Bizi Takip Edin

SKB Haberleri

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Ankara Ofisi Açıldı

01.11.2022

Birliğimizin uluslararası temsiliyeti nedeniyle Bakanlıklar, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), DSÖ Türkiye Ofisi, Birleşmiş Milletlere bağlı diğer kurum ve kuruluşlar ile ortak çalışma alanlarında işbirliklerinin daha verimli hale getirilmesi amacıyla Ankara ofisimizin açılışını gerçekleştirdik. Açılış programımıza Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, DSÖ Türkiye Ofisi Temsilcileri, Birlik Encümen Üyeleri, Üye Belediye Başkanları, bürokratlar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile birlikte basın mensupları katıldı.

Başkan Aktaş açılış konuşmasında; Birliğin kuruluşuna öncülük eden başkanlardan Hikmet Şahin’i rahmetle anarken, Birliğin bugünlere gelmesine katkı veren Recep Altepe ve Menderes Türel’e de teşekkür etti. Bursa olarak Birlik başkanlığı sorumluluğunun önemli olduğunu vurgulayarak, Birliğin uluslararası temsili nedeniyle Ankara ofisini açtıklarını söyledi. Sağlık dendiğinde akla ilk olarak hastaneler ve doktorların geldiğini hatırlatan Başkan Aktaş; Şehirlere yapılan bütün projelerin sağlık boyutunun olduğunu bu nedenle Belediye başkanlarının şehirlerin doktorları olduğunu söyledi. 2005 yılında 10 kurucu belediye ile başlayan kurumsal yapının bugün 130 üye ile devam ettiğini ifade eden Başkan Aktaş, “Memnuniyetle ifade etmek isterim ki kent sağlığı konusuna olan ilgiden dolayı, yeni aldığımız üyelik başvuruları her geçen gün artmaktadır. Pandemi ve iklim değişikliğinden kaynaklı afetler başta olmak üzere, tüm süreç bizlere önemli dersler vermekte. Artık şehirlerimizi ve yaşadığımız alanları planlarken, iklim değişikliği gerçeğini görerek yapmak zorunda olduğumuzu öğrendik. Bugün birçok belediyemiz akıllı şehirler, güvenli kentler, dirençli kentler, sürdürülebilir kentler, dayanışmacı kentler, iklim değişikliğine uyumlu kentler gibi farklı temalarda kurulan şehir ağlarına üye olarak kurumsal kapasitelerini artırabiliyor, proje ortaklıkları kurabiliyor ve deneyimlerini paylaşma fırsatına erişebiliyorlar. Biz de bu kapsamda Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği olarak, DSÖ Sağlıklı Şehirler Ağı gibi önemi her geçen gün artan bir ağın parçası olduğumuzun farkındayız ve çalışmalarımızı geliştirme arzusu içerisindeyiz” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin açılış konuşmasında; Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin ulusal ve uluslararası platformlarda ülkemizi temsiliyeti sebebiyle büyük öneme sahip olduğunu, yapılan çalışmaların üyelerine sağladığı yararlar neticesinde değerinin arttığını, Türkiye Belediyeler Birliği olarak yapılacak ortak proje ve çalışmalarda desteklerini sürdüreceklerini belirtti.

Başkan Şahin; “Sağlıklı bir dünya için akıllı şehirler, yeşil, dirençli ve emniyetli şehirler başlıklarının hepsi üzerimize büyük emanettir. Yeni nesil belediyecilik, doğumdan ölüme hayatın her alanına dokunmaktır. Tarih ve medeniyet şehri Bursa’nın başkanının Birliğin başında olmasından onur duyuyoruz. Suyu yönetemezseniz sağlıklı olamazsınız. Yeşil alanı artıramazsanız, sağlıklı olamazsınız. Spor yaptıracak kentsel planlamayı yapmazsanız, sağlıklı olamazsınız. Bu sebeple sağlıklı şehirleri ve yeni nesil belediyeciliği hep birlikte inşa etmeliyiz” dedi.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz konuşmasında; Sağlıklı kentlerin tüm dünyada gelişen, büyüyen ve tartışılan bir kavram olduğuna dikkat çekti. Sağlıklı şehrin tanımının, şehirde yaşayanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi anlamına geldiğini dile getiren Yavuz, “Konuya kültür turizm şapkamızla baktığımızda, sadece yaşayanların değil kenti ziyaret edenlerin de sağlıklı olmasını, yaşam kalitesi ve deneyimlerinin iyi olmasını gerektirir. Bu nedenle sürdürülebilir sağlıklı kent olmaya önem verilmesi gerekiyor. Ülke olarak yeşil alan, sürdürülebilirlik, kültür ve turizm gibi tüm alanlarda atılımlar içerisindeyiz. Bunun için emek veren tüm belediye başkanlarımızı tebrik ediyorum” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından Birliğin Ankara ofisi hizmete açıldı.

Bu Haberi Paylaşın