Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Trabzon, iklim dostu ve sürdürülebilir geleceğini planlıyor

20.04.2018

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, sürdürülebilir ve iklim dostu bir kent oluşturmak için çalışmalarına devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı ile Demir Enerji firması işbirliği ile kentin enerji akışlarının haritasını çıkaracak olan “Kentsel ve Kurumsal Karbon Ayakizi Envanterinin” (sera gazları envanterini) hazırlanması için bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde birçok kurum ve kuruluşun katılımıyla, “Kentsel ve Kurumsal Karbon Ayakizi Envanteri”nin hazırlanması kapsamındaki bilgilendirme toplantısında küresel iklim değişikliği ile birlikte dünya ve Türkiye’de sera gazı salımları ve Türkiye’de yerel yönetimlerin iklim değişikliği ile mücadele çabaları hakkında genel bilgilendirme yapılarak süreç içerisinde uygulanacak yöntemler tartışıldı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede kürsel ısınma ve iklim değişikliğinin yeryüzünde yaşamı tehdit eden en önemli unsurlar olduğunu söyledi. Gümrükçüoğlu, “Çağımızda gün geçtikçe yaşamımızı kolaylaştıran ve zenginleştiren birçok yeni teknoloji ve buluşun gündelik yaşamımıza girdiğine şahit olmaktayız. Bu gelişmelerin bizlere daha kaliteli bir yaşam sunmasına rağmen çevreye olumsuz etkileri göz ardı edilmez bir gerçektir. Bu noktada yeryüzündeki yaşamı tehdit eden en büyük tehlikelerden biri olarak karşımıza küresel ısınma ve iklim değişikliği çıkmaktadır. Birçok bilimsel araştırma ile küresel ısınmanın temel sebebi fosil yakıtların (petrol, kömür, doğalgaz) kullanılmasıyla atmosfere yayılan karbondioksit (CO2) gazı oranındaki hızlı artış ve bunun sonucu atmosferdeki sera etkisi oluşturması olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda şehrimizin enerji akışlarının haritasını çıkaracak olan “Kentsel ve Kurumsal Karbon Ayakizi Envanterinin” (sera gazları envanterini) hazırlanması için bilgilendirme toplantısını gerçekleştirdik. Süreç içinde uygulanacak yöntemleri tartıştık. Trabzon’umuzu dünyanın sayılı şehirlerinden biri haline getirmek için çalışmalarımıza aralıksız olarak devam ederken bu konuda da sorumluluklarımızı fazlasıyla yerine getiriyoruz” dedi.

Bu Haberi Paylaşın