Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Serdivan Belediyesi’nden Ağaçlara Doğal Koruma

06.07.2017

Vatandaşların keyifli bir yaz geçirmesi için ilçe genelinde başlattığı ilaçlama çalışmalarına aralıksız devam eden Serdivan Belediyesi, Avrupa’nın yanı sıra Amerika’da da uygulanan doğal yöntemle ağaçları koruma altına alıyor.

Şırınga İle Enjekte Ediliyor

Uygulama kapsamında uzman personel nezaretinde türlerine ve yaşlarına göre hazırlanan karışımlar şırınga ile ağaçların gövdelerine enjekte edilirken bu sayede bir yıl boyunca ağaçlar koruma altına alınıyor.

Vatandaş Uygulamadan Memnun

Bitkilere doğrudan etki eden entegre yöntem sayesinde, dinlenme döneminde ağaçlara musallat olan hastalık ve zararlı etmenler yok edilirken yaz aylarının gelmesi ile birlikte piknik yapmak için ağaçlık alanları tercih eden vatandaşlar da gönül rahatlığı ile yeşil alanları kullanabiliyor.

Yapraklara Kadar Tüm Gövdeye Tesir Ediyor

Uygulama kısmında öncelikle, vatandaşların yoğun olarak tercih ettiği; mangal yapmak ve göl manzarası eşliğinde dinlenmek için zaman geçirdikleri Serdivan Gölpark’taki ağaçlar bu yönteme tabi tutuldu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği ve Sağlık Bakanlığı’nın da izin verdiği ilaçlama yönteminde, ağaç gövdesine enjekte edilen sıvı, ağacın su yolundan kök uçları ile yapraklar arasındaki tüm damarlara ulaşarak bitkinin öz suyuyla beslenen tüm canlılara etki ediyor.

Ekosistem Korunuyor

Serdivan Belediyesi’nden yapılan açıklamada; geleneksel ilaçlama yöntemlerine göre daha kolay uygulanan ve bitkilere daha uzun süre tesir eden uygulama sayesinde; Serdivan Gölpark’taki ekosistemin hiçbir halkasına müdahale etmeden doğal bitki örtüsünün korunduğu ifade edildi.
Vatandaşların keyifli bir yaz geçirmesi için ilçe genelinde başlattığı ilaçlama çalışmalarına aralıksız devam eden Serdivan Belediyesi, Avrupa’nın yanı sıra Amerika’da da uygulanan doğal yöntemle ağaçları koruma altına alıyor. Şırınga İle Enjekte Ediliyor Uygulama kapsamında uzman personel nezaretinde türlerine ve yaşlarına göre hazırlanan karışımlar şırınga ile ağaçların gövdelerine enjekte edilirken bu sayede bir yıl boyunca ağaçlar koruma altına alınıyor. Vatandaş Uygulamadan Memnun Bitkilere doğrudan etki eden entegre yöntem sayesinde, dinlenme döneminde ağaçlara musallat olan hastalık ve zararlı etmenler yok edilirken yaz aylarının gelmesi ile birlikte piknik yapmak için ağaçlık alanları tercih eden vatandaşlar da gönül rahatlığı ile yeşil alanları kullanabiliyor. Yapraklara Kadar Tüm Gövdeye Tesir Ediyor Uygulama kısmında öncelikle, vatandaşların yoğun olarak tercih ettiği; mangal yapmak ve göl manzarası eşliğinde dinlenmek için zaman geçirdikleri Serdivan Gölpark’taki ağaçlar bu yönteme tabi tutuldu. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği ve Sağlık Bakanlığı’nın da izin verdiği ilaçlama yönteminde, ağaç gövdesine enjekte edilen sıvı, ağacın su yolundan kök uçları ile yapraklar arasındaki tüm damarlara ulaşarak bitkinin öz suyuyla beslenen tüm canlılara etki ediyor. Ekosistem Korunuyor Serdivan Belediyesi’nden yapılan açıklamada; geleneksel ilaçlama yöntemlerine göre daha kolay uygulanan ve bitkilere daha uzun süre tesir eden uygulama sayesinde; Serdivan Gölpark’taki ekosistemin hiçbir halkasına müdahale etmeden doğal bitki örtüsünün korunduğu ifade edildi.

Bu Haberi Paylaşın