Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Spor Kenti Bir Mersin Doğuyor

07.01.2020

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşın hizmetine sunulan kurslar, turnuva ve organizasyonlar ile Mersin sporda altın çağını yaşıyor. Sabahın ilk ışıkları ile başlayan spor etkinlikleri, gece-gündüz, yaz- kış demeden binlerce Mersinliyi spor ve sağlık çatısı altında topluyor.

Tecrübeli kadro ile başarılı işler

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kısa süre önce kurulan Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, birkaç ay içerisinde binlerce vatandaşa ulaşmayı başardı. Yürütülen spor kurslarına giderek artan rağbetin yanı sıra uluslararası organizasyonlarla Mersin’in adını sporda da dünyaya duyuran Büyükşehir Belediyesi, Mersinliler’e sporu sevdirmek, spor organizasyonlarına ev sahipliği yaparak, kentin adını tüm dünyaya duyurmak için etkili bir çalışma performansı sergiliyor.

Gençliğin serbest zamanlarını çeşitli sosyal, kültürel ve sportif amaçlarla değerlendirmelerine yönelik hizmet ve faaliyetler programlayan Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi, bu programları hayata geçirmek için çalışan 74 personelin yanında futbol, basketbol, voleybol, hentbol, cimnastik, tekvando, tenis, yüzme, okçuluk, güreş, su topu ve boks antrenörlerinden oluşan kadrosuyla da Mersin sporuna güç katıyor, binlerce Mersinli’nin sportif ve kültürel organizasyonlara katılmasında aktif rol üstleniyor.

Öte yandan, gençlik kampları açarak, ilgili faaliyetleri geniş çaplı katılımlarla yürüten, yöresel, ulusal ve uluslararası sportif faaliyetler ile yarışmalar düzenleyerek, bu yarışma ve organizasyonlara destekler sunan Büyükşehir Belediyesi, gençlerin yaşam kalitesini yükseltmeleri ile toplumsal hayata katılımlarını sağlamak amacı doğrultusunda dev adımlar atıyor.

Mersin’de bulunan amatör spor kulüplerine bütçe imkanları dahilinde ayni ve nakdi yardımlar yapan Büyükşehir Belediyesi, yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda üstün başarı gösteren, derece alan sporculara, teknik yöneticilere ve antrenörlere bütçe imkanları dahilinde ödüller vererek, başarıları taçlandırıyor.

Büyükşehir ile “Bilinçli Spora Evet”

“Bilinçli Spora Evet Projesi” kapsamında 2019 yılında da uzman eğitmenler eşliğinde vatandaşlara yönelik ücretsiz spor faaliyetleri yürütmeye devam eden Büyükşehir Belediyesi, Adnan Menderes Bulvarı’nda 4 nokta, Macit Özcan Spor Tesisleri’nde ve Silifke’de olmak üzere her sabah toplam 6 noktada sabah sporu yaptırıyor.

Buna ek olarak Alzheimer Derneği Mersin Şubesi Yaşlı Yaşam Merkezi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri ve Engelliler Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri olmak üzere uzman antrenörler tarafından yaşlılara da fiziksel aktiviteler yaptırılarak, zinde ve sağlıklı kalmaları sağlanıyor.

Bu kurs ile herkes attığını vuruyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak sunulan kurslardan Atıcılık Kursu ile Mersin’de başarılı sporcular yetişiyor.

Antrenmanlar, Erdemli Olimpik Atış Poligonu’nda Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri uzman antrenörler eşliğinde gerçekleştiriliyor. Atıcılık kursunda tam 66 kursiyer eğitim alıyor.

Ayrıca, engelli ve özel bireylere de her şart ve durumda artı ayrıcalıklar tanıyan Büyükşehir Belediyesi’nin atıcılık kursunda toplam 25 kursiyer eğitim görüyor.

