Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Torbalı İZBAN’a hazırlanıyor

01.02.2014

ERC_4480İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZBAN hattını 110 kilometreye çıkararak Torbalı’ya kadar uzatacak çalışmalarda ilk imalatları tamamladı. Bugüne kadar 61 milyon harcanan projede 4 karayolu geçidi tamamlandı. Büyükşehir, 6 istasyon ile 4 karayolu alt ve üst geçidinin yapımını sürdürüyor.

TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük toplu ulaşım projesi olan İzmir Banliyö Sistemi İZBAN hattının Torbalı (Tepeköy)’e kadar uzatılması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. TCDD ile imzalanan protokol gereği, yaklaşık 30 kilometrelik ilave hat üzerindeki 6 istasyon ve 9 adet karayolu alt-üst geçidini Büyükşehir Belediyesi yapıyor. İzmir banliyösünü toplam 110 kilometreye çıkaracak ilave hat üzerinde yapılan Tekeli, Pancar, Torbalı merkez ve Tepeköy karayolu üst geçitleri tamamlandı. Torbalı merkez ve Tepeköy karayolu geçitleri hizmet vermeye başladı.

Kuşçuburnu, Menderes Gölcükler, Develi karayolu üst geçidi ile Cumaovası karayolu alt geçidi ve Tepeköy yaya üst geçidinin ise yapımları hızla devam ediyor.

Büyükşehir 61 milyonluk yatırım yapıyor

Yine hat üzerinde; Develi, Tekeli, Pancar, Torbalı, Torbalı Kuşçuburnu ve Tepeköy’de yapılan istasyonların inşaatın da yüzde 80 seviyelerine ulaşıldı. Ayrıca hattın haberleşme sistemleri ile Fiber optik döşenmesi çalışmaları da devam ediyor. Karayolu geçitleri için 24 milyon 423 bin, istasyonlar ve haberleşme sistemleri için 36 milyon 580 bin TL olmak üzere toplam yatırım maliyeti 61 milyon TL’yi buluyor.

İş bölümü yapıldı

Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD ile yaptığı protokole göre, istasyon yapımları ve karayolu alt-üst geçitleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilirken, Cumaovası’ndan Torbalı’ya kadar mevcut tek hat demiryolu ise TCDD tarafından çift hatta çıkarılıyor. Hattın koruma duvarlarının yapımı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon sistemlerinin Aliağa-Cumaovası hattına uyumlu bir şekilde Torbalı Tepeköy’e kadar uzatılması yine TCDD tarafından yapılacak.

Torbalı hattının devreye girmesiyle Aliağa’dan ve kent merkezinden binen yolcular Torbalı’ya kadar güvenli, hızlı, kesintisiz ve konforlu yolculuk olanağına kavuşacak. Selçuk, Bayındır, Tire ve Ödemiş yolcuları da Torbalı’dan itibaren İzmir merkezine ve oradan da Aliağa’ya kadar raylı sistem ile yolculuk yapabilecek.

Selçuk için de projeler hazırlanıyor

Raylı sistem ağını geliştirmek için çalışmalarını aralıksız sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Banliyö Sistemi İZBAN’ı Selçuk’a kadar uzatmak için de uygulama projelerini hazırlıyor. Bu kapsamda Torbalı Tepeköy ile Selçuk arasındaki 26 kilometrelik Selçuk hattı üzerinde 2 adet istasyon (Sağlık ve Selçuk istasyonları) ile 3 karayolu üst geçidi ve 6 adet menfez tipi karayolu alt geçidi yapılacak.

Bu Haberi Paylaşın