Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Taksim Gezi Parkı 8 Bin m² daha büyüdü

12.07.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Taksim Gezisi’ni 8 bin m2 daha büyüdü. Taksim Gezi Parkı 58 bin m2’lik bir yeşil alan haline geldi. Son çalışmalarla, 558 olan ağaç sayısı 704’e, dikilen Mevsimlik Çiçek sayısı 322 bine ulaştı. Parka 17 adet yetişmiş Çınar Ağacı daha dikildi.

Taksim Gezi Parkının Cumhuriyet Caddesi yönünde ve alt kısmında kalan dükkanların enkazı kaldırıldı, bu alanın da yeşillendirilmesiyle gezi parkına dahil edildi.

Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan dükkanların yıkılmasıyla, 8 bin m2 daha alan daha İstanbul Halkına kazandırıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı tarafından sürdürülen çalışma ile, 50.000 m2 yüzölçümüne sahip Gezi Parkı’nın alanı 58 bin m2’ye ulaştı.

Cumhuriyet Caddesine doğru yapılan şevlendirme ile, Gezi Parkı ile trafiğin yeraltına alınmasıyla kazanılan alan ve Atatürk Anıtı etrafındaki Meydan bütünleşti.

– Son iki günde dikilen 17 adet yetişmiş Çınar Ağacı ile 704 ağaca ulaştı.
– 202 bin olan mevsimlik çiçek sayısı 322 bin’e ulaştı.
– 5000 adet yeni gül dikildi.
– 3200 adet çalı türü süs bitkisi dikildi.
– Tahrip olan 26 bin m2 yeni çim serildi. Yıkılan dükkanların yerine de 8 bin m2 yeni çim ekildi. Toplam 34 bin m2 yeni çim edilmiş oldu.
– Park alanına 50 adet yeni oturma bankı konuldu, 82 oturma bankının da tamiratı yapılarak tekrar kullanıma sunuldu. Oturma gruplarının sayısı 132 adede ulaştı.

Zarar gören çocuk oyun grubunun yerine de yenisi kuruldu.

Zarar gören aydınlatma tesisatı, aydınlatma direkleri, elden geçirildi ve eksiklikleri tamamlanarak çalışır hale getirildi.

Sulama tesisatı tamamen değiştirildi.

Atık Yönetim Müdürlüğü ekipleri parkı ve Taksim alanını en ince detayına kadar süpürdü ve yıkadı.

 

Bu Haberi Paylaşın