Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Tarihi Kapalı Çarşı Büyükşehir ile yenileniyor

07.10.2013

kapalicarsiBursa’nın uzun yıllardır bekleyen sorunlarını çözüme kavuşturan Büyükşehir Belediyesi, kentin can damarlarından biri olan Tarihi Kapalı Çarşı’ya vizyon katacak cephe sağlıklaştırma ve çatı örtüsü uygulamasına törenle başladı.

Bursa’da halkın huzuru ve mutluluğu için, daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir kent hayalini gerçeğe döndüren Büyükşehir Belediyesi tarafından Reyhan – Kayhan ve Hanlar Bölgesi’ni koruma amaçlı imar planı dahilinde uygulanacak proje kapsamında Kapalı Çarşı’daki çalışmalara start verildi. Projenin ilkbahar aylarına kadar tamamlanacağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bursa’nın tarihi kimliğine güç katan Kapalı Çarşı, aynı zamanda ilk ahilik kültürünün başladığı yerdir. Esnaf kültürünün sınırları aşmasına neden olan bu mekanda yapılacak yenileme çalışmalarıyla, vizyon kazanacak olan bölgenin değeri artacak” dedi.

“Kapalı Çarşı Bursa’nın simgesi”
Bursa’nın değerlerinin UNESCO’nun dünya mirası listesine girme aşamasında olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, Kapalı Çarşı’nın da Bursa’nın en gözde değerlerinden biri olduğuna işaret etti. Başkan Altepe, geleneksel ticaret alanı olarak tanımlanan bölgede bulunan Kapalı Çarşı’da başlayan cephe sağlıklaştırma ve çatı örtüsü çalışmaları kapsamında, 150 metre boyundaki çarşının mermer zemin kaplamasının gerçekleştirileceğini, 150 ton çelik konstrüksiyonlu tonoz çatının orijinal kimliğiyle dikkat çekeceğini ve 110 dükkanın cephesine mekanik travertan kaplama yapılacağını ifade etti. Bölgeye değer katacak örnek bir çalışmaya imza atıldığını belirten Başkan Altepe, “Kapalı Çarşı, Bursa’da çarşının simgesidir. Çatısından tabanına, cephelerine kadar tüm alanları yenileyip Bursa’ya yakışır bir eser kazandırmak için artık önümüzde engel kalmadı. Bursa çarşısı tüm dünyada dillendirilecek. En az sıkıntıyla, en kısa sürede çarşımızı yenileyelim istiyoruz. Bursa çarşılarının gezmekten ve alışveriş yapmaktan keyif alınacak bir noktaya taşımayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, Tuzhan, Galle Han, Eskişehir Han gibi yapıların yenilendiğini ve ayrıca Reyhan’da da yenileme çalışmalarının başladığını kaydederek, ihale aşamasında olan gelinlikçiler çarşısının da Kapalı Çarşı ile eş zamanlı olarak yenilenip daha güzel bir hale geleceğini vurguladı.
Başkan Altepe’ye hizmet teşekkürü
Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Bülent Erginal da projenin uzun yıllardır bekleyen bir çalışma olduğunu belirterek, “Bu çalışma bölgeye ve bölge esnafına artı puan kazandıracak. Bölgenin gün yüzüne çıkması bizleri sevindiriyor. Çarşımızı ve bölgeyi hareketlendirecek olan bu projeden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Kapalı Çarşı Derneği Başkan Yardımcısı Şeref Akgün ise Kapalı Çarşı’da gerçekleştirilen çalışmaların çarşının gelecekteki vizyonuna katkı sağlayacağını söyleyerek, Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Konuşmaların ardından ilk tonoz çatıya yerleştirilerek, çatı örtüsü imalatına başlandı. Başkan Altepe, daha sonra çarşı esnafıyla da sohbet ederek, sorunlarını dinledi. BESOB Başkanı Arif Tak ile Büyükşehir Belediyesi bürokratları, esnaf odaları temsilcileri, Kapalı Çarşı ve bölge esnafı ile vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törenin ardından, katılımcılara çorba ikram edildi.

Bu Haberi Paylaşın