Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

“SİMİT ARABAM ENGEL TANIMAM” Projesi Hayata Geçti

24.03.2015

Mersin-simit arabam engel tanımam

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı, Mersin’de engelleri aşmaya yönelik projelerine bir yenisini daha ekleyerek, İŞKUR ile ortaklaşa yapmış olduğu “Simit Arabam Engel Tanımam” projesi ile ortopedik engelli bireylere iş imkânı sundu.

Ortopedik engelli vatandaşların ekonomik hayata dâhil olacağı “Simit Arabam Engel Tanımam” projesi kapsamında, özel olarak hazırlanan 12 simit arabası 12 engelli vatandaşa ücretsiz teslim edilerek, şehrin 12 değişik noktasında belirlenen yerlerde simit ve ayran satarak, aile bütçesine katkıda bulunacak. Bu proje ile ortopedik engelli bireylerin işgücü piyasasına girmeleri ve toplumdaki olumsuz engelli imajının silinmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen simit arabası teslim törenine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanvekili Kerim Tufan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Celal Taş, Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Mustafa Saçıkara, Mersin İŞKUR İl Müdürü Mustafa Kutlu ile ilgili sivil toplum kuruluşları ve dernek yöneticileri katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanvekili Kerim Tufan, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek belediye bünyesinde Engelliler Daire Başkanlığı’nı kurduklarını belirterek, Mersin’de engelleri yıkmaya yönelik birçok çalışmayı ilk kez hayata geçirdiklerini kaydetti. Engellilerin sorununu çözeceklerine yürekten inandıklarını dile getiren Başkanvekili Tufan, “Hepimiz birer engelli potansiyeliyiz. Engellilerimizi eğitmek, ekonomiye, iş hayatına kazandırmak, çalışır, kazanır, üretir duruma getirmek bizlerin ve Türkiye’nin görevidir. Biz bir ucundan başladık ve Engelliler Daire Başkanlığımız bu konuda sürekli projeler üretiyor. Yollarda, kaldırımlarda, otobüslerde, duraklarda, trafikte, bazı kurum ve kuruluşlarda engelleri kaldırmaya yönelik yapmış olduğumuz çalışmalar ciddi şekilde fark edilecek duruma geldi. Projelerimiz hızla devam ediyor. Bu proje ile 12 engelli birey aile ekonomisine, sofralarına katkıda bulunacak. Bu sayede engelli bireylerimiz üretken olacaklar, ekmek paralarını kazanacaklar ve kendilerine güvenleri gelecek. Bugün bunu sağlayacağız. İnşallah bu tür projelerimiz değişerek, büyüyerek, gelişerek devam edecek” diye konuştu.

Mersin’de engelsiz merkezler ve yeni çalışma ortamları yapmanın hazırlığı içerisinde olduklarını belirten Başkanvekili Tufan, “ Engellilere yönelik sosyal tesis ve çalışma alanları ile ilgili projelerimiz hazır, yakın zamanda binaların temeli atılacak. Engellilere yönelik Mersin’in çehresinin değiştiğini hep birlikte göreceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından, özel olarak tasarlanan simit arabaları 12 engelli bireye teslim edildi.

Bu Haberi Paylaşın