Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Sigarasız bir dünya için yürüdüler

11.02.2015

istanbul-10022015_sigara_birakma_hbr_ft

“9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” dolayısıyla İstanbul Valiliği İl Tütün Kontrol Kurulunun üyeleri olan İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği işbirliği ile sigara bağımlılığı ile mücadele noktasında program ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Yeşilay Cemiyeti’nin Eminönü Merkezindeki Sepetçiler Kasrı’nda düzenlenen toplantıya İl tütün Kontrol Üyeleri ile Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri katıldı. Programda Tütün ürünlerinin zararları konusunda farkındalık yaratılması amaçlandı.

Toplantıda konuşan Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Çetin, tütünde sağlanan başarıya rağmen genç ve genç yetişkinlerde bağımlılığın hızla yayıldığını ifade etti.

“9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü” etkinliğinde İstanbul Büyükşehir’in yapmış olduğu çalışmaları anlatan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit; İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak sadece sigara kullanana değil, dumana maruz kalan diğer insanlara da zarar veren bu bağımlılığa karşı savaş açtık. Şehzadebaşı ve Tozkoparan Tıp Merkezleri ile 20 Kadın ve Aile Sağlığı Merkezimiz olmak üzere toplam 22 merkezde Sigara Bırakma konusunda mücadelemize devam ediyoruz” dedi.

istanbul-10022015_sigara_birakma_hbr_ft1

İstanbul genelindeki sigarayı bırakmak isteyen herkese ÜCRETSİZ olarak hizmet sunduklarını belirten Macit, 2010 yılında başladığımız danışmanlık hizmeti kapsamında merkezlerimize başvuruda bulunan 60 bin 168 kişiye sigara bırakma danışmanlığı hizmeti sağladık. Bu hizmet neticesinde ise 5 bin 598 vatandaşımızın sigarayı bırakmasına sağladık. Polikliniklerimizden ALO/153 numaralı hattımızdan randevu alan tüm İstanbulluları faydalanabilir.

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla İstiklal Caddesinde yürüyüş düzenlendi. Taksim tünelden başlayan yürüyüş Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüyen gruba İstanbul Büyükşehir Belediyesi bandosu eşlik etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Halk Müdürlüğü, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği yetkilileri, Galatasaray Lisesi önünde stand kurarak vatandaşlara sigarayla mücadele ve zararları hakkında bilgi verdiler.

Bu Haberi Paylaşın