Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Tüm İlçeler Atıksu Arıtma Tesisine Kavuşuyor

24.03.2017

22 Mart Dünya Su Günü, DSİ Samsun Bölge Müdürlüğü’nün düzenlendiği bir program ile kutlandı.
DSİ Konferans Salonu’nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. DSİ’nin çalışmaları hakkında sinevizyon gösterisinin ardından kürsüye gelen DSİ 7. Bölge Müdürü Ahmet Kanık ve Samsun Meteoroloji Bölge Müdürü Yücel Yüce’nin konuşmalarının ardından katılımcılara hitap eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Büyükşehir olarak Samsun’umuzun dünya standartlarında, kaliteli su kullanması için büyük bir gayret içerisindeyiz” dedi ve yıllar sonra Samsun’un nasıl içme suyuna kavuştuğunu ilk kez duygu dolu sözlerle anlattı.

SUSUZLUK ÇEKEN SAMSUN İÇME SUYUNA NASIL KAVUŞTU?
“Çakmak Barajı’ndan önce Samsun’un su ihtiyacı dereler olarak adlandırılan yerden Mert Irmağının yanındaki su pompaları ile karşılanıyordu” diyerek Çakmak Barajı’ndan Samsun’a su getirilmesi ile ilgili dönemin Valisi Şinasi Kuş ve Belediye Başkanı Muzaffer Önder ile olan anısını anlatan Başkan Yılmaz,” O dönemlerde ben Karayolları Bölge Müdürü idim. Beni çağırıp yaptıkları toplantıda dediler ki biz barajı bitirdik. Arıtma tesisini de bitirdik. Tekkeköy açıklarından sonra Derbent’i geçemiyoruz. Karayolları bizi buradan geçirmiyor. Sen Karayolları Bölge Müdürüsün bizi buradan geçireceksin. Bu işi halledeceksin dediler. Çok şaşırdım. Herşey bitti Samsun’un su ihtiyacının karşılanması bir bana mı kaldı dedim. Hiç unutmuyorum. Peki ben hayır dersem ne olacak diye sorduğumda Samsun susuz kalacak içme suyuna kavuşamayacak dediler. Hayır dediğimizde boruları geçirecek bir alternatif daha vardı ancak yapılması en az iki sene süren bir işti. Yani 2 sene Samsun susuz kalacaktı. Bende olayı Genel Müdürümüze ilettim ve Genel Müdürümüz de aklını mantığını kullan ve kurulacak olan çelik boruların yarın patlaması durumunda yolu tehdit etmeyecek şekilde beton zırhları da yaptırarak buradan geçmeleri ile ilgili olaya müsaade etmek zorundaysan müsaade et dedi. Hemen o haberden sonra rahmetli valimiz Şinasi Kuş beyi ve Allah rahmet eylesin Muzaffer ağabeyi arayarak aldım müsaadeyi dedim. Hiç unutmuyorum hayatımda en mutlu uyuduğum gecelerden birisiydi o. Samsun’un çok önemli bir meselesinin çözümü bana nasip olmuştu” dedi.

BİR BARDAK PİS SU BİLE DENİZE GİTMİYOR
6 sene sonrasında belediye başkanı olduğunda ilk iş olarak atık su arıtma tesisi yapmalıyız diyerek işe başladığını da belirten Başkan Yılmaz, “O dönem maalesef Samsun’da atık su arıtma tesisi yoktu. Samsun’un bütün atıkları şehrin içindeki limanın içine akıyordu. Hatta denizin içinde fosseptik adacıkları oluşmuştu. Dış ülkelerde bir yere gittiğimizde hemen atık suyunuz nereye akıyor diyerek bizleri geri ülke ve şehir statüsünde görüyorlardı. Atık su arıtma tesisi olmalıydı başka yolu çaresi yoktu. Ve uzun uğraşlar sonucu 105 bin metreküp kapasiteli ileri biyolojik arıtma tesisini Samsun’a kazandırdık. Şu anda bir dirhem, bir kaşık dolu pis su bile denize gitmiyor. Bu gurur verici bir şey. Üniversite altından itibaren Çarşamba’ya kadar olan bu sahilde hiçbir yerden küçük bir bardak dolusu dahi pis su denize gitmiyor. 35 milyon Euroluk yatırım olan atık su arıtma tesisi ile birlikte Samsun limanımız da temizlendi. İçi fosseptik çukuru haline gelmiş olan Samsun Limanının içi tertemiz oldu ve sahillerimizin temizliği sayesinde şehrimiz Mavi bayrağına kavuştu. Rabbime şükürler olsun. Bununla kalmadık ve bütün Atakum sahilleri için Mavi Bayrak’a talip olduk. Olur ya denizimizi kirletecek bir şeyle karşılaşırsınız lütfen bunu bize bildirin. Birlikte sahip çıkalım suyumuza denizimize. Çünkü suyumuzun da denizimizin de kirlenmesini asla istemiyoruz. Suyu içiyorsak vücut bunu atıyor. İçtiğimizin temizliğine nasıl ihtiyaç varsa attığımızı da içtiğimiz suyun seviyesinde temizleyerek tabiata atmamız bilincini hepimiz taşımamız lazım.” diye konuştu.

ŞEHRİN BATISI VE TÜM İLÇELER DE ATIK SU ARITMA TESİSLERİNE KAVUŞUYOR
Altınkum, Çatalçam ve Taflan bölgelerinde yapılan atık su arıtma tesisinden de bahseden Başkan Yılmaz, “Oralarda herkes kirli suyu evinin arkasındaki fosseptiğe veriyordu. Şimdi o kirli suları topladık. Altınkum, Çatalçam ve Taflan’ın altına bir kanalizasyon sistemi kurduk. Derin deniz deşarj sistemimiz de hazır ama henüz denize vermedik. Sadece Altınkum, Çatalçam ve Taflan için yapacağımız bir arıtma tesisini 30 milyon TL’ye ihale ettik. Artık o bölgenin suları yukarıya basılacak ve arıtılarak Çatalçam açıklarında bir derin deniz deşarjı ile denizin altına temiz bir su kalitesinde atıklar atılacak. Şehrimizin batı tarafındaki atık su sorunu da çözülmüş olacak. Aynı şekilde ilçelerimizde de atık su arıtma tesisi olmayan yerlerde işe koyulduk. Atık su arıtma tesisi olmayan 19 Mayıs, Yakakent, Vezirköprü, Çarşamba, Salıpazarı, Kavak ve Ladik’e önümüzdeki iki sene içerisinde bu tesisleri kazandıracağız. Böylece ben içme suyunu da hallettim ve tükettiğim atık suyu da tertemiz bir şekilde doğal ortamına geri veriyorum diyebilen Türkiye’deki iller arasında ilk ona girmiş olacağız. Ben bu olayı çok önemsiyorum. Çünkü içiyorsak kirletiyoruz ve kirlettiğimizi de arıtıp yeniden doğal ortama vermek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Paylaşın