Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

İstanbul’un havası her geçen gün daha da güzel.

21.04.2013

UCLG, UNACLA ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın önemle üzerinde durduğu “İklim değişikliğine karşı mücadele” projesi İstanbul’un havasını her geçen gün daha da güzelleştirmeye devam ediyor.

Başkan Kadir Topbaş, UCL Başkanı seçildikten hemen sonra Mexico City’de 2010 yılında yapılan “Belediye Başkanları İklim Değişikliği Zirvesi”ne katılarak iklim değişikliğine karşı mücadelede “Kararlılık Mesajı” vermişti. Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, katıldığı ilk toplantının iklim değişikliği ile ilgili olmasının önemine vurgu yapmış, “Şehirler yoğunlaştıkça çevre kirliliği artmaktadır. Bu nedenle şehir yöneticileri olarak büyük sorumluluklarımız var. UCLG olarak bu konunun önemle üzerinde durmaktayız” şeklinde konuşmuştu

Başkan Topbaş’ın önemle üzerinde durduğu “İklim değişikliğine karşı mücadele” kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, C40 Büyük Kentler İklim Liderlik Grubu, Küresel Kentler İklim Sözleşmesi (Mexico City Paktı), San Francisco Kentsel Çevre İyi Niyet Sözleşmesi ve Kopenhag İklim Bildirisi “Cities Act” sözleşme ve protokol inisiyatiflerine taraf oldu.

Yine bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Çevre Koruma Müdürlüğü’nün kontrolünde yürütülen “İstanbul Metropolitan Alanı Karbon Ayakizi Hesaplama Projesi” dikkat çekiyor. GTE Carbon, Environmental Resources Management (ERM), İTÜ Avrasya Yer Bilimleri’nin katkıları, İngiltere Büyükelçiliği’nin desteklediği proje İstanbul’un havasına hava katmaya yönelik bir proje.

“İstanbul Metropolitan Alanı Karbon Ayakizi Hesaplama Projesi’nin kapanış toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Cevat Yaman, iklim değişikliklerinin hem gelişmiş hem de gelişmemiş ülkelerin en önemli sorunlarından biri olduğunu söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da proje ile yakından ilgilendiğinin altını çizen Yaman, “İklim değişikliği ile mücadelede merkezi hükümetlere olduğu kadar yerel yönetimlere de büyük sorumluluklar düşmektedir. Çünkü yerel yönetimler halka en yakın yönetişim organları olup, çözümün bir parçası olma noktasında kilit bir öneme sahiptirler” şeklinde konuştu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iklim değişikliğine neden olan sera gazlarının azaltılması ve iklim değişikliğine uyum konularında dünyaya örnek olacak çalışmalar yürüttüklerini belirten Yaman, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi yenilikçi, değer üreten ve kendini yenileme yeteneğiyle diğer dünya şehirleri arasında en önde yer alacaktır. Bu inançla çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Karbon ayak izi nedir?

Karbon Ayak izi; birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.

Karbon ayak izi iki ana parçadan oluşur: doğrudan/birincil ayak izi ve dolaylı/ikincil ayak izi. Birincil ayak izi evsel enerji tüketimi ve ulaşım (sözgelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının ölçüsüdür. İkincil ayak izi kullandığımız ürünlerin tüm yaşam döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

Bu Haberi Paylaşın