Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Somali’den İstanbul’a özel teşekkür…

24.05.2013

Somali Cumhuriyeti Sağlık Milli Eğitim ve Sosyal Politikalar Bakanı Marian Quasim Ahmed, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk’ü ziyaret etti. Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki görüşmede İBB Genel Sekreter Yardımcıları İbrahim Kapaklıkaya ve Hüseyin Eren ile Dış İlişkiler Müdürü Selamettin Ermiş de hazır bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Somali’ye yaptığı hayati yardımlardan dolayı teşekkür eden ve işbirliğinin devamını dilediklerini belirten konuk bakan Marian Quasim Ahmed, “Somali ve Somali halkı için Türkiye’nin ve halkının çok özel bir yeri var. En zor zamanlarda ve şartlar altında dünyada hiçbir ülkenin Somali’ye yardım elini uzatmazken Türkiye  ve İstanbul Somali’ye yardım elini tüm gücüyle uzattı. Bu sebeple bir kez daha Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Türkiye’den gelen pek çok ekibin sağlık, gıda, içme suyu gibi hayati giderdiğini vurgulayan Marian Quasim Ahmed, ülkenin büyük şehirlerinde artık güvenliğin büyük ölçüde sağlandığını ve Somali’nin istikrarlı bir ülke olma yolunda ilerlediğini söyledi. Somali’nin şehirlerinde sağlık ve eğitim gibi temel sorunları çözmek için mücadele ettiklerinin altını çizen Marian Quasim Ahmed, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Somali arasındaki işbirliğinin artarak devam etmesi en büyük temennimizdir” diye konuştu.

Dost ve kardeş ülke Somali’nin bir bakanını İstanbul’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden İBB Genel sekreteri Adem Baştürk de İstanbul’un son yıllarda gerçekleştirdiği atılımların dünyadan da yakinen takip edildiğini bildiklerine dikkat çekerek, “Kardeş ve dost ülke Somali’nin güvenlik ve diğer sorunlarını en kısa sürede çözmesini temenni ediyorum. Somali’ye desteğimiz bundan sonra da devam edecektir” dedi.

Bu Haberi Paylaşın