Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Tarihi Bacalar Enerji Verimliliğinin Simgesi Oluyor

10.03.2017

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Philips Aydınlatma ve ECE Türkiye iş birliğinde gerçekleştirilen ve Eskişehir’in simgelerinden sayılan Espark Alışveriş Merkezi’nin giriş kapılarındaki tarihi bacaların aydınlatma çalışması tamamlandı. 8 Mart Çarşamba Günü Espark AVM önünde gerçekleştirilen törene, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Philips Aydınlatma Türkiye Proje Satış Direktörlerinden Selin Türkmenoğlu Öbek ve Espark AVM Müdürü Gökay Uzar katıldı.

Sürdürülebilir Enerji Projesi Espark önündeki tarihi bacalardan başladı…

ECE Türkiye tarafından yönetilmekte olan Espark AVM’nin de destek verdiği proje, Tepebaşı Belediyesi tarafından “Avrupa Birliği Horizon 2020 – Araştırma ve İnovasyon Çerçeve Programı” kapsamında geliştirildi. Aydınlatma alanında dünyada lider konumda bulunan Philips, Belediye’nin Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’na bağlı olarak en gelişmiş teknolojiyle donatılmış enerji verimli çözümlerin oluşturulmasını, enerji tasarrufu sağlanmasını ve karbon emisyonlarının azaltılmasını hedefleyerek projede çözüm ortağı olarak yer aldı. Espark AVM giriş kapılarında yer alan, şehrin en önemli simgelerinden olan eski tuğla fabrikasına ait tarihi bacaların ışıklandırılması, bu kapsamlı projenin başlangıç noktası olarak seçildi.
Tarihi bacaların ilk kez aydınlatılarak Eskişehirlilerin beğenisine sunulduğu tanıtım toplantısında konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, “İlçemizin ve şehrimizin marka değerini ve bilinirliğini artıracak, dünya çapında Türkiye’yi temsil edecek bir projeye imza atmış bulunuyoruz. Kent kimliğini oluşturan ve şehri simgeleyen mimari yapıları aydınlatarak onları güzelleştirirken aynı zamanda sürdürülebilir çevreye katkı sağlayacak, enerji verimliliği sağlayan çözümler üretmek hedefiyle yola çıktık. “Akıllı Şehir Aydınlatması” için teknoloji alanındaki çözüm ortağımız, bir dünya devi olan Philips Aydınlatma ile şehrimizin gelişimine yönelik projelere her zaman destek veren Espark AVM’ye katkılarından dolayı teşekkür ederim” dedi.
ECE Türkiye tarafından yönetilmekte olan Espark’ın AVM Müdürü Gökay Uzar, “Eskişehir’in    simgesi tarihi bacaların enerji verimliliğine dikkat çekmek ve sürdürülebilir çevre projelerini               gerçekleştirmek adına ilk kez aydınlatılması önemli bir adım oldu. Bugün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için şehrimizin simgeleri kadın haklarına dikkat çekmek için mor renkte aydınlanacak. Alışveriş      Merkezimiz, Eskişehir’in kültürel ve sosyal yaşamının önemli buluşma noktalarından biri. Espark AVM olarak şehrin ve ülkemizin gelişimine katkı sunan bu projeye destek vermiş olmaktan mutluluk      duyuyoruz” dedi.

Philips Aydınlatma Türkiye Proje Kanalı Satış Direktörlerinden Selin Türkmenoğlu Öbek ise “Philips Aydınlatma’nın birçok dünya belediyesi ile teknolojik ortaklıkları var. Tepebaşı Belediyesi ile yaptığımız çalışma ise Türkiye’de bir ilk. Proje tamamlandığında, mevcut aydınlatma altyapıları daha verimli hale gelirken yeni yatırımlarda da en gelişmiş teknoloji ile birleşen akıllı aydınlatma sistemleri sayesinde enerji tüketimi, mümkün olan en alt düzeye çekilecek” dedi.

Tepebaşı Belediyesi Hakkında:

Tepebaşı, Eskişehir’i doğu-batı istikametinde ikiye bölen Porsuk Çayı’nın kuzeyinde kalmaktadır. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi altında hizmet veren Tepebaşı Belediyesi 9 Eylül 1993 Tarih 21693 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 504 sayılı ‘’Yedi İlde Büyükşehir Kurulması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname‘’ uyarınca ilk kademe Belediyesi olarak kurulmuştur. İlçenin nüfusu 2016 yılı göre 343.701 kişidir. Belediye Başkanı Dt.Ahmet Ataç’dır.

Kentteki 2 üniversiteden birisi olan Anadolu Üniversitesi, Tepebaşı sınırları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca 1894 yılında kurulan ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. (TÜLOMSAŞ), Türkiye Cumhuriyetinin ilk fabrikalarından Eskişehir Şeker Fabrikası, TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) ile geleneksel sanayi sektörlerinden olan çeşitli tuğla-kiremit fabrikaları ve un fabrikaları ve ilin 5 büyük AVM’si de Tepebaşı sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Dt. Ahmet Ataç Hakkında

Diş hekimi ve siyasetçidir. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Başkanı Sayın Ataç Eskişehir doğumludur. Eskişehir Maarif Kolej’inde okudu. İstanbul Diş Hekimliği Yüksekokulu’ndan mezun oldu. 1971’den itibaren Atatürkçü ve sosyal demokrat çizgisini değiştirmeden sivil toplum kuruluşlarında mücadele veren Ataç Eskişehir-Kütahya-Afyon-Bilecik illeri Diş Hekimleri Odası kurucu başkanı olarak görev aldı, Türk Diş Hekimliği Birliği ‘Etik Komisyonu’ üyeliğine seçildi, Türk Diş Hekimleri Birliği Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Tepebaşı bölgesini gerçekleştirdiği yenilikçi uygulamalarla Türkiye de ve Avrupa da örnek gösterilecek bir çağdaşlık ve gelişme düzeyine eriştiren Ataç Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Başkanlığı görevini 3 dönemdir sürdürmektedir. Evli ve 3 çocuk babası olan Dt. Ahmet Ataç İngilizce bilmektedir.