Çelik yumruklar şampiyonluğa hazırlanıyor

Geçen yılın son 9 ayında 189 sporcuya boks eğitimi veren Büyükşehir Belediyesi’nin uzman antrenörler eşliğinde eğitim verdiği kursiyer sayısı, 2019 sonunda toplam 219’a ulaştı. 30 kişiye verilen boks eğitimi, tam yediye katlanarak yürütülen etkili ve profesyonel eğitimler, meyvesini vermeye başladı. Antrenmanlar haftanın 5 günü Rasim Keleş Spor Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Basketbola yoğun ilgi

Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen basketbol kursları da vatandaştan yoğun ilgi gören branşlar arasında yer alıyor.

2019 yılı sonu itibariyle tam 541 kursiyere basketbol eğitimi veren Büyükşehir Belediyesi, 120 olan kursiyer sayısını 8 ayda 421 kişi daha arttırmayı başardı.

Cimnastik, futbol, güreş…

Büyükşehir Belediyesi’nin neredeyse her branşta açtığı kurslarda geleceğin sporcuları yetişiyor.

Bu kurslardan cimnastikte 731, futbolda 537 ve güreş branşında 279 olmak üzere 3 branşta toplam 1547 kursiyer Büyükşehir Belediyesi ile geleceğe hazırlanıyor.

Hentboldan okçuluğa, su topundan tekvandoya…

Yine yoğun talep gören branşlarda aktif sporcular yetiştirmek için görev yapan Büyükşehir Belediyesi, 461 hentbol, 222 okçuluk, 208 su topu ve 419 tekvando kursiyerine, uzman antrenörler eşliğinde başarılı eğitimler veriyor.

Yüzme, branşların yıldızı

Her yaştan vatandaşa sporu sevdirmek ve sağlıklı bir gelecek inşa etmek için kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi’nin en çok rağbet gören spor kursu, 56’sı engelli olmak üzere toplam 1720 kursiyer sayısı ile yüzme oldu. Ayrıca, 608 kursiyere tenis, 1004 kursiyere voleybol ve 300 kursiyere geleneksel okçuluk kursları veriliyor.

Uluslararası organizasyonlarla dünyaya hitap ediyor

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi, 1 Ekim-31 Aralık 2019 tarihleri arasında destek verdiği ve uygulamaya koyduğu ulusal ve uluslararası faaliyetlerle de kentin adının tüm dünyada spor ile duyulması konularında aktif rol üstlendi.

4 gün süren Tour Of Mersin Bisiklet Yarışları, 9 ülkeden 85 sporcunun katılımıyla 4 etapta gerçekleştirildi. Bu sene ilk kez halk yarışları da gerçekleştirilen 5’inci Tour Of Mersin’de vatandaşlara günün anısına birbirinden değerli hediyeler takdim edildi.

Mersin Caretta Bisiklet Festivali’nde etkin rol üstlenen Büyükşehir Belediyesi, 3 gün süren ve 22 şehirden 150 kişinin katılımıyla gerçekleşen festivalde, Mersin’in, yerel kültür, kent tarihi ve doğal güzelliklerin tanıtılmasında başarılı işlere imza attı.

Mersin Narenciye Festivali’ne de açılış ve kapanış korteji organizasyonuyla destek sunan Büyükşehir Belediyesi, açtığı stantlarla festivalde Mersin’in tanıtımına katkılar sundu.

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası Satranç Turnuvası’na da ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi, 16 ülkeden 57 yabancı olmak üzere toplam 320 sporcuyu Mersin’de ağırlayarak, Türkiye Satranç Federasyonu işbirliği ile dev bir organizasyon daha gerçekleştirdi.

Başarılar, ödüllerle taçlandı

Spor Başarı Ödül Töreni kapsamında ödüle değer görülen sporcu ve antrenörler ödüllendirildi. Bu kapsamda 2018 yılı içinde 23 branşta ulusal ve uluslararası başarı elde eden 95 sporcu ve 46 antrenöre toplamda 360 bin 622 lira para ödülü verildi.

