Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Suyla Gelen Sağlık Oylat’ta Hizmete Açıldı

27.01.2017

Doğal kaplıca suyuyla şifa dağıtan, Bursa ve İnegöl´ün önemli turizm yerlerinden olan Oylat kaplıcalarında BEBKA desteği ile yaptırılan Suyla Gelen Sağlık (Spa) Hizmetleri Merkezi (SUGESAM) törenle açıldı. Açılışa İnegöl ve Bursa protokolünün ilgisi yoğun oldu.

İnegöl Belediyesi tarafından BEBKA desteği ile 2015 yılında çalışmaları başlayan Suyla Gelen Sağlık (SUGESAM) bugün düzenlenen törenle hizmete açıldı. Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün de katıldığı açılış töreni sonrası Vali Küçük, SUGESAM Merkezindeki kaynak suyundan içerek vatandaşları şifaya davet etti. Açılış törenine Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün yanı sıra İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Ercan Yavuz, Kaymakam Ali Akça, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Uğur Baş, Belediye Başkan Yardımcıları Alper Taban, Adil Kansu ve Eşref Yiğit, AK Parti İlçe Başkanı Adem Demirel ve yönetim kurulu üyeleri, dernek ve oda başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

OYLAT DAHA İYİ BİR YAPIYA BÜRÜNDÜ
Açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tarih ve kültür zenginliği bakımından birçok eseri içerisinde barındıran İnegöl’ün mobilyası, köftesi, Oylat Kaplıcaları, ayçekirdeği, tarihi mehteri ve birçok özelliği ile örnek ilçelerden bir tanesi olduğunu söyledi. Turizmin son yıllarda çok ciddi bir gelişim içerisinde olduğuna da dikkat çeken Aktaş, “Turizme dair ciddi yatırımlar yapılıyor. Şehrimizin turizmle alakalı çalışmalarla anılması için çaba gösteriyoruz. Oylat, bizim de yıllar önce hamamından istifade etmeye çalıştığımız, barakalarında konakladığımız şirin bir beldeydi. Bu manada 13 Mayıs 1942’de kurulmuş şirket Oylat ile alakalı iyi niyetle çalışmalar sergiliyordu ama turizm ile alakalı ciddi gelir sağlanamıyordu. Yaptığımız çalıştay ve çalışmalarla İnegöl Belediyesi’nin de ortaklığı ile gerekli değerlendirmeleri yaparak 2 yeni otel, eski otelin yıkılması, eski işçi lojmanının yerleşim birimi dışına çıkarılması, hidroelektrik santrali, otopark, yeşil enerji sistemi, arıtma tesisi, Oylat mağarası, Oylat Boğazı Köyleri Kadınlar Kalkınma Kooperatifi gibi çalışmalarla Oylat daha iyi bir yapıya büründü. Bu yıl içerisinde 176 bin gece kalışı yapıldı ve bu çok ciddi bir kazanımdır. Beraberinde ciromuzu da kat ve kat arttırdık. Oylat, 150 çalışanını istihdam ediyor ve ülke ekonomisine turizm ile katkı sağlıyor” dedi.

OYLAT HEM ŞİFA HEM DE HUZUR BULMAK İSTEYENLERİN AĞIRLANDIĞI BİR YER
SUGESAM’ın BEBKA desteği ile hayata geçtiğini hatırlatan Aktaş, “İnegöl Belediyesi olarak BEBKA’dan birçok destek aldık. Oylat A.Ş. olarak turizmle alakalı bu faslı değerlendirerek SUGESAM’ı, Suyla Gelen Sağlık Merkezini hayata geçirdik. SUGESAM’ın amacı bölgede bulunan sağlık hizmetlerinin artırılarak sağlık turizminin geliştirilmesine katkı sunmak, bunu hamam kültüründen ziyade daha kapsamlı şekilde hayata geçirebilmektir. 3 Eylül 2015 tarihinde sözleşme imzalanmıştı. Burası Oylat’a günlük gelenlerin istifade edebileceği özel bir yer. Özel aile odaları, saunalar, buhar odaları, şok duşlar, masaj odaları gibi yerler ihdas edildi. 1 milyon 948 bin TL’nin, 212 bin TL’si BEBKA tarafından karşılandı. Oylat, hem şifa hem de huzur bulmak isteyenlerin ağırlandığı bir yer. Daha da geliştirilecek konuları var. Yeni camimiz ile daha merkezi dükkânlar ile meydanı daha da genişleterek gelenlerin daha rahat bir ortamla karşılaşabilmesi için çalışıyoruz. Gece gündüz burayla alakalı enerji ve gücümüzü yansıtmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

