Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Sınır Ötesi; Atık ve Çevre Eğitimi

22.05.2018

Avrupa Birliği Bakanlığı’nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nın birinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.1.12.008 sayılı “Doğayı Korumak için Atık Yönetim Kapasitesinin Geliştirilmesi” isimli proje kapsamında Macarova Belediye Meclis Başkanı Ercan Yusuf Macarovo ve Macarova Belediyesi Proje Ekibi Edirne’ye geldi. Heyet ilk olarak Edirne Belediye Başkan Vekili Selçuk Çakır’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette iki kent arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkiler masaya yatırıldı.

Daha sonra ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine yönelik “Atıklar ve Çevre Eğitimi” Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nde başladı. 10 gün sürecek eğitimde, Edirne Merkez’de faaliyet gösteren 10 okuldan 15’er öğrenci, toplamda 150 öğrenci çevrenin korunması, Edirne’deki atıkların toplanması ve bertaraf edilmesi konusunda bilgilendirilecek.

Macarovo Belediyesi liderliğinde ve Edirne Katı Atık Yönetim Birliği’nin ortaklığında yürütülmekte olan proje hakkında bilgi veren Edirne Belediye Başkanı ve EDİKAB Başkanı Recep Gürkan, “Projenin amacı sınırötesi işbirliği alanındaki ortak doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlamak için Macarovo ve Edirne’de toplanan katı atıkların ayrışması, taşınması ve en etkin şekilde toplanması için makine donanımı tedarik etmek ve bu konuda eğitimler yapmaktır. Projenin amacına ulaşması için 24 aylık proje süresi içerisinde; EDİKAB’a 1 adet nokta dönüşlü yükleyici, 1 adet backhoe loader, 1 adet traktör olmak üzere 3 adet iş makinesi alınacak. Macarovo’ya katı atıkların toplanması için araçlar ve ekipman alınacak (1 adet çöp kamyonu, 1 adet sokak temizlik aracı, 100 adet ayrıştırma konteynırı) Edirne’de 150 öğrencinin 10 gün eğitime bugün itibariyle başladık. Ayrıca Macarova’da atıkların ayrı toplanmasına yönelik 30 tane eğitim düzenlenecek. Edirne’de ve Macarovo’da projenin işleyişi ile ilgili bilgilendirmeler ve basın toplantıları gerçekleştirilecek” dedi.

Gürkan, 364 bin 291 EURO olan proje bütçesinin 186 bin 046 EURO’sunun Edirne Katı Atık Birliği’nin gerçekleştireceği faaliyetler için ayrıldığını söyledi.

Bu Haberi Paylaşın