Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Sokak Hayvanları Büyükşehirin Korumasında

23.12.2016
ONLARIN DA YAŞAM HAKKI BÜYÜKŞEHRİN GÜVENCESİNDE
Ordu Büyükşehir Belediyesi, sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik rehabilitasyon ve sahiplendirme çalışmalarına devam ediyor. Yıl içerisinde yapılan çalışmalarla birlikte 375 başıboş hayvanı sahiplendirerek sokakta yaşamaktan kurtarıldı.
Altınordu Sahipsiz Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezinde çalışmalar, 4 veteriner hekim, 1 veteriner sağlık teknisyeni ve 12 işçi olmak üzere toplam 17 personelle yürütülüyor.
BAKIMA MUHTAÇ HAYVANLAR KORUMA ALTINDA TUTULUYOR
Mobil arama ekiplerince periyodik olarak toplanan aşılanması ve kısırlaştırılması yapılan başıboş hayvanların hayatını idame ettiremeyenleri ve bakıma muhtaç olanları merkezde koruma altında tutulurken, diğer hayvanlar ise güvenli bir şekilde doğal yaşam ortamlarına bırakılıyor ya da sahiplendiriliyor.
375 SOKAK HAYVANI SAHİPLENDİRİLDİ
Ordu Büyükşehir Belediyesince rehabilitasyon merkezine getirilen sahipsiz sokak hayvanlarının 710’una klinik tedavi uygulandığı belirtilirken, 1305’inin kısırlaştırıldığı, 1340’ının kuduz aşısının yapıldığı ve 375’inin sahiplendirildiği açıklandı. Büyükşehir Belediyesinin sokak hayvanlarıyla ilgili bu duyarlılığı vatandaşların da takdirini kazanıyor. Duyarlı birçok hayvanseverin barınağa giderek sokak hayvanlarını sahiplendiği ise dikkatlerden kaçmıyor.
KIŞ KOŞULLARINDA ÖZEL ÖNLEM ALINIYOR
Büyükşehir tarafından sokak hayvanlarının kış koşullarında barınma ve beslenme gibi temel ihtiyacı karşılanırken, olumsuz hava şartlarından etkilenmemesi için de gerekli çalışmalar sürdürülüyor.
FATSA’YA HAYVAN HASTANESİ YAPILACAK
Ordu’nun gündemini uzun süredir meşgul eden sokak hayvanları için farklı bölgelerde de barınak yapılması talebine karşı duyarsız kalmayan Ordu Büyükşehir Belediyesi, Kent Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi ve Geçici Bakımevi Projesi’ni hazırlayarak kısa bir süre içerisinde hayata geçirecek. Fatsa ilçesi için hazırlanan projeyle sokak hayvanlarının bir evi, tedavi olabileceği bir de hastanesi olacak. Devrim niteliğinde sayılacak Türkiye’nin çevreye duyarlı ilk ‘Hayvan Hastanesi Geçici Bakım Evi ve Hayvan Oteli’ 19 ilçenin sorununa kökten çözüm sağlayacak.

Bu Haberi Paylaşın