk, Bursa Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Enerji Çalışmaları; Antalya Büyükşehir Belediyesinden Özlem Kılıçarslan, Sera Gazlarının Antalya Etkileri ve Azaltım Uygulamaları ve Muğla Büyükşehir Belediyesinden Aylin Giray, Muğla’da İklim Değişikliğinin Azaltımı çalışmalarını anlattılar.

İlçe Belediyeleri oturumunda Çankaya Belediyesinden Nilay Oğultürk, Minikler İklim Krizinin Farkında; Tepebaşı Belediyesinden İnci Çalışkan, Tepebaşı Neden Sürdürülebilir Bir Kent Ekosistemine Sahip; Karşıyaka Belediyesinden Saadet Çağlın Karşıyaka Belediyesi İklim Eylemi, Stratejisi ve Uygulamaları ve Akçadağ Belediyesinden Eyüp Işık, Akçadağ’da Sera Gazı Emisyonunun Azaltılması Projesi başlıklı sunumlarını paylaştılar.

Kongre Prof. Dr. Didem Evci Kiraz’ın moderatörlüğünde gerçekleşen kapanış oturumunda paylaşılan sonuç bildirgesi ile sona erdi.

Bu Haberi Paylaşın