Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Soli Pompeiopolis Harabeleri Spor ve Aktivite Alanı Oldu

27.12.2016

Mezitli Belediyesi tarafından hayata geçirilen Soli Pompeiopolis Sütunlu Caddesi açılışı gerçekleştirildi. Bisiklet ve yürüyüş yolunun yanı sıra çeşitli sanatsal etkinliklerin yapılabileceği Soli Pompeiopolis Sütunlu Caddesi açılışına yağmurlu havaya rağmen yoğun ilgi gösterildi.

Dünya Kültür değerleri arasında en önemli yerlerden birisi olan Soli Pompeiopolis’in yanında bulunan bakımsız bölge spor, yürüyüş bisiklet yolu ve çeşitli kültürel aktivitelerin yapılabileceği nimi bir sahnenin de yer aldığı alan oldu. Tüm kamuoyunun ilgisinin Soli Pompeiopolis harabelerine çekmek amacıyla hazırlanan Soli Pompeiopolis Sütunlu Caddesi vatandaşların 24 saat kullanabileceği ve çok sayıda aktiveyi gerçekleştirebileceği bir yer olacak.

Mezitli Belediyesi tarafından yapılan Soli Pompeiopolis Sütunlu Caddesi açılışı yağan yağmura rağmen yoğun katılımla gerçekleştirildi. Konuklara bölgenin tarihi değerleri hakkında bilgi verilen, Mezitli Belediyesi’nin desteği ile Tarihçi Yazar Semihi Vural tarafından yazılan Soli Pompeiopolis kitabı da hediye edildi.

Soli sütunlarının yanı başında kentle deniz arasında kullanılmayan bakımsız bir alanı gerekli onayları aldıktan sonra Soli Pompeiopolis Sütunlu Caddesi haline getirdikleri bilgisini veren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Halkımız, Mersin’de ilk kez bir yanda portakal bahçelerinin sunduğu o eşsiz güzellik diğer yanda dünyanın en önemli tarihi zenginliklerinden biri olan yerde spor yapma ve kültürel aktiviteler yapma imkanı bulacaklar. Biz burayı yaparken hem Soli Pompeiopolis gibi yüksek tarihi ve kültür değeri olan bir yerin yanındaki çirkin görüntünün önüne geçtik hem de sadece yürüyüş ve bisiklet yolu, spor alanı, sanatsal aktivitelerin gerçekleştirilebileceği bir alana sahip olduk. Burasının 24 saat boyunca kullanımı adına her türlü düzenlemeyi gerçekleştirebileceğiz. Gençlerimizin yetenekleri sergileyeceği düzenlemelerin yanı sıra önümüzdeki günlerde kadınlarımızın el emeğinin değerlendirecek hale getireceğiz” dedi.

BÜYÜK UYGARLIKLARIN GÜNÜMÜZE ULAŞMASI

Büyük uygarlıkların günümüze kadar ulaşabilmiş değerlerine sahip çıkmanın ve korumanın bir görev olduğunun altını çizen Başkan Tarhan, “Son zamanlarda uygarlık kavramı çok tartışılmaya başladı. Günümüzdeki ile geçmişteki uygarlık kavramı tartışılıyor. Geçmişte çok büyük uygarlıklar yaşandı. Ama günümüzde artık internetle birlikte gelişen bilişim çağı uygarlıklar yerine evrensel değerleri daha çok hakim kılmakta. Ulusların uygarlığından çok fazlaca söz edilmemektedir. Bizim geçmişin uygarlık değerlerine sahip çıkaran onları günümüze ulaştırmak durumundayız. Onların toprak altında kalmış kalıntılarını yeryüzüne çıkararak insanlara tanıtabilmeliyiz” diye konuştu.

Bu tür değerlere sahip çıkmanın bir devlet politikası haline getirilmesi gerektiğine değinen Başkan Neşet Tarhan, “Elimizden geldiğince bu tür çalışmalara destek olmaya çalışıyoruz. Ancak imkanlar ölücüsünde kazı çalışmaları çok ağır devam ediyor. Bölgedeki çok geniş yapılanma hatta amfi tiyatro bile yerüstüne çıkarılabilmiş değil. Daha sütunlarımızın da pek çoğu toprak altında bulunuyor. Kütür Bakanlığından gerekli desteği alamıyoruz bunu söylemeden edemeyiz. Ancak son iki yılda Büyükşehir Belediyesi’nin katkısı ve bizim katkımızla önceki yılara göre biraz daha yoğun şekilde kazı çalışmaları ilerlemeye başladı. Ama elbette ki yeterli dememiz mümkün değil.

Sütunların yanında bulunan portakal bahçesinin altında kalmış olan dünyanın en büyük astroloğu ve filozofu Aratos’un mezarı var ama yeryüzüne çıkarılabilmiş değiliz. Bu da maalesef bu tür değerlere devlet olarak gereken değeri vermediğimizin açık göstergesi. İlerleyen zamanlarda kamuoyunun baskısı ve basının desteği ile devletimizin bu tür değerlerin kazanılmasında daha üretken olacağını düşünüyorum. Yine Soli sütunlarının güneyinde denizle birleşen noktada henüz daha ortaya çıkarılamayan aktif liman yine buranın dünya üzerindeki en büyük örnek olduğunu gösteriyor. Bu tarihi ve kültürel zenginlikleri ülkemize kazandırmalıyız” şeklinde konuştu.

Soli Pompeiopolis Sütunlu Caddesi’nin tanıtılmasının aynı zamanda Mersin’inin ve Mezitli’nin tanıtımı anlamına geldiğine vurgu yapan Başkan Tarhan, tüm vatandaşın bu alanı kullanmalarını istedi.

Mezitli Belediyesi tarafından bastırılan Soli Pompeiopolis kitabını da tanıtan Başkan Tarhan, “Bu günün başka bir özelliği ise Soli Pompeiepolis’in kitabının ilk kez tanıtıyor olmamız. Pek çok tarihi ve kültürel kitapları kültür hazinemize kavuşturan değerli arkadaşımız Semihi Vural’ın yazdığı Soli Pompeiepolis kitabı şimdiye kadar bilmediğimiz pek çok konudan haberdar olmamızın önünü açacak” dedi.

Soli Pompeiopolis Sütunlu Caddesi’nin hayata geçirilmesinde katkıları bulunan projeyi hazırlayan Yüksek Mimar Sema Uğurlu, Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Esra Şahin Burat ve Soli Pompeiopolis kitabını yazan Semihi Vural’a teşekkürlerini sunan Başkan Tarhan yapılan törenin ardından konuklarla birlikte Soli Pompeiopolis Sütunlu Caddesi üzerinde düzenleme yapılan yerleri konuklarla gezdi.

Bu Haberi Paylaşın