Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Tanık, Çankaya’nın Sosyal Projelerini Tanıttı

18.01.2013

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Sosyal Projeler Merkezi’nde sürdürülen mesleki ve sosyal rehabilitasyon kurslarını basın mensuplarına tanıttı.

Bülent Tanık, Çankaya Belediyesi Sosyal Projeler Merkezi’nde düzenlendiği basın toplantısında, Çankaya Ahşap Çocuk Oyuncakları Atölyesi (ÇAÇOY) ve Ç’engel 2 projeleri kapsamında düzenlenen mesleki ve sosyal rehabilitasyon kurslarının içeriğine yönelik bilgiler verdi.

AMAÇ : EĞİTİM, STAJ VE İSTİHDAM

Sosyal Projeler Merkezi’nde uygulanan kursların kendileri için son derece önem verdikleri bir iş olduğuna ve engellileri sadece eğitme amacı taşımadığına değinen Tanık, “Asıl amacımız, onları üretken hale getirerek, uygulanan eğitimin ardından staja tabi tutulmaları ve istihdam edilerek, sosyal ve ekonomik hayata katılmalarını sağlamaktır.” dedi.

ÇAÇOY üçüncü dönem ve Ç’engel ikinci dönem kurslarının 14 Ocak itibariyle başladığını belirten Tanık, altı aylık dönemlerle sürdürülen kurslarda, şu ana kadar 40 kursiyerin eğitim aldığını kaydetti. Tanık, kursiyerlerin İŞKUR desteğiyle günlük 20 TL ücret aldığını ve kurs sonunda Milli Eğitim Bakanlığı sınavlarına tabi tutularak sertifika almaya hak kazandıklarını, Çankaya Belediyesi’nin de ücretsiz servis imkanı ve öğle yemeklerini sağlandığını sözlerine ekledi.

175 KURSİYER EĞİTİM ALDI…

Ç’engel 2 kurslarına 10 zihinsel engelli ve ÇAÇOY kurslarına 20 zihinsel ve bedensel engelli gencin katıldığını belirten Tanık, bugüne kadar resmi olarak 140 misafir olarak da 35 kursiyerin bu kurslardan yararlandığını vurguladı.

En genç kursiyerin 1995 doğumlu en büyük kursiyerin ise 1959 doğumlu olduğunu kaydeden Tanık, sadece Çankaya Belediyesi’nin projelerine değil sivil kuruluşların da projelerine destek verdiğini, bu bağlamda Zihinsel Engellileri Koruma ve Aileleri Dayanışma Derneği’nce üçer aylık sürelerle düzenlenen “Takı ve Tasarım Kursları” na mekansal ve öğle yemeği desteği sağladıkları bilgilerini verdi.

OTEL YÖNETİCİLERİ DUYARLILIK GÖSTERDİ…

Ç’engel 2 projesine, ocak ayında yapılan toplantıda, Swissotel, Bilkent, Rixos, Double Tree by Hilton ve Sheraton gibi beş yıldızlı otellerin de ilgi gösterdiğini ifade eden Tanık, “Otellerin üst yöneticilerinin katıldığı toplantıda, bizim belediyecilik sorumluluğumuz gereği duyarlılık gösterdiğimiz kesimlere, kendilerinden destek almış olmamız ve onların bu projelere kayıtsız kalmaması kutlanacak bir harekettir. Ç’engel 2 kurslarını başarı ile tamamlayan kursiyerlerimize staj ve istihdam olanağı sağlayarak, ellerini taşın altına koymuş oldular. Kendilerine teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. Tanık daha sonra basın mensuplarına, ahşap çocuk oyuncakları üretim atölyesini gezdirdi.

Bu Haberi Paylaşın