Tepebaşı Belediyesi, Dt. Ahmet Ataç‘ın gerçekleştirdiği, “Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu”, “Ulusal Sanat Çalıştayı”,”Enerji Etkin Bina”, ”Altın Ayaklar”, “Belde Evleri”, “Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi”, ”Yaşam Köyü ve Alzheimer Merkezi”, “Atilla Özer Karikatürlü Ev “Down sendromlu çocukların rehabilitasyonuna katkı sağlayan Gökkuşağı Kafe”,”23 Nisan Çocuk Sanat Merkezi” gibi bir çok projeleriyle farklı ve başarılı çalışmalara imza atmaya devam etmektedir. Eski fabrikalar bölgesi olarak anılan alanda yaşanılabilir bir çevre, sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelecek politikası ile üretilen proje ile bölge Eskişehir ‘in yeni yaşam merkezi olmaya şimdiden adaydır. Ayrıca AB komisyonundan 5 milyon Euro hibe kazanarak Akıllı Kentsel Dönüşüm projesi yürütülmektedir.

Philips Aydınlatma Hakkında

Aydınlatma ürünleri, sistemleri ve hizmetlerinde dünya lideri Philips Aydınlatma (Euronext Amsterdam: LIGHT),  iş dünyasına katma değer yaratan, zengin kullanıcı deneyimi sunan ve yaşam kalitesini artıran inovasyonları hayata geçirmektedir. Kurumlara ve tüketicilere yönelik hizmetleriyle şirket, evleri, binaları ve kentsel alanları dönüştüren Nesnelerin İnterneti teknolojileriyle aydınlatma sektörüne yön vermektedir. 2016 yılında 7,1 milyar Euro değerinde satış geliri eden Philips Aydınlatma, dünya genelinde 70’i aşkın ülkede 36.000 kişiyi istihdam etmektedir.

ECE Hakkında:

ECE, 1965 yılında katalogla satışın öncülerinden olan Werner Otto (1909-2011) tarafından kurulmuştur. Otto ailesinin sahibi olduğu ECE’nin CEO’su Alexander Otto’dur. Ticari gayrimenkuller alanında uzman bir firma olan ECE, bu gayrimenkullere ilişkin tüm hizmetleri tek elden sunmakta, bilgi birikimi ile iş ortakları ve müşterileri için katma değer yaratmaktadır. ECE tarafından yönetilmekte olan varlıkların toplam değeri, 33,5 milyar Euro’dur. 14 ülkede faaliyet gösteren ECE, yönetim portföyündeki 199 Alışveriş Merkezi ile Avrupa sektör lideridir. ECE tarafından yönetilmekte olan tüm alışveriş merkezlerinde, 7,3 milyon m2 kiralanabilir alanda faaliyet gösteren 21.000 perakendeci iş ortağının yıllık ciroları toplamı 24 milyar Euro’dur. Her gün 4,6 milyon ziyaretçi ECE Alışveriş Merkezlerini ziyaret etmektedir. ECE, Alışveriş Merkezlerine ek olarak, şirket genel merkezleri, ofis binaları, endüstriyel gayrimenkuller, trafik ve lojistik merkezleri, oteller ve şehir meydanı projeleri de geliştirmekte, planlamakta ve inşa etmektedir.

ECE Grubu’nun iştiraki olarak 2000 yılında kurulmuş olan ECE Türkiye, İstanbul’da Marmara Park, Maltepe Park, MetroCity, Aqua Florya, Axis İstanbul ve Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi, Ankara’da ANKAmall ve ACity, Eskişehir’de Espark, Afyonkarahisar’da Park Afyon, İzmir’de MaviBahçe ile Antalya’daki TerraCity ile Antalya Migros Alışveriş Merkezlerini yönetmekte ve kiralama faaliyetlerini sürdürmektedir. Bursa’da inşaatı devam eden Sur Yapı MARKA Alışveriş Merkezi ise 27 Nisan 2017 tarihinde açılacaktır. ECE Türkiye’nin planlama aşamasında da projeleri mevcuttur.

Espark Hakkında

2007 yılında ziyaretçileriyle buluşan Espark Alışveriş Merkezi Eskişehir’in odak noktası konumundadır. Espark Alışveriş Merkezi ECE Türkiye Proje Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilmektedir.

Espark Alışveriş Merkezi 4 kat, 150 mağaza ve 1100 araçlık 4 kat otoparktan oluşmaktadır. Toplam 45.000 metrekarelik kiralanabilir alan ile Espark Alışveriş Merkezi tüm şehir için buluşma noktasıdır. Espark ileriye dönük, yenilikçi projeleri ile ziyaretçilerine farklı seçenekler sunmayı hedeflemektedir.

Bu Haberi Paylaşın