Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Sokak Hayvanları En İyi Şekilde Rehabilite Ediliyor

27.01.2017

Kırşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde, sokak hayvanları en iyi şekilde rehabilite ediliyor, bakımları yapılıyor… Kırşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde Sokak hayvanlarının bakımının yapılmasının yanı sıra rehabilite edilen sokak hayvanları sahiplendiriliyor. Kırşehir Belediyesi’nin hem halk ve çevre sağlığını korumak, hem de hayvan sevgisinin bilinçlendirilmesi ve sahipsiz hayvanları sahiplendirmek amacıyla hizmete sunduğu Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde isteyen vatandaşlara hayvanları sahiplenebiliyor. Meytaş yolunda bulunan ve 2010 yılında hizmete giren Hayvan Barınağı’nda, bugüne kadar düzenli olarak başıboş sokak hayvanlarının toplanıp, kısırlaştırılıp, künye ile kayıt altına alınarak doğal ortamlarına tekrar bırakılma işlemi periyodik olarak uygulanıyor. Kırşehir Belediyesi bünyesinde 2010 yılından itibaren hizmet veren ve Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, hayvan severleri hayvanlarla buluşturmaya devam ediyor. Merkezde yalnızca sokak hayvanlarının değil, sahipli evcil hayvanların da kuduz aşıları yapılabiliyor. 275 metrekare Müdürlük binası, 16 adet tekli hayvan kulübesi, her biri 6 metrekareden 22 adet kapalı kafes, bir adet 45 metrekare açık alan ve kapalı alanda yavru köpek ünitesi, 3 adet analı ve yavrulu tekli kulübe, 6 metrekare kedi evi ve 2 adet tekli karantina ünitesinin yanı sıra tabip odaları, ameliyathaneler ve hayvan yıkama yerlerinden oluşan Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde 2012 yılında da Kedi Evi oluşturuldu. Kedi Evi’nde de sokak kedilerinin tedavisi ve bakımı gerçekleştiriliyor. Merkeze gelen her sokak hayvanı genel muayeneden geçirilerek kafeslere alınarak, tedaviye ihtiyacı olan hayvanların günlük tedavileri yapılarak sağlıklarına kavuşturuluyor. Veteriner İşleri Müdürlüğü personelleri özverili bir şekilde çalışmalarına devam ederken, gelen her türlü şikayeti değerlendirerek Kırşehir halkına hizmet veriyor.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, sokak hayvanlarını rehabilite çalışmalarının sürdüğünü ifade ederken, rutin çalışmaların yanı sıra sokak hayvanlarını sahiplendirmede merkezimize müracaat eden vatandaşlarımız, gerekli işlemlerin ve belgelerin düzenlenmesinden sonra hayvan sahiplenebilmektedir. 5199 sayılı Hayvanların Korumasına dair yönetmelik gereğince ekiplerimiz tarafından toplanan sahipsiz sokak hayvanlarının gerekli bakım, muayenesi ve aşıları yapıldıktan sonra kısırlaştırılmakta, sağlıklı olanlar tekrar doğal ortamına bırakılmakta ve sağlıksız olanların ise merkezimizde bakımları yapılmaktadır. Yine 5199 sayılı Hayvanların Korunmasına dair yönetmelik gereğince sahipli hayvanların da kayıt altına alınması gerektiğinden hayvan sahiplerinin, sahip oldukları hayvanları merkezimize getirerek kayıt altına alınması gerekmektedir. Dedi.
Hayvan sahiplenmek isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak sahiplendirme yaptıklarını bir kere daha belirten Başkan Bahçeci, herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini de söyledi. Vatandaşların daha ayrıntılı bilgi için 212 92 66 numaralı Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni arayabileceklerini de belirten Başkan Bahçeci; “18 yaş üstünün yararlanabildiği hizmetten velileri ile beraber gelen vatandaşlara da hiçbir ücret alınmadan sahiplendirme yapılabiliyor’’dedi.

4c7c01562642bbc 9acecc7024e26e9 9b2367108f4beac 20c89301eefb5e7 35cd3a583535f05 d2ed14156f60c36

Bu Haberi Paylaşın