Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Sıfır Atık Projesi İçin Bir Araya Geldiler

02.04.2018

BAŞKAN YILMAZ, KÜLLİYE’DEKİ TOPLANTIYA KATILDI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonunda yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen toplantıya katıldı.

Sıfır Atık Projesi dâhilinde belediye başkanları ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, toplantıda projeye belediyelerin de aktif katılım göstermesi gerektiğini söyledi.

 “BELEDİYELER BU KONUYA SAHİP ÇIKMALI”

Sıfır atık konusunda bütüncül bir sistem kurmak ve bölgesel planlamalar yapmak istediklerini belirten Emine Erdoğan, sistemin uygulanabilir ve sürdürülebilir olmasının belediyelerin sürece aktif katılımıyla mümkün olabileceğini vurguladı. Türkiye’nin zengin çeşitliliğini temsil eden yerel yöneticiler olarak belediyelerden bu projeye sahip çıkmalarını isteyen Emine Erdoğan, “Bakanlığımız bu yıl projemizi Ankara ilimizde hayata geçirmeyi hedefledi ancak projenin yanı sıra yürüttüğümüz kampanya ile sıfır atık duyarlılığı, yurt çapında hızla yayılmaya başladı ve Ankara sınırlarını çoktan aştı. Bu noktada tüm belediyelerimiz, ihtiyaca uygun altyapı için şimdiden çalışmalara başlamalı” şeklinde konuştu.

“ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ PROJEYE BÜYÜK DESTEK VERMİŞTİ”

Başkan Enver Yılmaz, toplantı sonrasında yaptığı değerlendirmede proje kapsamında Büyükşehir Belediyesine ait yerleşkelerde de yeni düzenlemeler yapıldığını hatırlatarak, “Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi’nin başlattığı ‘Sıfır Atık Projesi’ne Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak tam destek veriyoruz. Bu konuda yaptığımız çalışmalarla hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem de Avrupa Birliği normlarının üzerinde bir seviyeye ulaşarak özellikle katı atıkta Türkiye’de model bir il hâline geldik. Atıkları kaynağında ayrı toplamak ve tekrar ekonomiye kazandırmak amacıyla geri dönüşebilen atıkları, organik atıkları, inert atıkları ve atık pilleri her katta ayrı toplama noktaları oluşturduk. Burada ayrı toplanan atıklar, öncelikle kurulan geçici depolama alanlarında depolanıyor, ardından da değerlendirilebilir atıklar çevre lisanslı geri kazanım tesislerine ve değerlendirilemeyen atıklar ise çevre lisanslı bertaraf tesislerine gönderiliyor” dedi.

Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra AK Parti ve MHP’li Belediye Başkanları ve CHP’li temsilciler katıldı.

Emine Erdoğan, Sıfır Atık Projesi kapsamında daha önce de Türkiye’nin önde gelen sanayici, iş adamı, iş kadını, sanatçı ve akademisyenler ile TRT, THY, TOKİ ve Diyanet gibi kurumların temsilcileriyle bir araya gelerek, projeyle ilgili bilgi aktarımında ve istişarelerde bulunmuştu.

Bu Haberi Paylaşın