Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Toplu taşıma araçları engellilerin kullanımına uygun hale getiriliyor

11.01.2013

Başkan Akaydın: “Bu dönüşüm ulaşımda yapılan devrimin devamıdır”
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, AB plakadan AN plakaya dönüştürülerek, 15+1 koltuk kapasitesiyle engellilerin kullanımına uygun hale getirilen toplu taşıma araçlarını tanıttı. Akaydın, “Bu dönüşüm ulaşımda yapılan devrimin devamıdır” dedi.

Büyükşehir Belediyesi AB plakalı toplu taşıma araçlarını AN plakaya dönüştürerek, 15+1 koltuk kapasitesiyle engellilerin kullanımına uygun hale getiriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Mehmet İnce ve toplu ulaşım esnafı ile birlikte engelliler için yeniden dizayn edilen otobüsleri basına tanıttı. Akaydın, Türkiye’de engelliler için önemli bir projeye imza attıklarını söyledi.

AB PLAKALAR AN OLUYOR

Başkan Akaydın şöyle konuştu: “Ulaşım esnafımızla belediyemizin bütün toplu ulaşım araçlarını engellilerin de binebileceği hale getirmek için başlattığı ortak çalışmanın ilk adımını attık. AB plakalı araçlar 15+1 koltuk kapasitesiyle AN plakalı araçlara çevriliyor. Eski araçlar, yeni yapılan bir tasarımla engellilerin de binebileceği asansörlü hale getiriliyor. İçerisinde engelli refakatçisi için bir koltuk konuldu. Bu yapılan çalışma ulaşımda yapılan devrimin devamıdır.”

ANTALYA İLK OLACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın, 2007 yılından bu yana Antalya’da AB plakalı araçlar nedeniyle yaşanan sıkıntılara son verildiğini belirterek, şöyle devam etti: “Bu dönüşümle ulaşım esnafının önemli bir sorununu gidereceğiz. 2013 yılında AB yasalarına uyum çerçevesinde uymamız gereken kurallar var. Toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına hazır hale getirilmesine uyan ilk belediye olacağız. Temmuz ayına kadar bu dönüşümlerin tamamlanması gerekiyor. Ulaşım esnafı bunu uygulayacaktır.”
ARAÇLARI BASINA TANITTI

Başkan Mustafa Akaydın, ileride bütün araçların elektrikli olması gibi bir hayali olduğunu da ifade ederek, “Bu benim bir hayalimdir. Böylelikle ulaşım maliyetleri yarı yarıya düşecek. Bütün yaptığımız projelerde engellileri düşünüyoruz” dedi. Başkan Akaydın, daha sonra engelli Ramazan Uçar’ın asansörle toplu taşıma aracına binmesini sağladı. Engellilerin kullanımın uygun hale getirilen araçları inceleyen Başkan Akaydın’a Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Mehmet İnce ve esnaf teşekkür etti.

Bu Haberi Paylaşın