Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Teknoloji Bağılılığına Karşı Spor Yaptılar

18.04.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan (İSTKA) aldığı hibe desteği ile gerçekleştirdiği @Sporla Bağlan Hayata Projesi tamamlandı.

Teknoloji bağımlılığına karşı gençleri spor ve sanata yönlendirmeyi amaçlayan proje ile 9 branşta spor faaliyetleri düzenlendi. Proje kapsamında ayrıca İstanbul Genç Ritim Orkestrası kuruldu. Orkestraya katılan gençler çok yakında verecekleri konser ile müzikseverlerin karşısına çıkacak.

Televizyon, bilgisayar, tablet, telefon ve dijital oyunlar günümüz çocuk ve gençlerinin sosyalleşmelerini engelleyen en önemli etkenlerin başında geliyor. Bu konuya dikkat çekmek ve teknoloji bağımlılığıyla mücadele etmeyi amaçlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü de geçtiğimiz yıl Beyoğlu ve Fatih ilçelerini kapsayacak şekilde hayata geçirdiği @Sporla Bağlan Hayata Projesi’ni tamamladı.

2 BİN ÖĞRENCİ VE AİLEYE BAĞIMLILIK SEMİNERİ

@Sporla Bağlan Hayata projesi ilk olarak Teknoloji Bağımlılığı’nın Olumsuz Etkileri ve Aile Yaşamı konulu seminer programları ile başladı. Beyoğlu ve Fatih ilçelerindeki okullardan 2 bine yakın öğrencinin ve ailenin katıldığı seminerlerde Yeşilay’ın uzmanları tarafından teknoloji bağımlılığından korunmanın yolları anlatıldı. Sekiz haftalık bir dönemi kapsayan seminerlerde “Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Bağımlılığı Kontrol Altına Alma Yöntemleri, Teknoloji Bağımlılığının Belirtileri, Sosyal Alanda Görülen Şikâyetler” konularında bilgiler verildi.

300 EV ZİYARET EDİLDİ

‘Ekrana Hapsolma’ sloganıyla gerçekleştirilen projenin bir başka ayağını seminerlere katılma imkanı bulamayan aileler oluşturdu. İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde İstanbul’un 60 noktasında hizmet veren BELNET İnternet ve Bilgi Erişim Merkezleri’nde görevli personeller arasından oluşturulan gruplar, Fatih ilçesinde eğitim gören öğrencilerin velilerini ziyaret etti. 300 eve yapılan ziyaretlerde de teknolojinin yeni nesil üzerindeki olumsuz etkileri, çocuğun nasıl teknoloji bağımlısı olduğu ve bunu önlemek için aileler tarafından yapılması gerekenler anlatıldı.

9 BRANŞTA 160 SAAT SPOR EĞİTİMİ

Seminer ve bilgilendirme ziyaretlerinin ardından futsal, basketbol, voleybol, hentbol, bisiklet, okçuluk, buz hokeyi,masa tenisi ve badminton branşlarında sporcu kayıtları alındı. Projeye dahil edilen 400 öğrenci farklı branşlarda spor eğitmenleri ve antrenörler eşliğinde sportif faaliyetler gerçekleştirdi. Öğrenciler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Türk sporuna kazandırdığı spor tesislerinde ve okul spor salonlarında dokuz branşta 160’ar saat süren spor eğitimlerine katıldı.

BAŞARILI SPORCULAR KULÜPLERE KAZANDIRILIYOR

Spor eğitimi alan gençler İstanbul’un farklı bölgelerindeki okul spor kulüplerindeki 500 öğrenciyle projenin finali öncesinde düzenlenen müsabakalarda yarıştı. Karşılaşmaların sonunda dereceye giren tüm takımlara kupa ve madalyaları verildi.

Müsabakalarda aldıkları eğitimlerin meyvelerini almaya başlayan gençlerden katıldıkları branşlarda yetenekli oldukları tespit edilenler spor kulüplerinin alt yapısına kazandırıldı. @Sporla Bağlan Hayata Projesi’nin branşlarından biri olan okçuluğa katılan öğrencilerden onu Okçular Vakfı Spor Kulübü’nün kadrosuna dahil edildi. Hentbol ve bu hokeyinde hünerlerini sergileyen öğrenciler ise spor kariyerlerine artık lisanlı olarak devam edecekler. Projenin diğer branşlarına katılan öğrencilerin lisans çalışmaları ise sürüyor. Spor branşlarına katılan tüm çocukların eşofman, tişört, şort, ayakkabı, yağmurluk gibi antrenman ve müsabakalarda kullandıkları spor malzemeleri proje kapsamında ücretsiz olarak verildi. Ayrıca projeye katılan üç okula da bisiklet hediye edildi.

GENÇ RİTİMCİLER KONSERE HAZIR

Öte yandan sporun dışında sanata ilgi duyan gençler için de İstanbul Genç Ritim Orkestrası kuruldu. Orkestraya katılan gençler de tıpkı sporu seçen arkadaşları gibi 160 saat ritim eğitimi aldı. Projenin finaline hazırlanan gençler çok yakında verecekleri konser ile müzikseverlerin karşısına çıkacak.

Bu Haberi Paylaşın