Bizi Takip Edin

Manşetler

Şehir Sağlık Profili Hazırlama Eğitimi Gerçekleştirildi.

26.12.2016

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu üyeleri Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Didem EVCİ KİRAZ ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı (E) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel İRGİL rehberliğinde Şehir Sağlık Profili Eğitimi 19-20-21 Aralık 2016 tarihlerinde üye belediyelerimizden Eskişehir/Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği üyesi 47 belediye temsilcisi, ilgili Bakanlık ve Müdürlüklerin temsilcileri ile birlikte SKB Danışma Kurulu üyelerinin katıldığı eğitim çalışmasının açılışı ev sahibi Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın konuşması ile başladı.

Ev Sahibi Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın açılışta yaptığı konuşmada “Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Şehirler Projesinde ilkleri oluşturan bir belediyedir” diyerek kuruluşa ilk katılan belediyeler arasında olduğunun altını çizdi. Başkan Ataç konuşmasın şöyle devam etti “Bugün Türkiye’de, sağlıklı kentler az olmasına rağmen öncülüğünü gerçekleştirdiğimiz çalışmada önemli projelere imza atıyoruz. Sağlıklı şehirler bir profil, gelişme planı ile hayata geçiyor ve bunun üzerinden yürüyor. Sağlıklı şehirler bize belediyelerin vizyonunu değiştirecek, kente bakış açılarını geliştirecek, gelecek için projeler oluşmasını sağlayacak bir mekanizmadır. Avrupa belediyelerinde olduğu gibi sağlığa, sosyalleşmeye, sanata, kültüre, eğitime önem veriyoruz. Belediyenin temel hizmetlerini almak insanların en doğal hakkı ama insanların değişen dünya ile başka beklentileri de var ve bunun için yerel yönetimler olarak üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmalıyız” diyerek sözlerini noktaladı.

Açılış konuşmasının ardından Birlik Müdürü Murat Ar’ın “Şehir Sağlık Profili Nedir ve Neden Hazırlanmalıdır?” başlıklı sunumu ile ve Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz’ın “Şehir Sağlığında Disiplinler/Sektörler Arası İşbirliği ve Ortak Dil” konulu sunumu ile devam etti.

Verilen aranın ardından Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan ŞAHİN ve Prof. Dr. Emine Didem EVCİ KİRAZ Şehir Sağlık Profili Hazırlama Deneyimleri başlıklı oturumda Pendik Belediyesi’nin deneyimlerini paylaştılar. Oturumun ardından bugüne kadar şehir sağlık profillerini hazırlamış olan Bursa, İzmir, Denizli, Trabzon Büyükşehir Belediyeleri ile Yalova, Tepebaşı, Çankaya, Pendik, Gölcük, Kadıköy, Karşıyaka, Nilüfer ve Osmangazi Belediyelerine birer sertifika takdim edildi. Sertifika töreninin ardından Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı selamlama konuşmasını yaptı.

Öğle arasından sonra iki salona ayrılan katılımcılar Doç. Dr. Emel İRGİL ve Prof. Dr. Emine Didem EVCİ KİRAZ moderatörlüğünde ve Araş. Gör. Dr. Çiğdem YILMAZ AYDIN ve Araş. Gör. Dr. Sercan ÖZTÜRK raportörlüğünde gerçekleştirilen oturumlarda A salonunda Bursa Büyükşehir Belediyesinden Nalan FİDAN ve Gölcük Belediyesinden E. Fatih BAYRAM, B salonunda İzmir Büyükşehir Belediyesinden Aylin CENGİZ YEL ve Tepebaşı Belediyesinden İnci ÇALIŞKAN Şehir Sağlık Profillerini anlatan sunumlarını anlattılar. Konuşmacılar sunumlarında neden şehir sağlık profili hazırladıklarını, profili hazırlayan ekipte kimlerin olduğunu, profili ne kadar sürede hazırladıklarını, verileri nereden sağlandıklarını, kimlerle işbirliği yaptıklarını, profillerini ne zaman güncellediklerini ve profil hazırlayacaklara önerilerini paylaştılar. Moderatörler eşliğinde soru cevap ve tartışma şeklinde devam eden oturum sonuç bildirgelerinin hazırlanması ile son buldu.

Günün sonunda tüm katılımcılarla birlikte sırasıyla Odunpazarı Bölgesi Balmumu Müzesi, Tepebaşı Belediyesi Özdilek Kültür ve Sanat Merkezi ve Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü teknik gezisi gerçekleştirildi.

Eğitimin 2. günü Birlik Müdürü Murat AR’ın Profil Hazırlama Sürecinde Birliğin Destek Mekanizması konulu sunumu ile başladı, devamında A ve B salonlarında gerçekleştirilen çalışma gruplarının sonuç bildirgelerini anlatmak üzere Gölcük Belediyesi Koordinatörü E.Fatih BAYRAM ve Tepebaşı Belediyesi Koordinatörü İnci Çalışkan sunumlarını gerçekleştirdiler.

Birlik Müdürü Murat AR’ın genel değerlendirme sunumunun ardından istek ve öneriler alınarak Şehir Sağlık Profili Eğitimi sona erdi.

Bu Haberi Paylaşın