Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Türel’in çevre duyarlılığı

19.01.2015

antalya-mevlanaagacnakli1

İlk belediye başkanlığı döneminde bir milyon ağaç diken ve 10 milyon ağaç daha dikeceğini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kavşak inşaatı yapılacak olan alanda bulunan ağaçları başka bir yere naklettirdi. Mevlana Kavşağı’nda bulunan Benjamin türü ağaçlar özel yöntemle sökülerek, bakımları yapıldıktan sonra Anadolu Kavşağı’na yeniden dikildi.

Göreve gelmesinin ardından Antalya’yı uzun zamandır özlediği ve beklediği hizmetler ile buluşturan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, trafik sorununu rahatlatacak Mevlana Kavşağında Fly-over tipi üst geçiş sistemi çalışmalarını başlattı. Başkan Türel, çalışmalar öncesinde tüm Türkiye’ye örnek olacak bir uygulamaya imza atarak, bölgede bulunan ve zarar görme tehlikesi bulunan ağaçları başka bir alana naklettirdi.

Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bulunan Benjamin türü ağaçlar söküm sırasında zarar görmemeleri için önce budandı. Daha sonra özel makineler ile köklerinden sökülen makineler Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne götürülerek gerekli bakımları yapıldı. Buradaki işlemlerin ardından ağaçlar Anadolu Kavşağı’nda yeniden dikildi. Türel, işlemin her adımını takip etti.

Türel bunu hep yapıyor
Belediye başkanlığının 2004 2009 yıllarında 1 milyon ağaç diken Menderes Türel, yeni döneminde 10 milyon ağaç dikeceğini açıklamıştı. Sözde değil özde çevreci olduğunu ifade eden Türel, raylı sistem inşaatı sırasında da güzergah üzerinde bulunan portakal ağaçlarını köklerinden söktürerek farklı alanlara diktirmişti.

Çalışmalara Türel de katıldı
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Mevlana Kavşağı’ndan sökülen ağaçların Anadolu Kavşağı’na dikilmesi sırasında çalışmaları yerinde inceledi. İşçiler ile bir araya gelen ve sohbet eden Türel, “Geçmişte bir milyon ağaç dikmiş bir belediye başkanı olarak bu dönemde 5 senede 10 milyon ağaç dikme hedefimiz var. Antalya’da proje alanlarımız içinde kalan ağaçlarımızın bir tanesini bile kesmiyoruz. Onları hepsini proje alanlarımız dışındaki kullanılabilecek en uygun alanlara naklediyoruz. Bu ağaçları özellikle korumayı kendimize yaşam biçime haline getirdik” ifadelerini kullandı.

Mevlana Kavşağı’nda bulunan 6 Benjamin ağacının Anadolu Kavşağı’na nakledildiğini anlatan Türel, “Mevlana Kavşağımızda yakında başlayacak olan proje alanında bulunan 6 tane Benjamin ağacını başka bir yere nakletme ihtiyacı çıktı. Bu kapsamda Otogar Kavşağı’na bu Benjamin ağacımızı naklediyoruz. Ben de nakli ile ilgili çalışmalara bizzat nezaret ediyorum. Böylelikle Antalya’da özellikle çevre hassasiyetinin korunması hususunda da güzel bir örnek davranış koymaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Çevre duyarlılığını kendilerine yaşam tarzı olarak seçtiklerini aktaran Başkan Türel “ Başka belediyelerde bakıyorsunuz, işte CHP’li Yalova Belediyesi’nde asırlık ağaçlar kökünden kesiliyor iken biz böylesine önemli bir duyarlılığı göstererek çevre hassasiyetimizi koruyan bir anlayışa yolumuza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Türel, Mevlana Kavşağı’nın yeni hali için de müjde verdi. Türel, tüm projelerde olduğu gibi Mevlana Kavşağı’nda da en güzel çevre düzenlemesini ve peyzaj çalışmasını yapacaklarını söyledi.

 

antalya-mevlanaagacnakli

Bu Haberi Paylaşın