İNEGÖL’ÜN EN ESKİ ŞİRKETİ
Başkan Aktaş, Oylat’ın İnegöl’ün en eski şirketi olduğunu da ifade ederek şöyle devam etti: “Ülkemizde 100 yılı aşmış şirket sayısı çok az. Avrupa’da çok uzun soluklu şirketler var. Oylat bu manada İTSO’dan plaket de aldı. Oylat, 75 yaşında. Şehrimize ve ülkemize daha büyük destekler verecek diye düşünüyorum. Programa teşrif eden herkese teşekkür ediyorum.”

Aktaş’ın ardından Bursa Valisi İzzettin Küçük kürsüye çıkarak davetlilere yönelik konuşma yaptı. Oylat’ı gençliğimden beri duyduğunu dile getiren Vali Küçük, “Yakın akrabalarım bahar geldiğinde Oylat’a gidiyoruz derlerdi. Kışın da çok güzel olur ama Oylat’ı gençliğimden beri kulaklarımda yer eden bir isim olarak hatırlarım. İlk defa bugün görmek nasip oldu. Etrafına biraz baktım, muhteşem bir tabiatı olduğunu hayal edebiliyorum” dedi.

BURSA’DA AKLA OYLAT GELİYOR
Sağlık turizminin gelişen ve yükselen bir trend olduğunu da belirten Vali Küçük, “Türkiye’de bu hususta ciddi bir kapasite var. Kaplıca turizmi de bu sağlık turizmi içerisinde önemli bir yere sahip. Yaş ortalaması arttıkça elimiz, boynumuz ağrıyor, nereye gidilecek diye düşünülünce akla kaplıca geliyor. Bursa denilince birkaç isim akla gelir. Uludağ, kestane şekeri ve İznik ile beraber kaplıca ve Oylat da muhakkak akla geliyor. Buraya gelmeyen insanların aklında, Bursa deyince bu 4-5 kelime canlanıyor” diye konuştu.

OYLAT’IN YANINDA OLACAĞIZ
“Buradaki insan potansiyeli çok yüksek” diyen Vali Küçük, şöyle devam etti: “Yaptığımız ve yapacağımız tesislerle İnegöl ve Bursa’nın çok önemli bir turizm merkezi olmaya aday. Açılışını yapacağımız tesis hamam değil suyun türlü ve değişik kullanım şekillerini içerisine alan bir anlayışla tesis edildi ve hizmete açılacak hale getirildi. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Daha nice tesislerin hayata geçirilmesini temenni ediyorum. Oylat’ın her zaman yanında olacağız. Bursa’nın çok nadide bir parçası olarak Oylat’ı bir dantel gibi işlememiz lazım. Valilik olarak bu anlayıştayız.”

VALİ HERKESİ ŞİFA KAYNAĞINA DAVET ETTİ
Konuşmaların ardından kurdele kesilerek açılışı yapılan SUGESAM gezilerek incelendi. Merkezdeki hamama giren Vali Küçük, kaynak suyunu içtikten sonra herkesi şifa merkezine davet etti. Açılış sonrası Çağlayan Otelde Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından Vali İzzettin Küçük’e Oylat hakkında brifing verildi.

5326_01485264421 5326_31485264422 5326_51485264423 5326_71485264424

Bu Haberi Paylaşın