Bizi Takip Edin

SKB Haberleri

Türkiye Kent Sağlık Göstergeleri Çalışması Başlatıldı

13.12.2012

Kuruluş amaçları arasında sağlığı ilgilendiren tüm kentsel ve çevresel konularda eşitsizlikleri azaltmak ve kent yoksulluğu ile mücadele etmek amacıyla yerel değerlendirmeler yapmak ve gelişim raporları düzenlemek olan Sağlıklı Kentler Birliği, bu amaçlarını gerçekleştirebilmek için Kent Sağlık Göstergeleri çalışmasını başlattı.

Uludağ Üniversitesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri ile işbirliği içerisinde yapılacak çalışma kapsamında kent sağlığını ilgilendiren alanlarda göstergeler ve göstergelere yönelik standart hesaplama yöntemleri oluşturulacak.

Göstergelerin oluşturulmasının ardından ise ülkemizdeki tüm kentlerden veriler toplanarak analiz edilecek ve kent sağlığına ilişkin bir atlas hazırlanacak.

Gerçekçi bir durum analizi

Hazırlanacak çalışma sayesinde tüm iller, 200’ün üzerindeki sağlık göstergesi kapsamında bilimsel verilere dayanan haritalarla şehirlerindeki durumu görebilecek. Çalışmanın düzenli olarak sürdürülmesi durumunda ise şehirler her bir gösterge ile ilişkili iyileşme veya kötüleşmeleri de görerek odak alanları daha etkin bir şekilde belirleme imkanına sahip olacak.

12 Aralık 2012 tarihli ilk koordinasyon toplantısına Birlik Müdürü Nalan FİDAN, Uludağ Üniversitesi’nde çalışmayı yürüten Doç. Dr. Emel İrgil, Prof. Dr. Kayıhan Pala, Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, Uzm. Dr. Harika Gerçek, Yard. Doç. Dr. Nalan Akış ve Bursa Büyükşehir Belediyesi AB İlişkileri Şube Müdürü Tuğba Albayrak ile Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürü Necla Yörüklü katıldı. Yapılan değerlendirmelerde çalışmanın Nisan 2012’de tamamlanacağının öngörüldüğü belirtildi.

Bu Haberi Paylaşın