Kirlenerek eğlendiler, eğlenirken spor yaptılar

Tarsus Gençlik Kampı’nda yaz boyu oluşturulan çeşitli parkurlarda çocukların toprak ve suyla buluşarak engelli platformları başarıyla geçmeleri temalı etkinlikler düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın destekleri ile okullardan getirilen tam 1400’e yakın çocuğa sportif faaliyetler sundu.

2020 daha dolu geçecek, Mersin sporla daha da gelişecek

2020 yılının ilk günlerinden başlayarak yılın son gününe kadar sayısız etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2020’de de spor dalında adından sıkça söz ettirecek. İşte 2020 yılında hayata geçirilecek proje ve organizasyonlar:

-14 branşta spor kursları

-Bilinçli Spor Etkinliği Projesi

-3 Ocak Kros yarışları

-Çalışan Gazeteciler Günü Bowling, Trekking ve Futbol Turnuvası

-TTF Grassroots C Antrenör Kursu

-Sarıkeçililer Projesi

-Oli Projesi

-Dünya Radyo Günü Bocce, Trekking-Basketbol etkinliği

-Sevgililer Günü Basketbol ve Kaleye Şut Atma Etkinliği

-Yeşilay Haftası Bisiklet Sürme Etkinliği

-Dünya Kadınlar Günü Zumba

-Tıp Bayramı Tenis Turnuvası

-Çanakkale Şehitler Günü Çanakkale Gezisi

-Uluslararası Mersin Maratonu

-Malatya Haçovalılar Derneği sportif etkinlikler

-Avukatlar Günü Voleybol

-Ortaokullar Futbol Turnuvaları

-14 Yaş Tenis Turnuvası

-Sağlık Haftası “Sağlık İçin Koşuyoruz”

-Polis Teşkilatı Kuruluş Günü Atıcılık

-A.S.K.F. Salon Sporları Malzeme Yardımı

-23 Nisan Spor Şenlikleri Çocuk Festivali

-Dünya Dans Günü Dans Etkinliği

-Basın Özgürlüğü Günü Trekking-Bocce

-Hemşireler Haftası Trekking

-Dünya Eczacılık Günü Tenis, Yamaç Paraşütü

-Anneler Günü “Anneler Çocuklarla Yarışıyor”

-19 Mayıs Spor Şenlikleri Gece Koşusu

-Bisiklet Sürmenin Yaşı Yok Projesi

-Dereceye girmiş sporcu ve antrenörlerin ödüllendirilmesi

-Dünya Çevre Günü sahilden çöp toplama etkinliği

-14 Yaş Tenis Yaz Kupası

-5’inci Artistik Dünya Cimnastik Şampiyonası

-Kabotaj ve Denizcilik Bayramı Yüzme Şenliği

-Dünya Hukuk Günü Masa Tenisi

-Akdeniz Ülkeleri Cimnastik Birliği Gençler Şampiyonası

-Fındıkpınarı Futbol Turnuvası

-Karakucak Güreşleri

-30 Ağustos Zafer Bayramı-Karakucak Güreşleri finali

-Uluslararası Briç Turnuvası

-14 Yaş Tenis Turnuvası Türkiye Şampiyonası

-Gaziler Günü Yürüyüşü

-Amatör Spor Kulüplerine ayni ve nakdi yardım

-Dünya Yaşlılar Günü Bilinçli Spor Etkinliği

-Açık Deniz Yüzme Maratonu

-Caretta Bisiklet Festivali

-Dünya Muhtarlar Günü Futbol Turnuvası

-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

-10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü

-İstanbul Maraton Fuarı

-Uluslararası Satranç Turnuvası

-Öğretmenler Günü Futbol Turnuvası

-Hafta sonu etkinlikleri

Bu Haberi Paylaşın