Bizi Takip Edin

Manşetler

“Şehir Sağlık Profili ve Şehir Sağlığını Geliştirme Planı Hazırlama” Eğitimi Gerçekleştirildi.

10.02.2023

Danışma Kurulu üyelerimizden Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Çevre Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve DSÖ Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz rehberliğinde 5-6-7 Şubat 2023 tarihlerinde İstanbul/Bahçelievler Belediyesi’nin ev sahipliğinde üye belediyelerimize “Şehir Sağlık Profili ve Şehir Sağlığını Geliştirme Planı Hazırlama” eğitim programımızı gerçekleştirdik.

72 üye Belediyemizden 85 temsilcinin katıldığı, ev sahibi belediye başkanımız Dr. Hakan Bahadır’ın açılış konuşmaları ile başlayan eğitim programımızın birinci gününde; “Şehir Sağlık Profili Nedir ve Neden Hazırlanmalıdır? 2000 yılından 2023’e geçiş. Bursa Örneği” başlığında ki sunumu ile Nalan Fidan, “Şehir Sağlığı Kavramı, Şehrin Sağlığını Ölçmek ve Geliştirmek” başlığındaki sunumu ile Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz, “Sağlık Riskleri ve Etkilenebilirliğin Ölçülmesi: Sağlığın Belirleyicileri (Demografi, Çevre, Sosyal ve İklim Belirleyicileri)” başlığındaki sunumu ile Uzm. Dr. Selen Gürsoy Turan ve Uzm. Dr. Esra Çelik, “Şehir Sağlık Profili Nasıl Hazırlanmalı?” başlığındaki sunumu ile Araş. Gör. Dr. Hayriye Çisem Akyıldız, “Yerele Özgü Şehir Sağlık Profili” başlığındaki sunumu ile Uzm. Dr. Çiğdem Yılmaz Aydın ve birinci günün son oturumu olan üye Belediye oturumunda Nilüfer Belediyesi SKB Koordinatörü Mehmet Can Yılmaz ve Tepebaşı Belediyesi SKB Koordinatörü İnci Çalışkan sunumlarını gerçekleştirdi.

Eğitim programının ikinci günü; “Şehir Sağlığını Geliştirme Planı ve Sürdürülebilirlik, SAGEB ilişkisi” başlığındaki sunumu ile Nalan Fidan, “İklim ve Sağlık İlişkisi” başlığındaki sunumu ile Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz, “Yerel İklim Değişikliği Planlamaları Aracılığıyla Sağlığı İklim Değişikliğinden Koruma Kılavuzu” başlığındaki sunumu ile Uzm. Dr. Esra Çelik, “Kent Sağlık İlişkisi ve İyi Örnekler” başlığındaki sunumu ile Prof. Dr. Gül Sayan Atanur konuşmalarını gerçekleştirdiler, eğitimin kapanış bölümünde katılımcıların soru cevapları alındı. Toplu fotoğraf çekimi ve eğitmen hocalarımıza teşekkür sertifikaları takdimi ile eğitim programı sona erdi.

 

NOT: Eğitim sunumlarına: https://www.skb.gov.tr/2023-yili-toplantilari/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bu Haberi Paylaşın