AnasayfaÜyelerimizSıkça Sorulanlarİletişim Bilgileri
 

Duyurular

Sürdürülebilirlik Stratejisi Farkındalık Eğitimi Gerçekleştirildi

Tarih : 19 Şubat 2021

Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi, 2016-2030 dönemini kapsayan 15 yıl boyunca tüm dünyada insanların refah içinde yaşaması için takip edilecek amaç ve hedefler ile onlara ulaşmak için gerekli araçları içeren kapsamlı bir eylem planıdır. 2030 Gündemi doğrultusunda belirlenecek ulusal politikalar ve kalkınma stratejileri için 17 küresel amaç, 169 hedef ve 244 gösterge ilan edilmiştir. İlan edilen küresel amaçlar ve hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için hükümetlerin, yerel yönetimlerin, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının yoğun eşgüdüm içerisinde olmaları beklenmektedir.

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağına üye olma kriterleri arasında da yerel yönetimlerin faaliyetlerinin, stratejilerinin, şehir sağlık gelişim planlarının Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile ilişkilendirilmesi, ölçümlenmesi ve analiz edilmesi bulunmaktadır.

Birliğe üye 75 belediyeye rehberlik etmesi amaçlanan Sürdürülebilirlik Stratejisi Farkındalık Eğitimi Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde 16 Şubat 2021 tarihinde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı. Açılış konuşmasını Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan’ın gerçekleştirdiği eğitim toplantısına Bursa Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerden görevli 20 personel katılım sağladı. Ulaş Akhan konuşmasında  “Dünyayı etkisi altına alan ve önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen koronavirüs salgını yerel yönetimlerin çalışmalarını, stratejilerini olumsuz etkilemiştir. Önceliklerimiz değişmiş olsa da Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi kimseyi geride bırakmama taahhüdüyle biz yerel yönetimlerin de gündeminde yer almaya devam etmelidir.

Bugün çalışmalarımızı nasıl sürdürülebilir kalkınma amaçlarına entegre edebiliriz ve ileriye taşıyabiliriz konularını tartışmak için Belediyemizin Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğümü ve Sağlıklı Kentler Proje Koordinatörlüğü ile bir araya geldik. Bu eğitimin sonrasında hazırlanacak raporun Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye 75 belediyeye rehberlik edecek örnek bir çalışma olmasını arzuluyoruz.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Birlik Müdürü Murat Ar “SKB tanıtımı ve DSÖ işbirliği/ Bursa’nın Rol Model Olması” başlıklı sunumunu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı ve SKB Koordinatörü Nalan Fidan “Sürdürülebilir Kalkınmada Bursa Büyükşehir Belediyesinin Vizyonu” başlıklı sunumlarını yaptılar.

Zafer Yalçınpınar ve Pelin Erdoğan tarafından gerçekleştirilen eğitimde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının tanıtılması, stratejik önemi, projelendirilmesi, hizalanması ve kurumsal izdüşümleri, şehir sağlık gelişim planı ve SKA ilişkisi, sürdürülebilirlik unsurlarının önceliklendirilmesi, denge analizi ve kıyaslama, yerelleştirilmiş SKA indikatörleri örnekleri, Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat vizyonu başlıkları anlatıldı.

Eğitimin soru cevap bölümünün ardından Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye 75 belediyeye Şehir Sağlık Gelişim Planı ve Stratejik Plan hazırlama aşamasında rehberlik edebilecek bir sonuç raporunun hazırlanması planlanarak eğitim toplantısı tamamlandı.

Etkinlikler
 
Yayınlar
 
Diğer Yayınlarımız
 
Video Galerisi
 
Fotoğraf Galerisi
 
 
 
Üye Belediyelerimiz
 
 
Anasayfa ÜyelerimizBirlik HakkındaSKB HaberleriÜye Belediye HaberleriYayınlarFotoğraf Galerisiİletişim Bilgileri
© 2005-2020 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği. Tüm hakları saklıdır.