Bizi Takip Edin

Manşetler

SKB, Çevreci Tesisleri ödüllendirdi

02.05.2012

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin çevreye duyarlılığı artırmak amacıyla gerçekleştirdiği ‘Çevreci Tesis Ödülleri’ Merinos AKKM’de gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin başkanı olduğu Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından bu yıl ilk defa verilen ‘Çevreci Tesis Ödülleri’ Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu’nda yapılan törenle sahiplerini buldu. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin de başkanlığını üstlenen Büyükşehir Belediyesi, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlarken, çevreye saygılı yatırımları ön planda tutan 4 firma ile arıtma tesislerine önemli yatırımlar yapan 3 organize sanayi bölgesini ‘Çevreci Tesis’ ödülüne layık gördü. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu tarafından ödüle layık görülen firmalar, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende ödüllerini Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin elinden aldı.

“Çevreye saygı insanlık görevimiz”

Törende konuşan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çevrenin en kutsal değerlerden biri olduğunu, sağlıklı bir çevre bırakmanın hem gelecek kuşaklar hem de insanlık adına önemli bir görev olduğunu söyledi. Marmara Bölgesi’nin çevre açısından en hassas bölgelerden biri olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, 25 milyonu bulan nüfus ve Türkiye ekonomisinin yüzde 60’ını oluşturan bölgedeki sanayi kuruluşlarının ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıdığını ancak bunun yanında çevre açısından da önemli bir tehdit unsuru olduğunu kaydetti. Marmara ve Karadeniz’deki kirliliğinin gün geçtikçe arttığını ve bu kirliliğin yüzde 90’ının karasal kaynaklı olduğunu ifade eden Başkan Altepe, balık türü sayısının Karadeniz’de yarıya, Marmara’da ise yüzde ona kadar düşmesinin tehlikenin boyutlarını en iyi şekilde gösterdiğini ifade etti. Milyonlarca metreküp suyu kirletmek için bir veya iki litre atık yağın yeterli olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bu kadar kolay kirlettiğimiz çevreyi temizlemek hiç de kolay değil. Ancak yapılan olumlu çalışmaları da unutmamalı. Düne kadar hiç balığın yaşamadığı İzmit Körfezi’nde yeniden hayat başladı. Yanından geçerken burnunuzu kapattığınız Haliç’de şimdi balıklar yaşıyor, insanlar denize giriyor” dedi.

“Önceliğimiz kirletmemek”

“Çevremizi önce kirletmemek için çalışmalıyız” diyen Başkan Altepe, “Kirlenen bölgeyi temizlemek yıllar ve milyonlarca liraya mal olabilir. Bu yüzden önceliğimiz kirletmemek bu nedenle de çevresini kirletmeyen kurum ve osb’lere ödül vererek, gerçekleştirilen güzel uygulama ve çalışmaları mükafatlandırmak ve örnek çalışmaları Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak istiyoruz. Sağlıklı Kentler Birliği bugün 42 üyesi ile toplam 28 milyon nüfusuyla büyük bir aile. En küçük üyemiz 3 bin nüfusuyla Kastamonu Abana Belediyesi, en büyük üyemiz ise 13 milyon nüfusuyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir. SKB olarak 2020 hedefimiz Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kriterlerdoğrultusunda 60 üyeye ulaşmaktır” şeklinde konuştu.

“Bursa’da 58 firma kapatıldı”

Çevre kirliliğinin önüne geçme konusunda Bursa’nın örnek bir kent olması için bu dönem radikal tedbirler aldıklarını ve bu konudaki yasaları kararlılıkla uyguladıklarını belirten Başkan Altepe, son iki yılda yasalara ve kurallara uymayarak çevreyi kirleten 58 firmanın kapatıldığını söyledi. Bunun yanında 10’larca firmanın da dosyalarının Cumhuriyet Savcılığı’nda karar aşamasında olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Bu işletmeler arıtma kullanmadıkları için bir taraftan doğayı ve yer altı sularımızı kirletirken, diğer taraftan da haksız rekabete yol açıyor. Arıtma tesislerini için büyük yatırım yapan firmaların üretim maliyetleri yükselirken, arıtmasız çalışan firmalar ise daha ucuza üretim yapıp, haksız bir kazanç sağlıyor. Bu tabloyu ortadan kaldırmak amacıyla başlattığımız mücadele sürerken, diğer taraftan da örnek yatırımlarıyla çevreye saygılı olan firmaları teşvik etmek için ödüllendirme sistemi başlattı. Pilot olarak Bursa’da başlattığımız bu uygulamayı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından tüm ülkede yaygınlaştıracağız. Çevreye duyarlı firmalarımızı ön plana çıkarıp, herkesi bu yönde teşvik edeceğiz. Birliğimiz Danışma Kurulu üyeleri tarafından yapılan incelemede ödüle layık görülen tüm firmaları kutluyorum” diye konuştu.

“Çevre Tesisleri örnek olacak”

Başkan Altepe, ‘Çevreci Tesis Ödülü’ne layık görülen Özdilek Ev Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ’nin ödülünü firmanın Genel Müdürü Sertaç Ünal’a verdi. Ünal, böylesi prestijli bir ödülü almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Çevremizi en güzel şekilde gelecek kuşaklara emanet etmek boynumuzun borcu” dedi. Saydam Tekstil’in ödülünü alan Üretim Müdürü Faruk Evcioğlu, çevreyi bir maliyet olarak değil, emanet olarak gördüklerini ve yatırımlarını bu yönde yaptıklarını söyledi. Delphi Otomotiv AŞ Bakım Müdürü Barış Kütahya ise, çevreye saygıyı bir bayrak yarışı olarak gördüklerini ve bayrağı en iyi şekilde taşımaya çalıştıklarını kaydetti. Karsan Otomotiv AŞ Satın Alma Müdürü Durmuş Büyüktuncel, Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan ilk firma olduklarını ve bundan sonra ilkleri gerçekleştirmeye devam edeceklerini belirterek, “İnşallah yerli otomobili üreten ilk firma da biz olacağız” dedi.

Küçük izcilerden anlamlı mesaj

En çevreci OSB ödülüne layık görülen Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nin ödülünü Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uğur, Başkan Altepe’nin elinden aldı. Uğur, çevre yatırımlarının bundan sonra da devam edeceğini ifade etti. Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nin ödülünü alan Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman da Nilüfer Deresi’ne içme suyu kalitesinde su bırakmak için yatırımlarının hızla sürdüğünü vurguladı. Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Levent Necip Bezmez, “Bu ödülle sorumluluğumuz bir kat daha arttı. Önemli olan ödülü almak değil, bu örnek çalışmaların devamını getirmek. Çevre yatırımlarımız bundan sonda da sürecek” dedi. Ödül töreninin sonunda Başkan Altepe, ödül alan firmalar ve töreni izlemeye gelen Bursa’lı küçük izciler hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. İzcilerin “Çevremizi koruyarak yeşilimize sahip çıkan firma ve sanayicilerimize teşekkürler” yazılı pankart açmaları ise büyük alkış aldı.

Bu Haberi Paylaşın