Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Teknopark, Açılış İçin Gün Sayıyor

03.01.2014

pendik_belediyesi_teknopark_acilis_icin_gun_sayiyor_26122013_04Tam kapasite hizmete girdiğinde Türkiye’deki teknoparkların toplamından 3 kat daha büyük olacak Teknopark İstanbul’un ilk etabı tamamlandı. Yakında açılışı yapılacak Teknopark’ta, IBM ve General Electric gibi sayılı şirketlerin AR-GE birimleri ile halka açık uzay gözlem evi de bulunacak.

“Pendik’in 25 yıllık hayali” olarak nitelendirilen Teknopark İstanbul’un ilk etabı tamamlandı. 6 bloklu Teknopark’a 1.200’ün üzerinde firma başvuru yaparken tam kapasite hizmete girdiğinde Türkiye’deki tüm teknoparkların toplamından 3 kat daha büyük olacak. 30 bin kişinin çalışacağı Teknopark İstanbul’un Genel Müdürü Turgut Şenol, ilk etabın açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağını ifade ederek: “Resmi açılış başbakanımızın katılımıyla önümüzdeki ocak ayının başında olacak.” dedi. Teknopark’ta ikinci etap inşaatının ise mart ayında başlayacağını belirten Şenol, bu bölümün de 2015’in ilk yarısında kullanıma hazır hale geleceğini söyledi.

Halka açık planetaryum ve gözlem evi bulunacak

Teknopark’ta çalışanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal aktivite alanları da bulunacak. Parkta bunların yanı sıra halka açık bilim ve teknoloji müzesinin yanı sıra planetaryum ve uzay gözlem evi de yer alıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Teknopark İstanbul’un Genel Müdürü Turgut Şenol: “Teknopark için yaşanılabilir alan olsun istedik. Vatandaşa kapalı seçkinler kulübü gibi algılanmasın. Burada teknoloji üretilecek, aynı zamanda da vatandaş, ormanlık alanda kurulu bilim ve teknoloji müzesi ile planetoryumda uzayı gözlemleyecek. Ayrıca ileriki zamanlarda kuracağımız atlı spor kulübünden de yararlanacak.” şeklinde konuştu.

Tersine beyin göçüne vesile oldu

Teknopark İstanbul’da en merak edilen konulardan biri olan hangi sektör ve firmalara ait kurumların faaliyet göstereceği de netleşti.1.200’ün üzerinde firmanın faaliyet göstermek için başvurduğu Teknopark’ta IBM ve General Electric gibi dünyanın sayılı firmaları da bulunuyor. Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı sebebiyle havacılık şirketleri, Tuzla Tersanesi sebebiyle de gemicilik üzerine faaliyet gösteren teknoloji şirketleri de yer alıyor. Öte yandan Teknopark’da sermayesi düşük olan ya da olmayan AR-GE firmaları için bir “kuluçka merkezi”bulunuyor. Bu merkezde, başlangıç aşamasındaki girişimcilere 2 sene için ücretsiz yer veriliyor. Kabul edilen firmalar, İstanbul Ticaret Odası’nın 25 milyon TL’lik fonundan yararlanabiliyor. Tüm bu imkânlar tersine beyin göçünü de güdümlüyor.Teknopark Genel Müdürü Turgut Şenol: “Amerika’dan hocalar burada faaliyet göstermek için geliyor.Bu anlamda Teknopark’ın meyvelerini toplamış oluyoruz.” diyor.

“Pendik’in değer artışını daha da geliştirecek.”

Geçtiğimiz günlerde Teknopark’ı ziyaret ederek incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Teknopark İstanbul’un Pendik’in lokomotifi olacağını ifade ederek: “Bu teknoloji üssüyle Pendik’in değer artışı daha da gelişecek.” dedi. Teknopark’ın firmalar açısından kira ve yer ücretleri gibi avantajları bulunduğunu belirten Başkan Şahin: “Burası firmalar için Türkiye’nin en ucuz Teknopark’ı. Diğerlerine oranla neredeyse yarı yarıya fark var. Üstelik ciddivergiavantajları söz konusu.” dedi. Başkan Şahin, Teknopark tamamlandığında 30 bin AR-GE çalışanı olmak üzere 50 bin kişinin burada çalışacağını söyledi.

Bu Haberi Paylaşın