Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Temizlikte Akıllı Dönüşüm Sürüyor

21.07.2020

Temizlik konusuna verdiği önemle bu alanda önemli yatırımlara imza atan İnegöl Belediyesi, özellikle akıllı dönüşüme ağırlık veriyor. Temizlikte dijital dönemin startının verildiği bu dönemde, bir yenilik daha İnegöl ilçe halkının hizmetine sunuldu. İnegöl Belediyesi, daha yaşanılabilir ve temiz bir İnegöl için hizmetlerini teknoloji ile birleştirerek verimliliği artırmak adına attığı adımlar kapsamında “Akıllı Atık Toplama” sistemini hayata geçirdi. Yeni sistemle beraber merkez Turgutalp ve Yenice mahallelerinde çöp toplama günleri de değişti.

Belediye Başkanı Alper Taban, bugün encümen salonunda yeni sisteme ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Taban, açıklamasına bu sabah yaşanan elim kazaya değinerek; “Van’da bir keşif uçağımız düştü 7 şehidimiz var. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına baş ve milletimize baş sağlığı diliyorum” dedi.

İNEGÖLSPOR’A CANI GÖNÜLDEN BAŞARILAR
İnegölspor’un play off karşılaşmaları hakkında da konuşan Taban, “Önümüzdeki hafta İnegölspor’umuz bir üst lige çıkma adına play off karşılaşmalarına çıkacak. Takımımıza canı gönülden başarılar diliyorum. Gönlümüz onlarla birlikte olacak. Beraberinde inşallah destek olabilmek adına işadamlarımızın da katkılarıyla 1 milyonluk bir destek sözü açıkladık” diye konuştu.

“TÜM BELEDİYE BAŞKANLARINA ÇAĞRIDA BULUNMAK İSTİYORUM”
Akıllı Atık Toplama Sistemi hakkında da bilgi veren Taban, şöyle devam etti: “Bugün akıllı atık toplama sistemiyle ilgili toplandık. Çalışma arkadaşlarımızla beraber Turgutalp ve Yenice mahallelerimizin muhtarları da buradalar. Biliyorsunuz teknolojiye, yeniliğe, tasarrufa sürekli vurgu yapıyoruz. Kaynaklarımızı doğru yönetebilmek ve tasarruflu gidebilmek adına elde ettiğimiz her türlü kaynağı da yine vatandaşımıza döndürmek istiyoruz. Bunun en başında da aslında bildiğiniz gibi temizlik hizmetlerini kendi üzerimize alarak örnek bir belediyecilik ortaya koyabilmek adına adım atmıştık. Ben buradan tüm Belediye Başkanlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum; arkadaşlarımız en güzel şekilde görevlerini yerine getiriyorlar ve artık temizlik hizmetlerinde bizler İnegöl Belediyesi olarak evsel atıkları kendi araç gereçlerimiz, kendi ekibimiz ile en güzel şekilde topluyoruz. Bundan sonrası için de yapacağımız çalışmalarla çok daha verimli hale getireceğiz bu sistemi.”

100 BİN KONUTA KONTEYNIR
“Belirli yatırımlar yapıyoruz ve bunun karşılığını da topluyoruz. Hedeflerimiz var, evsel atıkları inşallah her binaya birer çöp bidonu teslim edeceğiz. Ayrıca her eve geri dönüşümlerle ilgili 100 bin konuta geri dönüşüm kutularını teslim edeceğiz. Biz artık kaynağında bunları ayrıştırmak istiyoruz. Geri dönüşümü de Allah’ın izniyle İnegöl Belediyesi yapsın istiyoruz. İş tek elden devam etsin istiyoruz.”

YÜZDE 50 TASARRUF
“Akıllı dokunuşlar demiştik, küçük dokunuşlarla büyük farkındalıklar oluşturabiliriz diyorduk. İşlettiğimiz süreçleri aslında çok daha iyi bir noktaya getirdiğimizi ifade edebilirim. Burada bugün rota optimizasyonunu sağlayarak araçlarımızı dağınık bir toplama sisteminden düzenli bir toplama sistemine geçişini sağlamış oluyoruz. Örneğin 4 kırsal mahallemizin çöpünü 40 kilometrelik bir hatta toplarken, yeni rota optimizasyonuyla 7 kırsal mahallemizin çöpünü 18 kilometrelik hatta toplamış olacağız. Toplamda da haftalık 8 bin kilometrelik bir ağ içerisinde dolaşıyoruz. Yeni sistemle beraber 3910 kilometre yapmış olacağız. Yüzde 50 gibi bir tasarruf sağlayacağız hem yakıt anlamında hem trafikte dolaşan araçlar anlamında. Sadece bu da değil, bu rota optimizasyonuyla beraber 5 tane aracımız açığa çıkmış olacak. Tabi bu sadece araç değil içindeki şoförü, arkasındaki personelle beraber. Bu optimizasyonla beraber biz geri dönüşüm sistemini de buradan çıkan araçlarla yerine getirmiş olacağız.”

2 MAHALLENİN ÇÖP GÜNLERİ DEĞİŞTİ
“Bu akıllı atık toplama neticesinde iki mahallemizin çöp toplama günleri değişiyor. Turgutalp Mahallemizde; Salı-Perşembe-Cumartesi günü çöpler toplanırken yeni düzenlemede Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri çöpler toplanacak. Yenice Mahallemizde de Pazartesi-Çarşamba-Cuma toplanırken Salı-Perşembe-Cumartesi günleri çöpler toplanmaya devam edecek. Burada elde ettiğimiz her tasarrufu da biliyorsunuz çevre temizlik vergileri alınıyor. İnşallah hedeflerimiz bu maliyetleri düşürmek. Bir taraftan etkili bir temizliği ortaya koyabilmek, verimliliğin artması… En üst hedefimiz de temiz şehir İnegöl.”

ANLIK TAKİP
“Ekiplerimiz sabah işe koyulduğunda araçlarındaki tabletlerden rotalarını görerek bu rotalara düzenli olarak gidip çöplerini toplayıp geri dönmüş oluyorlar. Araçlarımızın an ve an hangi alanda olduğunu anlık olarak izliyoruz. Beraberinde araçlara yerleştirdiğimiz ön ve arka kameralar sayesinde, iç kameralar sayesinde anlık olarak oluşabilecek bir olumsuzlukta sorunun aydınlatılması noktasında süreci sevk ve idare edebildiğimizi ifade etmek istiyorum. Emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Bu Haberi Paylaşın