Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Sıfır Atık Projesi Meyvelerini Veriyor

27.10.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde ülke genelinde yürütülen, israfın önlenmesi, doğal ve kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması, amacıyla yürütülen Sıfır Atık Projesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde hızla sürüyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Yalıncak Ek Hizmet Binasında Atık Geçici Depolama Alanı kurularak, Florasan Bertaraf Ünitesi ve Bitkisel Yağ Toplama Makinesi aktif hale getirildi. Trabzon Büyükşehir Belediyesinde Sıfır Atık Projesi kapsamında Haziran-Temmuz- Ağustos ve Eylül aylarında toplam 2198 kilogram kağıt geri dönüştürülerek 37 ağaç kesilmekten kurtarılmış, 1242 kg plastik atık toplanarak tekstil ürünü, çöp kutusu, plastik boru ve sera örtüsü gibi ürünlerin üretilmesine katkı sağlanmış, 165 lt atık yağ toplanarak 165 milyon suyun kirlenmesinin önlenmiş, 1213 kg cam geri dönüştürülerek 144 litre petrol tasarrufu sağlandı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Sıfır Atık Projesiyle, israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumunun azaltılması ve bu sayede geri kazanımın sağlanmasının hedeflendiğini vurgulayarak, “Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım sürecinde değerlendirilmeden bertarafı, hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıplarına neden olmaktadır. Dünyadaki nüfus artışı, tüketimde de kaçınılmaz bir artışa sebebiyet vermekte, sahip olduğumuz sınırlı kaynaklar artan ihtiyaçları karşılayamamaktadır. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi artmakta, bu nedenle de son yıllarda dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem de kurumsal olarak yaygınlaşmaktadır.

Sürdürülebilir Kalkınma İlkeleri çerçevesinde Belediyemiz, atıkları kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş, yaşanılabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla Sıfır Artık Projesiyle ilgili çalışmaları başlanmıştır. Bize emanet edilen doğayı gelecek nesillere aldığımız gibi devredebilmek de insanlığın en büyük sorumlu­luğudur. Büyükşehir Belediyemizde de projeyle ilgili çeşitli çalışmalar yapılmakta olup, Trabzon Büyükşehir Belediyesinde Sıfır Atık Projesi kapsamında Haziran-Temmuz- Ağustos ve Eylül aylarında toplam 2198 kilo gram kağıt geri dönüştürülerek 37 ağaç kesilmekten kurtarılmış, 1242 kg plastik atık toplanarak tekstil ürünü, çöp kutusu, plastik boru ve sera örtüsü gibi ürünlerin üretilmesine katkı sağlanmış, 165 lt atık yağ toplanarak 165 milyon suyun kirlenmesinin önlenmiş, 1213 kg cam geri dönüştürülerek 144 litre petrol tasarrufu sağlanmıştır.” dedi.

Bu Haberi Paylaşın