Bizi Takip Edin

Manşetler

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 41. Olağan Meclis Toplantısı Bursa’da Gerçekleşti

04.06.2024

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 4 Haziran’da Bursa’da düzenlenen 41. Olağan Meclis Toplantısı’nda yeni dönem başkanı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay seçildi. Birlik Genel Sekteri Dr. Ahmet Recep Tekcan ve ev sahipliğini yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey açılış konuşmalarını yaptığı programda SKB encümen üyeleri ve komisyon üyeleri de seçildi.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Genel Sekreteri Dr. Ahmet Recep Tekcan açılış konuşmasında, “Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde 10 kurucu belediyenin girişimiyle kurulan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği bugün 139 üyeye ulaşarak Türkiye’nin önemli tematik ağlarından birisi olmuştur. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, tüm politikalarda sağlığı gündemine alan, sağlıklı kent projelerini birbiriyle paylaşan yerel yöneticilerimizin destekleriyle sürekli olarak güçlenmeye devam etmektedir.

Birliğimizin amacı kentlerimizin sağlığını geliştirmektir. Üye belediyelerin şehir sağlık profili olarak adlandırılan çalışmalar yapmaları teşvik edilmekte, elde edilen kent sağlık göstergeleri verilerinin yıllar içerisinde iyileşmeleri ve kötüye gidişleri gözlemlemeleri istenmektedir. Bu değerlendirmelerin de beş yılda bir hazırladığınız stratejik planlarımıza entegre ederek uygulama sonuçlarını görmemiz önerilmektedir.

Her yıl düzenlenen Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulamalar Proje Yarışmasının yanı sıra farklı disiplinlerden oluşan ve Birliğe gönüllü olarak destek veren Danışma Kurulu Üyelerinin rehberliğinde kent sağlığı ile ilgili eğitimler, çalıştaylar, bilimsel etkinlikler organize edilmektedir” dedi.

Toplantıda ev sahibi olarak konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Dünya Sağlık Örgütü’nün 30 yılı aşkın bir süre önce başlattığı sağlıklı şehirler hareketinin Türkiye’deki temsilcisinin Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin olduğunu hatırlattı. Kent ile sağlık arasında bağ bulunduğunu söyleyen Başkan Mustafa Bozbey, sanayileşme sonucu ortaya çıkan çevre sorunlarının yaşlısı genci, zengini fakiri ayırt etmeksizin toplumun tüm kesimi için tehdit oluşturmaya başladığını belirtti. Bu sebeple kentlerdeki sağlık koşullarını iyileştirecek yasalar çıkarılmaya başlandığını, yasaların bir yandan da kentin planlanmasına yönelik kararlara ve kentsel planlamanın gelişimine zemin hazırladığını anlatan Başkan Bozbey, alınan her kararın insan sağlığına etkisini düşünmek ve kararları bu çerçevede şekillendirmek zorunda olduklarını hatırlattı. Başkan Bozbey, “Sağlıklı kentler hareketi tüm politikalarda sağlık ve sağlıkta eşitsizlik ana temalarına odaklanarak, başta yerel yönetimler olmak üzere merkezi yönetimler ve yerel yönetimlerin tüm paydaşlarını harekete geçirmeye odaklanmıştır. Bu harekete gönül vermiş, kentinin ve kent sakinlerinin sağlığını her şeyin üstünde tutan biz yerel yönetimlerin karar vericileri, bu ayrıcalıklı harekette, ‘Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’ çatısı altında bir araya geliyoruz. Şu anda 139 üye belediyeye ulaşan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, yerel yöneticilerimizin destek ve katkılarıyla ülkemizin en güçlü birliklerinden biri haline gelmiştir. Birliğimiz’e önceki dönemlerde katkı sağlayan tüm başkanlarımıza ve meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. 41. Olağan meclis toplantımızın hayırlı olmasını, Birlik Başkanı seçilen Dr. Cemil Tugay’a da yeni dönemde başarılar diliyorum” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve SKB Başkanı Dr. Cemil Tugay, yeni dönemin Türkiye’ye birliğe hayırlı olmasını diledi. İklim krizinin tüm insanlığı tehdit ettiğini söyleyen Cemil Tugay, iklim krizine karşı yerel eylem planlarının olması gerektiğini belirten Tugay, “Bana verilen bu onurlu görevin gereği olarak önümüzdeki iki yıl boyunca en çok iklim krizi konusunda aksiyon almaya, eylem planları ortaya koymaya ve dayanışma içerisinde olmaya davet edeceğim. Gittikçe yaygınlaşan bazı sağlık problemleri üzerine çalışma grupları kuracağız. Bireysel sağlığı, toplum sağlığını, yaşam koşullarımızı en fazla iklim krizi tehdit ediyor. Birliğimizin de çalışmaları içerisinde öncelikle yer bulacaktır. Beni bu göreve layık gören tüm üyelerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

SKB Encümen Üyeleri: Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler seçildi.

SKB Başkanvekilleri: 1. Başkanvekili İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, 2 Başkanvekili Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir,

SKB Katip Üyeler Asil: Karşıyaka Belediyesi Meclis Üyesi Nilüfer Bakoğlu Aşık,  Akçadağ  Belediyesi Meclis Üyesi Yasin Demir,

SKB Katip Üyeler Yedek: Menteşe Belediyesi Meclis Üyesi Seda Uslu, Göreme  Belediyesi Meclis Üyesi Lütfiye Duman,

Plan ve Bütçe Komisyon Üyeleri: Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Tire Belediye Başkanı Hayati Okuroğlu, Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu ve Yenişehir Belediye Meclis Üyesi Hülya Günel,

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin yeni dönem yönetimlerinde yer aldılar.

Ayrıca, İzmir Tire ve İzmir Torbalı belediyelerinin yeni üye olarak kabul edildiği toplantıda, 7 üye belediyenin ayrılmasına ilişkin karar da kabul edildi.

Bu Haberi Paylaşın